Róże - szkodniki, pielęgnacja

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waldiwlodawa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 475
Rejestracja: 2014-05-15, 09:44

Róże - szkodniki, pielęgnacja

Post autor: Waldiwlodawa »

DSCN1905.JPG
DSCN1904.JPG
DSCN1903.JPG
DSCN1902.JPG
DSCN1901.JPG
Witajcie kochani...
Zajmuje sie rozami od kilku lat, mam ich w ogrodzie duzo, sa zdrowe wszystkie oprocz tej na zamieszczonych fotkach. Rosnie ona przy domku. Ziemia w tym miejscu jest najbardziej wilgotna, wiec rzadziej ja podlewam. Obok w rzedzie rosna inne roze i inne kwiaty, ale zadna nie choruje oprocz tej jednej. Co roku jest jakos slabsza, listki pokrywaly sie czasami bialym meszkiem, a tego roku sa pozwijane i plamiaste, oraz tak jakby pogryzione przez cos...
Blagam poradzcie cos bo ja umieram z zalu razem z ta roza...:(
Kochajmy kwiaty i zwierzeta...One potrafia dac serce za serce-ludzie nie zawsze...

Zapraszam do mojego tematu MÓJ OGRÓD-KRAINA CZARÓW...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: PROSZE O PORADE-GINIE ROZA...:(((

Post autor: Danka »

Biały nalot to mączniak prawdziwy.
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: PROSZE O PORADE-GINIE ROZA...:(((

Post autor: elza »

wydaje mi się,że Danusia może mieć rację.....

"Wśród najczęstszych chorób dotykających róże jest mączniak prawdziwy, który poraża nie tylko liście, ale również pędy i pąki. Ma postać plam pokrytych mączystą, watowata, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi, zabarwiając się na czerwono. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Zwalczamy niszcząc porażone części rośliny a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny, który zwalcza tę chorobę."
Te objawy chyba pasują idealnie do twojej królewny?!
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Waldiwlodawa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 475
Rejestracja: 2014-05-15, 09:44

Re: PROSZE O PORADE-GINIE ROZA...:(((

Post autor: Waldiwlodawa »

elza pisze:wydaje mi się,że Danusia może mieć rację.....

"Wśród najczęstszych chorób dotykających róże jest mączniak prawdziwy, który poraża nie tylko liście, ale również pędy i pąki. Ma postać plam pokrytych mączystą, watowata, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi, zabarwiając się na czerwono. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata, zwłaszcza tam, gdzie jest duże zagęszczenie roślin. Zwalczamy niszcząc porażone części rośliny a gdy choroba jest mocno zaawansowana, najlepiej zastosować środek chemiczny, który zwalcza tę chorobę."
Te objawy chyba pasują idealnie do twojej królewny?!
Dzieki..., tylko jaki srodek wybrac w anglii ?,
Kochajmy kwiaty i zwierzeta...One potrafia dac serce za serce-ludzie nie zawsze...

Zapraszam do mojego tematu MÓJ OGRÓD-KRAINA CZARÓW...
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: PROSZE O PORADE-GINIE ROZA...:(((

Post autor: rafaloku »

A te poobgryzane liście to pewnie sprawka larw obnażacza różówki. Szkodnik jest opisany w naszym poradniku w artykule róże - szkodniki rozejrzyj się czy nie widać gąsienic, takich jak na zdjęciu

Obrazek
Rafał
Awatar użytkownika
Waldiwlodawa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 475
Rejestracja: 2014-05-15, 09:44

Re: PROSZE O PORADE-GINIE ROZA...:(((

Post autor: Waldiwlodawa »

Dziekuje Ci slicznie Rafal, bede kontrolowal roze, a jutro roznymi sposobami bede ja ratowal, bo piekna byla i zal wielki...:(
Kochajmy kwiaty i zwierzeta...One potrafia dac serce za serce-ludzie nie zawsze...

Zapraszam do mojego tematu MÓJ OGRÓD-KRAINA CZARÓW...
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: PROSZE O PORADE-GINIE ROZA...:(((

Post autor: Petrus »

Witajcie. Na pewno te dziury w liściach i poobgryzane brzegi są efektem żerowania gąsienic. Zimy nie było więc tego robactwa w tym roku jest pełno o pająkach i mrówkach nie wspomnę :evil:
Deformacje liści spowodowane są zbyt wilgotną glebą dla niektórych roślin (korzenie nie oddychają prawidłowo) oraz przenoszonymi przez mszyce, gąsienice wirusów, które atakują tkankę liści. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Waldiwlodawa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 475
Rejestracja: 2014-05-15, 09:44

Re: PROSZE O PORADE-GINIE ROZA...:(((

Post autor: Waldiwlodawa »

Dziekuje Ci Piotrze..., chyba ja przesadze w inne miejsce, bo faktycznie w tym miejscu ziemia jest ciagle mokra i bardziej zbita...

Uratuje moja Krolowa :-D
Kochajmy kwiaty i zwierzeta...One potrafia dac serce za serce-ludzie nie zawsze...

Zapraszam do mojego tematu MÓJ OGRÓD-KRAINA CZARÓW...
mkoleda
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2015-01-07, 18:08

Re: PROSZE O PORADE-GINIE ROZA...:(((

Post autor: mkoleda »

Dziękuję za informacje i poradę. Dwa lata temu moją różę spotkało to samo. Teraz już będę wiedział co robić.
ODPOWIEDZ