Usychająca magnolia

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
nomisia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2015-07-08, 14:26

Usychająca magnolia

Post autor: nomisia »

Dzień dobry,
Usychają mi najmłodsze listki magnolii. Co to może być i jak to zwalczyć?
e9c308bfcc2c44d0med.jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Usychająca magnolia

Post autor: Danka »

To może być jakaś choroba grzybowa, a oprócz tego chyba brakuje jej składników pokarmowych. Stąd te żółte liście.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Usychająca magnolia

Post autor: rafaloku »

Na pierwszy rzut oka wygląda mi to na niedobory składników pokarmowych. Ciemne unerwienie i jaśniejsze powierzchnie pomiędzy nerwami liścia wskazują, że to chloroza liści. To pokazuje, że niedobory są, a brak niektórych składników może też się wiązać z powstawaniem brązowych plam. Do tego występuje to na młodych liściach, co sugerowało by, że ten niedobór to świeża sprawa. Chlorozy na młodych liściach mogą być objawem niedoboru żelaza, a plamy na brzegach młodych liści - niedoborem boru. Jak roślina była nawożona i jaką masz glebę?

Sugeruję zastosować nawóz z mikroelementami (a nie tylko podstawowym NPK) dla roślin kwasolubnych (azalie, różaneczniki, magnolie). Sprawdź też pH gleby, gdyż zakłócenie pobierania składników z gleby często występuje przy niewłaściwym pH (optymalne dla magnolii jest pH 5-6).

Więcej poczytaj tutaj, może rozpoznasz po objawach czego brakuje: Błędy w nawożeniu roślin: niedobory makro- i mikroelementów

Drugie przypuszczenie to choroba grzybowa, tzw. antraknoza, która u magnolii powoduje podobne plamy ale powinny one być otoczone wyraźną żółtą obwódką, a po czasie sucha tkanka liścia w miejscu plam się wykrusza. Jeśli takie coś wystąpi, to chore liście trzeba usuwać, a roślinę opryskać środkiem Topsin M 500 SC lub Dithane NeoTec 75 WG.

I jeszcze jedno... plamy są tylko na liściach, czy może widać też odbarwienia lub jakieś zmiany na pędach?
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Usychająca magnolia

Post autor: Petrus »

Faktycznie, brak składników odżywczych i może nieodpowiednie pH gleby ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
nomisia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2015-07-08, 14:26

Re: Usychająca magnolia

Post autor: nomisia »

Dziękuję za odpowiedzi :-) Na razie opryskałam środkiem grzybobójczym i nawiozłam nawozem z mikroelementami. Pędy są zdrowe, a pH gleby w porządku.
A czy może być to skutek np. przelania? Ponieważ sadzonka była codziennie podlewana.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Usychająca magnolia

Post autor: Petrus »

No to teraz wystarczy czekać na efekty. Przelanie raczej odpada bo by roślina gniła, a tu wyraźnie przebarwiają się liście a potem z braku chlorofilu usychają.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
gumisie13
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2015-03-02, 15:17

Re: Usychająca magnolia

Post autor: gumisie13 »

Witam,
Przyłączam się do tematu - moja magnolia nie usycha, ale ma plamy na liściach (w efekcie liście zaczynają żółknąć). Dodatkowo wydaje mi się, że rozsmakowały się w niej ślimaki (drugie zdjęcie).
Proszę o porady :)
Załączniki
20160628_170200.jpg
20160628_170147.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Usychająca magnolia

Post autor: Petrus »

Widać, że jest niedożywiona. Takie uszkodzenia liści to uszkodzenia liścia w pączku. Podobne objawy daje żerowanie kwieciaka malinowca, on robi takie dziurki w liściach. Albo na przykład ogrodnica niszczylistka :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
gumisie13
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2015-03-02, 15:17

Re: Usychająca magnolia

Post autor: gumisie13 »

Witam,
Dziękuję za podpowiedź i proszę o jeszcze :)
Magnolię zakwaszam co dwa tygodnie preparatem Flormix - nawóz zakwaszający (polecono mi go w sklepie ogrodniczym). Co jeszcze mogę zrobić? Czy mam kupić jakiś specjalistyczny nawóz do magnolii czy raczej spróbować jakichś oprysków?
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Usychająca magnolia

Post autor: Petrus »

Chyba, że zerwiesz wszystkie liście na których widać te dziurki lub przebarwienia.
Jeżeli mechanicznie zakwaszasz podłoże to może one być nie stabilne, dlatego roślina reaguje dziwnymi objawami.
Może lepiej rozrzuć kwaśny torf wokół magnolii, bo ona ma płytki system korzeniowy. Ewentualnie zastosuj dawkę nawozu uniwersalnego dla roślin ogrodowych. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
gumisie13
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 34
Rejestracja: 2015-03-02, 15:17

Re: Usychająca magnolia

Post autor: gumisie13 »

Dziękuję serdecznie za pomoc :)
ODPOWIEDZ