Problemy przy uprawie ziół...

Założenie i pielęgnacja ogrodu ziołowego, uprawa i zastosowanie ziół
Awatar użytkownika
MARGERITA
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-15, 11:09

Re: Problemy przy uprawie ziół...

Post autor: MARGERITA »

Witam mój zielnik się sprawdził, lawenda bez okrycia przezimowała, a kupiłam ją w ''siedmiokropce'' już zaczyna obijać, a lubczyk ma już 3 cm wysokości, cegły osłaniają i trzymają ciepło. Lubczyk w ogródku warzywnym jeszcze się nie pokazał. Szczypiorek swój zajadamy już od 2 tygodni,sama przyjemność, wykorzystałam cegły z rozbiórki.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Problemy przy uprawie ziół...

Post autor: lilia0405 »

Margarito czy mogłabyś swój zielnik pokazać na fotce. Jestem na etapie zagospodarowania nowej działki i też przewiduje zielnik. Szukam koncepcji jak to zrobić.
fitonia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-07-17, 21:26

Re: Problemy przy uprawie ziół...

Post autor: fitonia »

Moje ziółka mają liście mniejsze o połowę i nie bardzo chcą rosnąć.
Do tego lubczyk zrobił się żółty, chociaż inne ziółka obok są OK - pojawiły się małe listki w środku, może jest nadzieja?

Fakty:
-zioła są w skrzynkach na parapecie, okna tak na południowy wschód, słońce od rana do 13, nic nie zasłania światła,
-kupiłam piękne, zdrowe sadzonki, więc to nie wina sadzonek, zresztą jak dotąd świetnie rosły, białe plamy na szałwii pryskałam wywarem z cebuli i przeszło :)
- wybrałam ziemię dla warzyw i ziół, dla sadzonek i rozsady - bez chemii dla roślin ozdobnych,
- zasilam co 2 tygodnie biohumusem, ale robię delikatny roztwór (1/2 dawki), żeby nie przesadzić z nawożeniem,
- skrzynki mają 80 cm długości i rośnie w nich po 4 rodzaje ziół, więc miejsca mają dość, ziemię spulchniam, nie przelewam ale i nie przesuszam,
- moje zestawy ziół w skrzynkach: (1) rozmaryn, oregano, majeranek i tymianek (mój własny zeszłoroczny)(2) bazylia 2 odmiany, mięta i szczypiorek (3)szałwia, tymianek "cytrynowy", lubczyk i melisa lekarska.

Rosły pięknie, aż ścięłam po 2-3 gałązki (potrzeba chwili) i wtedy przestały rosnąć. Dziwne to :(
Może to zbieg okoliczności, bo zaczął się okres kwitnienia?
Zebrałam kwiaty, suszę i czekam co będzie dalej.
Macie jakiś pomysł? Co robię źle?
ODPOWIEDZ