Mój zielony dom i...

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Witak Maju i do Ciebie dotarłam nareszcie :-D Podziwiłam Twoje parzydło , piękne! :-D Też je posiadam ale jest jeszcze malutkie bo tegoroczne :( i na kwitnienie będę musiała trochę poczekać niestety. :-)
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Wiesz Halinko to są ambitne roślinki i bardzo szybko pokazują swoje piękno tylko jak pisałam trzeba im nie przeszkadzać. Moje siewki chyba kwitły jak miały dwa lata, dokładnie nie pamiętam, ale były jeszcze nie za wysokie. :D
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Maju piękne fotki :-D
domek bez zielonego ubranka też fajnie wygląda w tej pajęczynie winnobluszczu :-P
zielony parkan,parzydło ,duża liczba iglaków nawet o tej porze tworzy specyficzną atmosferę w Twoim ogrodzie-pozdrawiam...
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Jak obiecałam Danusi pokażę moje wielkie drzewa i coś o nich napiszę ale to nie będą moje słowa tylko cytaty z książki pt "Drzewa w pomniki zaklęte" ' Drzewa pomnikowe w Rudzie Śląskiej' autorstwa Barbary i Adama Podgórskich. Otrzymałam ją kilka dni temu i chcę się pochwalić że nasze drzewa są takie sławne że są opisane w książce :hyhy:
"Obok bramy wjazdowej na podwórze rosną dwa dęby szypułkowe. Pierwszy o obwodzie 203cm, pierśnicy przeliczeniowej 64,5cm, wysokości 23m współrzędne geograficzne /nie będę podawała współrzędnych bo tu nie są istotne-mój dopisek/..... Drugi o obwodzie 200cm, średnicy przeliczeniowej 63,5cm, wysokości około 23m......"
Obrazek
"Dalej na wschód /powinno być na zachód/wzdłuż ogrodzenia stoją trzy lipy drobnolistne o obwodach: 268cm, 306cm oraz 245cm i wysokości 22-23m."
Obrazek
Obrazek
"Potem kolejny dąb szypułkowy o obwodzie 316cm, średnicy przeliczeniowej 100,5cm, wysokości 20m........."
Obrazek
"Na zachodnim odcinku ogrodzenia rośnie kilka lip i dębów mniejszych rozmiarów."
Obrazek
"Na północnym skraju posesji, w części ogrodowej rosną dwa kolejne rarytasu: zachwycające dęby szypułkowe; pierwszy o obwodzie 294cm, średnicy przeliczeniowej 93,5cm i wysokości 23m i drugi, obrośnięty bluszczem(Hedera helix L.) o obwodzie 311cm, średnicy przeliczeniowej 99cm i wysokości 25m"
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Majko, toż to u ciebie prawdziwe pomniki przyrody rosną :shock: Ciekawa jestem, ile mają lat :zdziwko: :?:
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Gieniu, musiałam przerwać pisanie bo Goldi ogryzł kawałek ściany i musiałam zrobić porządek :kwasny: :evil:
Autorzy książki podają że to my szacujemy wiek tych drzew ma ponad 150 lat ale skąd my to mamy wiedzieć, ani my przy tym nie byli ani nie mamy żadnych pamiętników tych co sadzili te drzewa. Dendrolodzy pewnie mają swoje sposoby jak obliczać przybliżony wiek drzew. W tej książce prawie przy każdym drzewie autorzy piszą że ma ponad 150 lat, to pewnie tak na oko :zdziwko: :niepewny:
Podobno wersja elektroniczna tej książki jest na stronie internetowej RTPD www.rtpd.pdg.pl ale ja jeszcze nie sprawdzałam. Jak mam wybór to wolę realną książkę niż taką na ekranie. :D
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Woooow! Wspaniałe! :shock:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

