Storczykowo

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agnes
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 446
Rejestracja: 2012-04-05, 12:14

Re: Storczykowo

Post autor: Agnes »

Piękne są Twoje storczyki Małgosiu, zdradź tajemnicę takiego bujnego kwitnienia. Ja również kocham storczyki, mam ich wprawdzie tylko 10, ale nie kwitną tak obficie jak Twoje. Poradzisz coś? :-D :-D :-D
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Storczykowo

Post autor: Merghen »

Ewelinko, miło czytać takie posty :)

Agnes, dziękuję :) Tak naprawdę to nie wiem jak Ci odpisać na Twoje pytanie... W sumie nic takiego wyjątkowego nie robię. Podlewam raz na 10-14 dni deszczówką, nawóz daję jak sobie przypomnę i mam czas by go dodać więc jest to raczej rzadko, w okresie zimowym w ogóle nie nawożę. Może okno im przypasowało, poczuły wiosnę...
Jedyną zmianą, którą testuję to wsadzenie kilkunastu sztuk do jednego kosza wiklinowego wyłożonego folią (takich koszy mam kilka) - wtedy dostały też nową mieszankę podłoża wg mojego przepisu i to może tak zadziałało. A może to,że w zeszłym sezonie kwitły marnie bo walczyliśmy ze szkodnikami i wynikającym z ich ataku problemem gospodarki wodno-świetlnej. Poza tym troszkę je postraszyłam kompostem jak nie będą współpracować ;)

Każdy chyba musi znaleźć 'złoty środek' uprawy sam, na zasadzie prób i błędów gdyż, mimo wydawałoby się podobnych warunków uprawy są jednak różnice, które rośliny wyczuwają. Muszą się też zaaklimatyzować a to trwa niekiedy nawet dwa lata. Dlatego ważne jest by nie wprowadzać zbyt dużych zmian w uprawie bo proces aklimatyzacji zaczyna się wtedy od nowa. Duży wpływ mają też geny, które hybryda dostała po rodzicach. Takich czynników jest bardzo dużo i trudno je wymienić wszystkie.

Jeśli masz już 10 szt. to już jest spora kolekcja i może warto pomyśleć o własnym temacie i pokazać swoich podopiecznych :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Storczykowo

Post autor: Merghen »

Mało mam ostatnio czasu więc wklejam hurtem :)
Masdevallia NOID zwana 'Kameleonem' gdyż zmienia zabarwienie kwaitu wraz z jego przekwitaniem - wszystkie moje Masdeville już stoją na balkonie
Obrazek

Obrazek

Uratowane pachnidełko z OBI - Phalaenopsis hybryda, już wcześniej pokazywałam kwiat bez jednego płatka okółka
Obrazek

Następne pachnidełko - tym razem mój prawie-pierworodny - Phal. hybryda, kwitnie zawsze chętnie i obficie
Obrazek

Obrazek

Widok kosza z pachnidełkiem i Phal. hybrydą z Biedronki
Obrazek

Kosz z drugiej strony - ta hybryda również pachnie
Obrazek

Wcześniej pokazywany Phal. peloric (i jego zmienność w kwitnieniu) ma więcej kwiatów
Obrazek

A tak wygląda kawałek jego łodygi :shock:
Obrazekpowyżej tego suchego odcinka są kwiaty i następne pąki.

I ogólny widok na kosz stojący
Obrazek

Coś tam jeszcze obiecuje pokazać swoją buźkę ale są to pojedyncze sztuki, inne idą w szczypior :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Storczykowo

Post autor: talibankaa »

Jak zawsze podziwiam i nie mogę nacieszyć oczu. Kwitnienia piękne. Muszę w końcu jakoś swoje leniuchy zmobilizować do kwitnienia, chyba dostaną eksmisję na balkon.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Storczykowo

Post autor: Merghen »

Ewelinko, phalaenopsisy pozostają w domu ale wszelkie inne storczykowate mają przymusową eksmisję na balkon do cienia. Już się werandują i tak pozostaną do września a niektóre nawet do października.

A teraz kilka ciekawostek:

Pleione formosana kupione całkiem przypadkowo w moim ulubionym ogrodniczym, jak je zobaczyłam to myślałąm,że mi oczy wyjdą z orbit ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Małe keiki, powstające od miesiąca, chce już kwitnąć :shock:
Obrazek

I basal keiki na pozostawionej tzw. brodzie po odmłodzeniu mojego pierworodnego storczyka. Stała sobie tak już z 2-3 m-ce i czekała na kompost a tutaj coś takiego :P
Obrazek

Obrazek
To już drugie basal keiki pozyskane w taki sposób.

