borówka amerykanska

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Borówka amerykańska potrzebuje do zapylenia drugiego krzewu, wtedy owocuje obficiej.
Awatar użytkownika
Martinezio
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2011-03-22, 13:17

Post autor: Martinezio »

Witam.

Czy aby borówki dobrze owocowały trzeba sadzić min. 2 krzaki tej samej odmiany, czy mogą być różne?

Obecnie mam posadzone 2 krzaczki, z których jeden to Bluecrop, a drugi to Duke. No i teraz nie wiem, czy dosadzać jeszcze 2 krzaczki z tej samej odmiany, czy może zostać tak, jak jest ;)
Teoretycznie owocowanie obu krzaków jest zbliżone w terminie (z niewielkim przesunięciem), ale nie wiem, jak z kwiatami. Mój Duke już ma 2 grona kwiatowe, natomiast Bluecrop nie. Oba krzaki sadziłem w tym roku, równocześnie.
bakpamela
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 13
Rejestracja: 2010-09-01, 12:05

borówki

Post autor: bakpamela »

Cześć. Ja co prawda znawcą nie jestem, ale też słyszałam, że należy sadzić co najmniej po dwie różne odmiany odmiany borówki amerykańskiej. I tak też zrobiłam (niestety nie pamiętam teraz nazw odmian). Od razu w pierwszym roku jedna miała mnóstwo kwiatów, ale ostatecznie dochowałam się zaledwie 3 owoców. Druga nie zakwitła w ogóle. Dlatego wydaje mi się, że lepiej dostosować się do wiadomości od specjalistów. Dodam, że nie jest to roślina zbyt wymagająca. Rośnie bardzo ładnie, nie choruje, a w smaku jest zdecydowanie lepsza od jagody kamczackiej ;-).
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Martinezio pisze:Witam.

Czy aby borówki dobrze owocowały trzeba sadzić min. 2 krzaki tej samej odmiany, czy mogą być różne.
:-D
Muszą być różne odmiany, aby się wzajemie zapylały.
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Post autor: szczepcio38 »

jurko pisze:Witam. Mam pytanie do znawców borówki amerykańskiej.
Czy to prawda, że powinno sadzić się co najmniej dwie rośliny i to różnych odmian, aby dobrze plonowały
Do jakiej gleby sadzić. Czy do samego torfu, czy też wymieszać z glebą ogrodową, a może kompostem(w jakich proporcjach)
Która jest smaczniejsza. Amerykańska, czy kamczacka.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Witam.
Jagoda kamczacka to inny gatunek i myślę, że trudno porównywać smaki i nie wymaga tak kwaśnego podłoża jak borówka amerykańska. Mam kilka krzaczków jagody i dwa borówki. Jagody już w marcu mają kwiaty i pięknie owocują, Na soki mieszane z innymi owocami są wspaniałe.
Do podlewania borówki amerykańskiej używam przygotowanego roztworu z rabarbaru, liście i kłącza zalewam wodą w beczce i po kilku dniach podlewam. Następnie dolewam wody, dokładam liści i cały czas mam do podlewania, dodatkowo stosuję nawóz Osmocote do borówek.
Awatar użytkownika
Martinezio
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2011-03-22, 13:17

Post autor: Martinezio »

Dzięki :) Jestem początkujący, więc każde info potrzebne :) Mam nadzieję, że doczekam się obfitych plonów :) Glebę mam kwaśną (pełno skrzypu i szczawiu), więc pewnie nie muszę specjalnie jej dokwaszać. Oczywiście nawóz się przyda, ale chcę jak najmniej - to ma być zdrowe danie deserowe ;P
jurko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-05-16, 19:05

sadzenie borówki amerykańskiej

Post autor: jurko »

Ja jeszcze w temacie jak przygotować glebę. Jak Waszym zdaniem/wynikającym z doświadczenia/ jest lepiej. Czy sadzić w czysty kwaśny torf ogrodniczy, czy też zrobić mieszankę z piaskiem. Jeżeli ten drugi wariant to w jakich proporcjach oraz czy korzystnie jest odgrodzić dołek czarną folią.
Jurek
jurko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2010-05-16, 19:05

borówka amerykańska

Post autor: jurko »

