Na betonie kwiaty nie rosną

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Zdzisiu, Jolu, Małgosiu.

Ja u siebie na działce dalej prowadzę prace logistyczne.
Przygotowując odpowiednio glebę pod nowe nasadzenia od razu okrywam każdy gotowy skrawek czarną agrowłókniną lub korą.
Żywopłot posadziłem zaraz po jego zakupieniu, a teraz zabezpieczam system korzeniowy przed mrozami ziemią z kompostu. Dwa duże głazy czekają w dalszym ciągu na transport do miejsca, w którym będzie rosła między innymi gunnera manicata. Muszę poczekać aż mróz porządnie zmrozi ziemię. Przygotowuję też miejsce, w którym zamierzam posadzić miniaturowe roślinki i nie koniecznie musi to się nazywać skalniak. Usypana ziemia, żwir i torf będzie tworzyła coś w rodzaju dwóch przenikających się nawzajem wąwozów.
Załączniki
Pierwszy nabytek do tego miejsca.<br />Miniaturowy bez afgański.
Pierwszy nabytek do tego miejsca.
Miniaturowy bez afgański.
Miejsce z lewej strony pod świerkiem.
Miejsce z lewej strony pod świerkiem.
Awatar użytkownika
Roma
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 427
Rejestracja: 2011-09-17, 01:21

Post autor: Roma »

Kurcze! Waldek ale masz trawnik :shock:
Bardzo ciekawa jestem tego pomysłu z wąwozami.
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Trawniczek taki rasowy, śliczny, mój to taki nigdy nie będzie, bo już o to zadbają krety i inne stworzonka :lol:
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

A ja bardzo jestem ciekawa kwitnięcia bzu afgańskiego :mrgreen:
Awatar użytkownika
majka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 792
Rejestracja: 2009-07-12, 18:27

Post autor: majka »

Traweczka jak wiosenna, soczysta zieleń, bez afgański ciekawy. :roll: Powodzenia i sprzyjającej pogody życzę w czasie jesiennych prac. :-D
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Witajcie.

Romo. Dziękuję za dostrzeżenie trudów mojej pracy przy zakładaniu trawnika. Myślę, że efekty są widoczne skoro tyle osób pyta mnie na działce o gatunek tej trawy. Wygląda tak zdrowo ponieważ nie dostał i nigdy nie dostanie nawozów na których jest napisane "gotowy nawóz do trawników", czy coś w tym stylu. Nie będę pisał dlaczego żeby się znowu komuś nie narazić.

Małgosiu. Na wszystko są sposoby. Twój trawnik też tak może wyglądać, tylko niestety wymaga to dużo więcej sił i środków przy jego zakładaniu. Wcale krety i norniki nie są największymi niszczycielami darni, nawet chwasty to pół biedy. Najwięcej szkody trawnikom wyrządzają nasi bracia mniejsi.

Danusiu. Nie sugeruj się tym co jest napisane na przyczepionej fiszce. ;)
Ciężko mi jest znaleźć opis tego krzewu w jakiejkolwiek przeglądarce, ale z tego co wiem to bez afgański dorasta do ok 1-1,5 m. Kwiatostany mają taki sam pokrój, kolor i zapach jak u pospolitych lilaków z tym, że jest ich bardzo dużo na gałązkach i są miniaturowe (6-8 cm).

Majeczko. Ja mam z trawnikami i ogrodami już ponad 30 letnie przygody. To już moja trzecia działka do zagospodarowania. Wszystko przyjdzie z czasem i na wszystko mam już swoje plany, a trawnik wiecznie nie będzie tak wyglądał bo ma służyć do rekreacji i wypoczynku a nie do patrzenia na niego.

Pozdrawiam. Waldek.
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Witaj Waldku! :-D wreszcie dotarłam :oops: Miło jest pooglądać Twoją działkę. Dużo prac już wykonałeś, trawnik założyłeś wspaniały i pomocnika masz bardzo miłego :-D Zaciekawił mnie bez afgański, ciekawe jak zakwitnie. Będę podglądać Twoje poczynania ;-) :-D
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

waldek727 pisze:Witajcie.
Danusiu. Nie sugeruj się tym co jest napisane na przyczepionej fiszce. ;)
Ciężko mi jest znaleźć opis tego krzewu w jakiejkolwiek przeglądarce, ale z tego co wiem to bez afgański dorasta do ok 1-1,5 m. Kwiatostany mają taki sam pokrój, kolor i zapach jak u pospolitych lilaków z tym, że jest ich bardzo dużo na gałązkach i są miniaturowe (6-8 cm).
Pozdrawiam. Waldek.
Dziękuję za informacje, bo zastawiałam się na czym ta miniaturowość polega :lol:
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Witaj Halinko.