edulkot pisze:Jak obiecałam Danusi pokażę moje wielkie drzewa i coś o nich napiszę ale to nie będą moje słowa tylko cytaty z książki pt "Drzewa w pomniki zaklęte" ' Drzewa pomnikowe w Rudzie Śląskiej' autorstwa Barbary i Adama Podgórskich. Otrzymałam ją kilka dni temu i chcę się pochwalić że nasze drzewa są takie sławne że są opisane w książce :hyhy:
"Obok bramy wjazdowej na podwórze rosną dwa dęby szypułkowe. Pierwszy o obwodzie 203cm, pierśnicy przeliczeniowej 64,5cm, wysokości 23m współrzędne geograficzne /nie będę podawała współrzędnych bo tu nie są istotne-mój dopisek/..... Drugi o obwodzie 200cm, średnicy przeliczeniowej 63,5cm, wysokości około 23m......"
Obrazek
"Dalej na wschód /powinno być na zachód/wzdłuż ogrodzenia stoją trzy lipy drobnolistne o obwodach: 268cm, 306cm oraz 245cm i wysokości 22-23m."
Obrazek
Obrazek
"Potem kolejny dąb szypułkowy o obwodzie 316cm, średnicy przeliczeniowej 100,5cm, wysokości 20m........."
Obrazek
"Na zachodnim odcinku ogrodzenia rośnie kilka lip i dębów mniejszych rozmiarów."
Obrazek
"Na północnym skraju posesji, w części ogrodowej rosną dwa kolejne rarytasu: zachwycające dęby szypułkowe; pierwszy o obwodzie 294cm, średnicy przeliczeniowej 93,5cm i wysokości 23m i drugi, obrośnięty bluszczem(Hedera helix L.) o obwodzie 311cm, średnicy przeliczeniowej 99cm i wysokości 25m"
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Maju, gratuluję uwiecznienia w książce i życzę żeby drzewa rosły zdrowo. Chociaż jesienne grabieni liście czasami daje w kość ale i korzyść z tego też jest.
Piękne, właściwie wiekowe drzewa. Otoczenie parkowe a wjazd prawie pałacowy.
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

Majko...masz się czym pochwalić. Piękna okolica....wspaniałe stare dęby, lipy. Bardzo to ciekawe :-D . A najstarsi mieszkańcy także nic o nich nie wiedzą. :?:
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

A dodam jeszcze jakieś zdjęcia co mi tam mam ich dość sporo :hyhy:
to jeden z dębów prze bramie
Obrazek
a to dąb z drugiej strony bramy w towarzystwie lipyObrazek
to inne spojrzenie na dęby od północnej strony
Obrazek
a to nie wiem który z dębów ale fajnie wygląda
Obrazek
widok na bramę i dom i oczywiście dęby
Obrazek
a to ten obrośnięty bluszczem
Obrazek
Obrazek
a na koniec moje dzieło a nie przodków, sama sadziłam maleńkiego dąbka czerwonego a teraz jest taki duży
Obrazek
:hyhy: :rotfl:
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Jesienne róże, róże smutne herbaciane....nie smutne i nie herbaciane chociaż jedna była za taką kupowana i kolor ma zbliżony - to róża Westerland jeszcze jej się udało rozwinąć kwiatuszek
Obrazek
chociaż tym się pewnie nie uda
Obrazek
odrodzona róża New Dawn też jeszcze usiłuje pięknie wyglądać
Obrazek
Obrazek
czerwona parkowa też trzyma fason
Obrazek
i niespodzianka - róża pnąca prawdopodobnie Rosarium Uetersen rozwinęła ostatni kwiatuszek
Obrazek
oj to już chyba jednak koniec sezonu, idzie zima :zalamany: ;)
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Wcale nie smutne i się nie dają :-D
U mnie uparcie kwitnie jakaś żółta - czekam i czekam, aż przestanie, żeby ją przesadzić i przyciąć, ale na razie nie ma szans, przymrozki ma za nic, taki to zawzięty krzok.
Piękne fotki, cudownie tam u ciebie, zawsze oglądam z wielką przyjemnością. :-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Majeczko siedzę oglądam i tak mi się zamarzyło by zobaczyć to kiedyś na żywo. ;-) Pięknie masz wśród tego starodrzewu i Bogu chwała, że nie przyszło Ci do głowy, żeby go wyciąć, jak to dziś robi mnóstwo osób przejmujących np. po dziadkach posesję.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Gosiu marzenia się czasem spełniają więc zawsze możesz przyjechać i zobaczyć wszystko w realu :oczami: serdecznie zapraszam o każdej porze roku :D

Magdo te uparte róże tak mają, nic im nie przeszkadza w kwitnieniu :hyhy: szkoda że tylko niektóre są takie uparte :zalamany: mam kilka które kwitną tylko raz a potem cały sezon nic tylko rosną na długość a może wysokość :rotfl:
Awatar użytkownika
majka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 792
Rejestracja: 2009-07-12, 18:27

Post autor: majka »

Majka dokładnie przyglądałam się dorodnym dębom i tym starszy które szumią już półtorej wieku, jak i temu czerwonemu, są dorodne i rzadko spotyka się takie otoczenie wśród domostw. Róż jeszcze pojedynczymi kwiatami rozweselają szare ogrody w tym czasie, u mnie jeszcze poszczególne pąki próbują pokazać swoje kolorki. :hyhy: :hyhy: Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