Skarpa

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
Awatar użytkownika
MONIK
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-06-11, 10:51

Skarpa

Post autor: MONIK »

Witam :-) Kupiliśmy w tym roku dom. Działka jest w miare zagospoadrowana, ale nie mam pojęcia co zrobić ze skarpą o wysokości około 3 m- nasza działka jest poniżej działki sąsiadów. Skarpa rozciąga się po jednej stronie - na całej długości naszej działki. Na 2/3 długości skarpy został zrobiony mur oporowy, natomiast 1/3 to "górka", jest na niej sporo kamienia i pojedyńcze rośliny, o chwastach nie wspomnę :-D Chciałabym ukryć chociaż trochę ten murek no i zagospodarować ciekawie "górkę" proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Powinnaś wkleić fotki jak mamy Ci pomóc :lol:
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
MONIK
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-06-11, 10:51

Post autor: MONIK »

Witam. A oto w oddali widać kawałek murku oprowego o którym pisałam. Postaram sie zrobić więcej zdjęc, bo to jest od byłych właścicieli :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Tej górki jednak na zdjęciu nie widzę :-?
Zasłonić mur oporowy jest b. łatwo. Najlepiej obsadzić go zimozielonym bluszczem. Przylgami przypnie się do muru i będzie ładna zielona ścianka.
Jeśli chodzi o skarpę (czy górkę?) to widzę że jest b. pochyła, bardziej niż 45 stopni, a na takim spadku niewiele roślin wytrzyma. Piszesz chwasty i trawa. Inne ozdobne będą wypłukiwane i nie utrzymają się.
Jedna ciekawa roślina przychodzi mi na myśl To barwinek o niebieskich kwiatach.
Także niska sosna kosodrzewina da radę tam rosnąć.
Należy zrobić okrąg o średnicy ok. 1/2 (może nawet 1 metra) gdzie płaszczyzna będzie pozioma i tam te sosny sadzić. Z barwinkiem łatwiej. Małe "poletka o średnicy kilkunastu cm porobić (tak jak na skalniakach) i dalej dadzą sobie radę. Obsadzone gęsto po kilku latach dadzą ładną powierzchnię.
Podlewać młode rośliny, nawozić, usuwać chwasty i osłaniać przed słońcem na początku.

To na razie tyle Inne zdjęcia by się przydały ;-)
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
MONIK
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-06-11, 10:51

Post autor: MONIK »

Witam :-) A to ujęcie skarpy z drugiej strony. Jesienią zamierzamy dobudować murek oporowy( na 2/3 długości działki już jest) , przez co zwiększy nam się powierzchnia trawnika (pod przyszły placyk zabaw dla dzieci), a skaprę zagopodarujemy. Czeka nas dużo pracy ;-)
Pozdrawiam Was
Załączniki
DSC00799.jpg
Pozdrawiam// Monika
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

To ja znowu pospamuję :lol:
Skarpa jest rzeczywiście stroma, ale można rozwiązać ten problem murkami po twojej stronie, które pomogłyby ci zrobić jakby 'półki' - ze względu na dużą powierzchnię ja obsadziłabym to krzewami, drzewkami, trawami itp. - skalniak to nie tylko małe krzewinki alpejskie, rozchodniki i kwiaty. Miejsce moim zdaniem bardzo dobre, zobacz sobie na tej fotce (musisz ja powiększyć w picasie, żeby zobaczyć dokładniej) o jaki typ skalniaka mi chodzi:
Obrazek
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

taki skalnika to marzenie :!:
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

To jest coś . :shock: :shock: :shock:
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Chatka przy skalniaczku też niezgorsza ;-)
Fotkę tą zrobiłam jakieś 6 lat temu, kiedy ogródkowe klimaty nie były jeszcze nawet w planach, ale tak mnie urzekł, że musiałam uwiecznić. A te wodospadziki...ach! U Moniki sprawa wykonalna, przecież to jedna pompka do oczka wodnego ogarnie, nie musi mieć od razu Niagary :mrgreen:
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Dobrze,że doczytałam do końca bo już myślałam,że ktoś z forum ma taki i chciałam chwalić za super projekt :lol: Ale robi wrażenie :shock: :shock: :shock: Fajnie,że umieściłaś zdjęcie, opis nie oddałby tego w żaden sposób. Po prostu jest cudny :roll:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
MONIK
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2010-06-11, 10:51

Post autor: MONIK »

Witam. Ostatnio trochę zaniedbałam forum, ale obiecuję poprawę. Na ten rok koniec remontów w domu, więc wzięliśmy się za ogród. Nawieźliśmy trochę ziemi, trawa posiana (ale chyba przez te mrozy nie chce rosnąc). Skarpa na razie czeka w kolejce :-D Czekamy na koparkę, bo chcemy zbudować murek oporowy, a roboty z tym będzie niemało. Na razie zerwałam mięte ze skarpy, ususzyłam i piję pyszną herbatkę :mrgreen:

A oto nasze wypociny :mrgreen:
Obrazek

Obrazek

Pani Magdo, pomysł na skarpę świetny :-) Mam nadzieję, że za jakiś czas też będę mogła się pochwalić swoją skarpą:) Pozdrawiam
Pozdrawiam// Monika
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

widać,że w ogórku też się coś zmienia.
PaniMagda

Post autor: PaniMagda »

Danka pisze:widać,że w ogórku też się coś zmienia.
Głodnemu chleb na myśli, hahaha ;-)
Nooo, teren naszykowany elegancko, na wiosne będzie się działo! :-D
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Pewnie ,że nie musi być Niagara ,strumień na płaskim też pięknie wygląda .
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

PaniMagda pisze:
Danka pisze:widać,że w ogórku też się coś zmienia.
Głodnemu chleb na myśli, hahaha ;-)
Nooo, teren naszykowany elegancko, na wiosne będzie się działo! :-D
:mrgreen: po kolacji już byłam :lol: ale ogórka z ogrodu zjadłabym :-D
ODPOWIEDZ