Tak na dobre to zacząłem prace na tej działce od kwietnia tego roku. Teren ten przez lata był bardzo zaniedbany. Nauczony doświadczeniem postanowiłem najpierw odtworzyć warstwę próchniczą gleby. Pomysły siedzą od lat zamrożone w głowie. Jak tylko mogę i mam na to przyzwolenie to staram się podzielić nimi także z naszymi forowiczami. Zależy mi na tym aby nasze ogrody stawały się coraz piękniejsze i bardziej urozmaicone architektonicznie. Nie mogę już patrzeć na te ogrody rodem z PRLu, gdzie aby nie zbłądzić i nie wejść na cudzą działkę informował o tym tylko numer na furtce :help:
W tej chwili jestem na etapie zbierania materiałów które wykorzystam przy budowie mini ogródka skalnego i całkowitej przebudowie oczka wodnego. Moim ostatnim nabytkiem jest 120 cm krąg wycięty z podstawy pnia drzewa. Myślę, że na takie piękne fotki jakie oglądam z Twojego ogrodu przyjdzie jeszcze czas.

Pozdrawiam. Waldek.
Załączniki
Zdjęcie0584.jpg
Zdjęcie0584.jpg (6.1 KiB) Przejrzano 2627 razy
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Waldku u mnie to niestety krety, strasznie buszują na wiosnę mam ze 30 kopców, czasami mniej zależy od roku, zawsze nie mogę doczekać się wiosennych roztopów, żeby oczyścić trawniczek z kopców bo wygląda to okropnie. :kwasny:
Ale w sumie nie przeszkadzają mi krety, poza tym, że co jakiś czas stopa wpada mi w jakiś korytarz.
A moje psiaki wcale tak nie niszczą trawnika, są bardzo ułożone, co prawda Baruś próbował wykopać kreta i troszeczkę nabroił ostatnio, ale nie są to bardzo duże szkody.
Myślę, że większą szkodą jestem ja sama, bo nie nawożę trawnika, nie podlewam, tylko koszę i może też dlatego taki jest niezbyt atrakcyjny, ale to tylko z powodu braku czasu, jak podlewam to tylko kiedy naprawdę muszę, nawożę tylko same roślinki.
Sądzę też, że zależy to w dużej mierze od rodzaju gleby, u mnie jest bardzo ciężka i zbita glina, żeby był taki pięknisty jak Twój musiałabym włożyć sporo pracy, bo trawy u mnie strasznie dużo, w zasadzie na całym gruncie z wyłączeniem wszystkich rabat, czego wcale nie jest wiele. :)
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Uwierz mi Małgosiu, że ja tej pracy włożyłem sporo żeby doczekać się wreszcie takiej murawy. Szkoda, że nie mam fotek z tamtego okresu kiedy działka wyglądała jak jedno wielkie chwastowisko, gruzowisko i śmietnisko, a gleba to nie miała chyba żadnego pH ani żadnej struktury. Krajobraz księżycowy :help: :rozpacz:
Małgosiu. Nie musisz mieć takiego trawnika na całej swojej działce. Ja wiem ile to wymaga nakładu pracy i środków. Możesz wydzielić np 100 m2 bliżej domu lub miejsca relaksu i tym się cieszyć, a reszta niech sobie rośnie w stanie naturalnym.

Pozdrawiam. Waldek.
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

To tylko podziwiać ten zapał, ja takiego nie mam :roll:
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Witaj Waldek, ładną masz działkę. O trawniku pisali już wszyscy - jest przepiękny, ale mnie zachwyciły Twoje kamienie - rewelacja!
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Kamienie wspaniałe, pozazdrościć! Trawnik też piękny. A u mnie kopiec na kopcu. Dziwi mnie to, bo pod warstwą gleby (kilka cm) mam tzw. ziemię z odzysku, kamienie i gruz, który był ubijany walcem. Czego one u mnie szukają? A za płotem las, miękko, robaczki... :mrgreen: . W końcu zaczęłam na nie polować. Najpierw odstraszam jak mogę, świece dymne, karbid. Ale wczoraj, jak zobaczyłam kolejnych 6 kopców i prawie wykopane dwie sadzonki winogrona, założyłam (z żalem) pułapkę tzw. ostateczną.
Trawnika takiego też chyba nie będę miała. Już krety i moja Niusia o to zadbają. Ale zrobiłam przynajmniej tyle, że zgrabiłam wszystkie liście. A było co grabić. Wzdłuż płotu mam same brzozy. Pięknie wyglądają, ale to ok. 30-letnie drzewa, jest co grabić...
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Frania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 485
Rejestracja: 2009-10-25, 11:42

Post autor: Frania »

waldek727 pisze:Zależy mi na tym aby nasze ogrody stawały się coraz piękniejsze i bardziej urozmaicone architektonicznie. Nie mogę już patrzeć na te ogrody rodem z PRLu, gdzie aby nie zbłądzić i nie wejść na cudzą działkę informował o tym tylko numer na furtce :help:
Też jestem tego zdania, że ogród swoim wyglądem, a nie numerem powinien zwracać uwagę. Twój ogród robi wrażenie :shock:
ODPOWIEDZ