I teraz chyba nastąpi dłuższa przerwa bo to co kwitło nadal kwitnie, jakieś pędy idą, pączki się pomału tworzą ale to jeszcze potrwa a reszta weranduje, tak jak wspomniałam na początku postu, na balkonie i obrasta zieleniną. Chyba,że coś mnie znów zaskoczy...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Storczykowo

Post autor: talibankaa »

Piękne okazy.
Szkoda że ja swoich nie mogę wystawić na balkon (niestety mam balkon południowy i na dodatek niezadaszony), ale może uda mi się znaleźć jakieś dobre miejsce w ogrodzie dla tych kilku cudaczków.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Storczykowo

Post autor: Merghen »

W sumie nic nowego nie kwitnie więc nie będę zanudzać tym co już pokazywałam. Jedyną niespodzianką jest kwiatek na keiki - nie pamiętam bym takiego miała więc chyba znów Phalaenopsis przeszedł metamorfozę. Pamiętam zaś,że kupowałam taki na wyprzedaży:
Obrazek

Był strasznie wymęczony Obrazek

A to już kwitnienie jego keikiObrazek Bardzo podobny, prawda?

I by pokazać jak różne kwiaty mogą kwitnąć na tym samym Phalaenopsisie ale innych pędach kwiatowych to może wkleję jeszcze takie zdjęcie z ubiegłego tygodnia:
Obrazek
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
talibankaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 383
Rejestracja: 2011-03-20, 21:18

Re: Storczykowo

Post autor: talibankaa »

Śliczne, a zarazem wyjątkowe. To kwitnące keiki przypomina mi jakiegoś "gatunkowego" storczyka ale nie mogę sobie przypomnieć teraz nazwy.
To, czego się pragnie, i to, co się otrzymuje, to zwykle dwie całkiem różne rzeczy.

Pozdrawiam Ewelina :)
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Re: Storczykowo

Post autor: haliso »

Śliczny ten kwiatek keik,kiedyś takiego mialam już w ręku ,ale z bólem się powstrzymałam{właściwie wymowne spojrzenie męża mnie powstrzymało :roll: }.
Jeżeli chodzi o różowego polaroica to też mam takiego ;

Obrazek

a drugi egzemplarz nazwany przeze mnie" Różową falbanką"kwitnie tak

Obrazek

A u Ciebie Gosiu jest dwa w jednym :-P :-P
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Storczykowo

Post autor: Danka »

Zauważyłam Halinko, że cieniujesz swoje storczyki.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Re: Storczykowo

Post autor: haliso »

Tak Danusiu,częściowo osłaniam storczyki słomkowymi matami,bo chociaż stoją na zachodnich oknach to popołudniowe ostre słońce poparzyło mi kilka storczyków,więc teraz "dmucham na zimno"i je troszkę ochraniam...
Awatar użytkownika
Madziula Rzeszów
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 207
Rejestracja: 2012-08-23, 21:48

Re: Storczykowo

Post autor: Madziula Rzeszów »

Niesamowite, przepiękna kolekcja.
A ja mam pytanie w związku z taka znajomością tematu, jak farbuje się storczyka białego na niebiesko?
ja czytałam , że igłą wstrzykuje się delikatnie atrament niebieski. może ktoś wie coś na ten temat proszę o odpowiedź.
pozdrawiam
użytkownik usunięty

Re: Storczykowo

Post autor: użytkownik usunięty »

Miałam takiego storczyka - dostałam w prezencie. Czytałam, że są farbowane specjalną farbką w sprayu do pąków roślin. Może się to zgadzać, bo pąki i łodyżki obok były mocno niebieskie. Po przekwitnięciu stały się całkiem białe i ładnie im z tym. :)
Awatar użytkownika
Madziula Rzeszów
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 207
Rejestracja: 2012-08-23, 21:48

Re: Storczykowo

Post autor: Madziula Rzeszów »

Dzięki Daniela , no właśnie wiem , że są takie w sklepach są bardzo drogie , a i tak następne kwitnięcie jest białe lub bardzo jasno niebieskie. A jestem ciekawa w związku z tym czy ktoś próbował na własną rękę taki eksperyment.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Storczykowo

Post autor: Merghen »

Madziu, ja wolę nie próbować bo mi szkoda roślin a one są takie piękne bez podrabiania. Jeśli chcesz mieć niebieskiego storczyka to najbliżej tego koloru są różne odmiany vand, np. vanda coeurela (jeśli nie pokpiłam z drugim członem nazwy :oops: ale piszę ją z pamięci).
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
ODPOWIEDZ