Mój kawałek nieba

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Te ładne kwiatki to pszonak (Erysimum) Być może że to gatunek E. hieraciifolium (pszonak Perowskiego).
To inaczej lak pachnący (inna nazwa Cheiranthus cheiri) znany z babcinych ogródków.
Warto zatrzymać się przy pszonaku. W swoim wątku kilka razy wstawiałem jego zdjęcie bo zadziwiło mnie jego długie kwitnienie, od wiosny aż do lata.
----
Pszonak zaliczany do bylin zwykle jest jednak nietrwały i uprawiany jako roslina dwuletnia. Tworzy kępy, obficie i długo kwitnie. liście lancetowate, wysokość 20-30 cm,,,,ale co tam będę pisał, podobny pszonak drobnokwiatowy opisałem w naszej E.R. Mają takie same wymagania.

Dla mnie to jest jedna z ważniejszych wiosennych roślin choć przyuważyłem ją dopiero w zeszłym sezonie ;-)
I jeszcze notka z encyklopedii: "Niektóre obficie kwitnące pszonaki jak p. Perowskiego, p. helwecki i p. nadobny są doskonałe do skalniaków"

Aha, będę cię Małgorzato namawiał do utworzenia wątku w dziale (forum) Skalniaki i wstawienie tam tych lawend i innych eleganckich roślin skalniakowych. :-)
A więc spokojnie w naszym odrębnym forum o nazwie Skalniaki może być umieszczony. :-)
Może być to twój autorski wątek ;-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Małgorzata124 pisze: Madziu lawendy niczym nie zabezpieczam wytrzymują u mnie zimę, a roślinki nawożę
wodą z oczyszczalni biologicznej, kompostem i krowieńcem więcej niczym
Dzięki za odpowiedź. Możesz mi proszę jeszcze napisać jak nawozisz krowieńcem. Zupełnie jestem zielona w tych ekologicznych tematach :oops: I czy takie nawożenie jest dobre dla wszystkich roślin bez wyjątku (np. dla rododendronów)?
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Krzysiu dziękuję bardzo za podpowiedź mam dosyć sporo skalniaczków ale brakuje mi zdjęć, w tym sezonie sfotografuję je wszystkie i zamieszczę na forum, mam dosyć ciekawe niektóre jak np: miniaturowy dzwonek skupiony biały ale niestety nie zrobiłam zdjęcia, też nadaje się na skalniaczek jest śliczny ma nie więcej niż 10 cm.

Madziu mój krowieniec to zwyczajne placki krowie zbierane po łąkach składuje go w jednym miejscu i wysuszam tak żebym mogła nim w formie sproszkowanej posypać rabatki lub dodaję do kompostownika, tylko bardzo malutko trzeba tego używać w formie proszku bo można popalić roślinki, również używam go do rododendronów i innych krzewów, a do zakwaszania ziemi w których rosną iglaki i rododendrony używam wiórów z drzewa pociętego na zimę.
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
mada
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 200
Rejestracja: 2009-11-11, 16:32

Post autor: mada »

Małgorzata124 pisze: tylko bardzo malutko trzeba tego używać w formie proszku bo można popalić roślinki
Małgosiu dobrze, że dodałaś tą uwagę. Mój ojciec hoduje krowy i mogłabym przesadzić z tym krowieńcem :roll: :mrgreen:
pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Post autor: Zenia »

A ja myślałam że to smagliczka skalna. Czyli by było pudło. :roll:
Pozdrawiam Zuzia
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Zeniu smagliczka to jest na tym zdjęciu.
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Co to za ptaszek dzisiaj go sfotografowałam u mnie na ogrodzie
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Małgosiu to jemiołuszka :D
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Dziękuję bardzo miałam dzisiaj 4 takie w ogrodzie :-D
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Małgorzata124 pisze:Dziękuję bardzo miałam dzisiaj 4 takie w ogrodzie :-D
O to rzadkie ptaki pojawiły się u ciebie. :-) Na moim terenie nie zdarzyło mi się ich oglądać a są to ciekawe, barwne ptaki jedynie przez zimę przebywają u nas i to w niedużych stadkach. Poszukują przede wszystkim jarzębiny choć smakują im także owoce ligustru, rokitnika i jemioły, od której to pochodzi ich nazwa.

Oko moje wpierw ku pticom poszybowało ;-) ale obrazek wiosenny powyżej mogę powiedzieć excellent. Rzucam ang. słówkami bo już wszystkie nasze używałem na określenie ogrodowych widoczków Małgorzaty.
No dobrze powtórzę swojskie przymiotniki: :mrgreen:
1. doskonały
2. znakomity
3. wyśmienity
4. świetny
5. wyborny
6. wyborowy
7. doborowy
8. wzorowy
9. przewyborny
10. pyszny
11. przepyszny
12. celny
13. celujący
14. piękny
15. przepiękny

15 mi wyszło nic więcej nie dodam. ;-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Krzysiu ale pięknego i przepięknego nie dodałeś,Małgosiu cudo.
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Pszonak ,bardzo ładny. Kiedyś czytałam o nim w jakimiś czasopiśmie. Ale najbardziej jestem zainteresowana lawendą. Marzy mi się małe poletko różnokolorowej lawendy. Tą niebieską już posiadam i nawet rozsiała się. A teraz poluję na inne kolory. :lol:
Awatar użytkownika
Małgorzata124
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1698
Rejestracja: 2008-08-03, 19:47

Post autor: Małgorzata124 »

Krzysiu ależ Sprawiłeś mi radości tymi określeniami :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , bardzo dziękuję Elu za dodatkowe dwa słówka, sama miałabym problem tyle znaleźć.
Danusiu najpiękniejsza jest lawenda fioletowa, chociaż te jaśniejsze szybciej się rozrastają.


Dzisiaj wysiałam mnóstwo roślinek wieloletnich i jednoroczne ale nie wszystkie, jeszcze muszę dokupić, teraz będę czekać na efekty.
pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

El-ka pisze:Krzysiu ale pięknego i przepięknego nie dodałeś,Małgosiu cudo.
Już się poprawiłem :-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ela mimochodem podpowiedziała jeszcze jeden - cudowny :-D a ja dorzucę śliczny.
Zablokowany