Przycinanie pomidorów

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Przycinanie pomidorów

Post autor: Tomek_San »

Witam to są moje pierwsze pomidory rosną w foliaku i nie mam pojęcia o ich przycinaniu. :/Wstawiam zdjęcia moich pomidorów i czy trzeba już coś z nimi robić??
Załączniki
:)
:)
;)
;)
;)
;)
;)
;)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Czy to są niskie pomidory krzaczaste do gruntu, samokończące? Czy pomidory wysokie, tunelowe? Jeśli te drugie, to po pierwsze za niskie podpory im dałeś, dla tych pierwszych zresztą też. Podpora musi mieć dolecową wysokość pomidora i musi być wstawiona przy sadzeniu krzaczków, by potem nie uszkadzać systemu korzeniowego. W tej chwili uszczykujemy pędy boczne, jeśli to pomidory wysokie. Może najpierw doprecyzuj jakie pomidory posadziłeś. :-D
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Własnie nie wiem dokładnie jakie to pomidory bo Mama je kupiła a ja się nimi opiekuje:/ale postaram sie dowiedziec dokładnie jakie to odmiany i wtedy napisze,wiem tylko tyle ze znajdują się tam 3 odmiany pomidorów bo wogóle posadziłem ich 10 sztuk,a co do tych kijków to dzisiaj je wymienie na dłuższe i powsadzam w te same dziurki żeby nic im się nie stało:/
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Mam rozumieć, że muszę wszystkie pędy boczne ułamywać???
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Uszczykujemy pędy boczne, które pojawiają się przy liściu, prowadzimy tylko jeden pęd główny.

Tu masz opisane jak to robić: obrywanie liści pomidorów
Awatar użytkownika
Belinek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2011-05-14, 19:53

Re: Przycinanie pomidorów

Post autor: Belinek »

Tomek_San pisze:Witam to są moje pierwsze pomidoru rosną w foliaku i nie mam pojecia o ich przycinaniu :/wstawiam zdjęcia moich pomidorów i czy trzeba już cos z nimi robic??
Na razie nic nie rób aż do pierwszych kwiatów. Przy kwitnieniu pierwszych kwiatów tworzy się grono a z nim wyrasta pęd właściwy pod następne grono, tego pędu nie wolno usuwać bo on z kolei tworzy następne i tzw. wyciąga roślinę na około 2 metry. Gdy się dobrze przyjrzysz to zauważysz w kątach liści rosnące niewłaściwe pędy ( zwane wilki) i te należy niezwłocznie usunąć bo jak się spóżnisz to cię wyprowadzą na inny kierunek i wtedy będzie trudno utrzymać pionowa łodygę całego pomidora. Wkrótce zamieszczę zdjęcie z krzaczkiem pomidora i będzie widać jak to się robi

Żółknące, poskręcane dolne liście można usunąć tak by nie uszkodzić łodygi najlepiej obciąć nożycami
Załączniki
xxxdx.JPG
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

No to fajnie to czekam na dalsze instrukcje:)
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Dzisiaj byłem w foliaku i zauważyłem że dolne łodygi się kładą a na dwóch krzaczkach kulą się liście, czy wiecie co to może być? Roślinki podlewam wodą z beczki, która nie jest zimna i nie leje po liśiach. ;) Czy moge trochę spulchnić glebę?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Co to znaczy, że łodygi kładą się i czy kulą się to znaczy, że liście się zwijają? A glebę wokół możesz spulchnić uważając by nie uszkadzać korzeni i łodygi. Zawsze w takich przypadkach przydałoby się zdjęcie poglądowe.

O zwijaniu się liści można poczytać tutaj: Zwijanie się liści pomidora - przyczyny, zapobieganie, zwalczanie
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Wysyłam fotki pomidorów...
Proszę o jakieś porady a może tak ma być :)?
Załączniki
P5282644.JPG
zwijające sie listki...
zwijające sie listki...
Co zrobic z tą wyrastającą łodygą???
Co zrobic z tą wyrastającą łodygą???
opadające łodygi
opadające łodygi
Wysuszone listek...
Wysuszone listek...
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Na trzecim zdjęciu po jednej stronie jest zielsko wyrwać, a po drugiej łodyżka oberwać.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Zgadzam się z Lilia,pomidory wyglądają poprawnie ,tam gdzie masz niby kładące się odnogi,jedną usuń a drugą możesz podwiązać do palika{chyba ,że chcesz prowadzić na kilka pędów},a to że kulą Ci się górne liście to jest prawidłowe,niepokojące byłoby ,gdyby wywijwły się w rynienkę...Trochę niepokojoco wygląda ten liść z obsychającymi końcami,ale jeżeli jest to pojedyńczy liść wystarczy go oberwać,ale jeżeliby to postępowało należałoby zrobić oprysk środkiem grzybobójczym...
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

A co myslicie o nawozie do Pomidorów Agrecol czy warto go używac???czy jakis naturalny nawóz...
Awatar użytkownika
Belinek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2011-05-14, 19:53

Post autor: Belinek »

Tomek_San pisze:A co myslicie o nawozie do Pomidorów Agrecol czy warto go używac???czy jakis naturalny nawóz...
Tomku zobacz moje pomidory jak się odmieniły po nieodpowiednich poradach. Też jestem początkującym w uprawie ale nie dam się zwieść nieprawdzie jaką można to otrzymać. Myślę, że twoje pomidorki powinny lepiej wyglądać przecie już jest koniec maja. Zły początek to dopuszczenie pomidorów do zaniedbań odbije się na późnym owocowaniu a nawet jego brakiem.
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Wydaje mi się wszystko jest ok :) ja moje pomidory wsadziłem do Ziemi ok.20 maja a sadzonki kupiłem juz gotowe:)ty posadziłes 27 kwietnia to prawie miesiąc róznicy także pomysl:D
ODPOWIEDZ