Czy po posadzeniu pięcioletniego krzewu należy go przyciąć? Oraz, czy powinno się zastosować nawóz zakwaszający.
Jurek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Krzew z doniczki, jaki duży? Samo napisanie 5-cio letni niewiele mówi.
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Re: borówka amerykańska

Post autor: dawid »

jurko pisze:Czy po posadzeniu pięcioletniego krzewu należy go przyciąć? Oraz, czy powinno się zastosować nawóz zakwaszający.
Jurek
Piszesz o nawozie zakwaszającym, a nie lepiej byłoby przygotować podłoże o niskim PH przed sadzeniem? :-)
kasia:P
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-06-03, 19:39

Post autor: kasia:P »

Też tak myślę, że lepiej przygotować wcześniej podłoże, a nie później dawać jakieś "preparaty"
Hejka wszystkim :)
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Re: sadzenie borówki amerykańskiej

Post autor: dawid »

jurko pisze:Ja jeszcze w temacie jak przygotować glebę. Jak Waszym zdaniem/wynikającym z doświadczenia/ jest lepiej. Czy sadzić w czysty kwaśny torf, czy też zrobić mieszankę z piaskiem. Jeżeli ten drugi wariant to w jakich proporcjach oraz czy korzystnie jest odgrodzić dołek czarną folią.
Jurek, doradzanie Tobie ile, czego i jak? to wróżenie z fusów.
Nie wiemy jaką masz obecnie kwasowość gleby, jaki torf kupisz i ile, w jakiej proporcji to będziesz mieszał.
Radziłbym zmierzyć ph i wszystko będzie łatwiejsze. :-)
Moja borówka już ma smaczne owoce. :-D
Krzysiek123
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-07-20, 09:19

Post autor: Krzysiek123 »

Generalnie borówka wymaga cięcia zarówno pielęgnacyjnego jak i prześwietlającego jeśli można to tak nazwać. Każdy krzak jest inny i wymaga indywidualnego spojrzenia. Wycina się pędy stare, kładące się po ziemi, zdeformowane itp. Należy ją ponadto utrzymywać w kształcie litery V. Korona musi być prześwietlona bo owoce nie dostaną światła. Przed posadzeniem najpierw należy zaprawiać dół kwaśnym torfem (pH 3.5-4.5) a dopiero potem zakwaszać nawozami i przekompostowaną trociną. Powodzenia.
Krzysiek123
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-07-20, 09:19

Post autor: Krzysiek123 »

Martinezio pisze:Czy aby borówki dobrze owocowały trzeba sadzić min. 2 krzaki tej samej odmiany, czy mogą być różne?
Bardzo cenne jest kiedy posiadasz kilka odmian, nie koniecznie tylko dwie. Po pierwsze dla bardziej wydajnego zapylania, a po drugie - każda odmiana smakuje nieco inaczej. Zatem same plusy :). Pamiętaj jednak aby przygotować jej odpowiednie warunki do funkcjonowania. Mam tu na myśli: kwaśna gleba, wilgoć oraz regularne przycinanie. No i cierpliwość, dopiero 6-letnie krzewy owocują obficie :). Powodzenia.
Krzysiek123
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2011-07-20, 09:19

Post autor: Krzysiek123 »

mag258 pisze:Witam.
Mam od 3 lat 3 różne sadzonki borówki. W tym samym miejscu. Ok 1,5 m od siebie.
Jedna kwitnie i ma owoce. Pozostałe dwie (mimo tego że krzewy są większe) nie zakwitły do tej pory ani razu.
Czy ktoś wie dlaczego?
Borówka amerykańska zawiązuje pąki kwiatowe tylko na 2 letnich przyrostach. Tzn. Jeśli strzelił ci pęd w tym roku to najprawdopodobniej dopiero w przyszłym będą na nim kwiaty. Młode sadzonki także nie owocują nadmiernie a to z uwagi na to, że dopiero 6 letnie sadzonki dostarczają wielu owoców. No ale to oczywiście nie tłumaczy dlaczego nie masz teraz kwiatów. Pokaż zdjęcia.

W poradniku jest natomiast artykuł o problemach z owocowanie borówki: dlaczego borówka amerykańska nie owocuje ?
ODPOWIEDZ