Przycinanie pomidorów

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Awatar użytkownika
Belinek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2011-05-14, 19:53

Post autor: Belinek »

Tomek_San pisze:Wydaje mi się wszystko jest ok :) ja moje pomidory wsadziłem do Ziemi ok.20 maja a sadzonki kupiłem juz gotowe:)ty posadziłes 27 kwietnia to prawie miesiąc róznicy także pomysl:D

Zdjęcie 4, P5282641.JPG

Masz poradę od pań taką, że na tym zdjęciu masz pomidora zapuszczonego na dwa pędy. Jeśli by się znały powiedziałyby, że trzeba usunąć jeden pęd ze względu na to, że ten krzaczek jest zbyt słaby i ma zbyt cienką łodygę na prowadzenie więcej pędów a to wiązie się z większą ilością gron i niedoborem pożywienia.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Belinek pisze:
Tomek_San pisze:Wydaje mi się wszystko jest ok :) ja moje pomidory wsadziłem do Ziemi ok.20 maja a sadzonki kupiłem juz gotowe:)ty posadziłes 27 kwietnia to prawie miesiąc róznicy także pomysl:D

Zdjęcie 4, P5282641.JPG

Masz poradę od pań taką, że na tym zdjęciu masz pomidora zapuszczonego na dwa pędy. Jeśli by się znały powiedziałyby, że trzeba usunąć jeden pęd ze względu na to, że ten krzaczek jest zbyt słaby i ma zbyt cienką łodygę na prowadzenie więcej pędów a to wiązie się z większą ilością gron i niedoborem pożywienia.

Belinku ja nie jestem alfą i omegą, my tu nie jesteśmy na studiach, że musimy wszystko wiedzieć, jedna osoba widzi to, inna zauważy co innego. A prowadzenie dwóch pędów przy pomidorach jest dopuszczalne.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Lila ma rację, ja osobiście prowadzę wszystkie pomidory na jeden pęd, po pierwsze dlatego, że mam tak skonstruowane specjane podpory do pomidorów, a po drugie dlatego, że mogę je posadzić gęściej, a same owoce są dorodniejsze. Puszczam je wtedy na sześć gron (tunel mam dwumerowej wysokości) i wtedy ogławiam czyli nad drugą paraliści nad ostatnim gronem ucinam pęd. Natomiast często w przydomowych tunelach jest stosowane puszczanie pomidorów na dwa pędy. Sadzonki wyglądają jak wyglądają, ponieważ dopiero co zostały posadzone do gruntu, wcześniej rosły w jakimś pojemniku, w którym nie miały odpowiednich warunków do wzrostu. W gruncie szybko nabiorą masy tylko niech dobrze rozwiną system korzeniowy.
Jeśli chodzi o wspomniany przez Ciebie nawóz, to możesz go zastosować i na pewno otrzymasz zadowalające efekty, ale czy nie wolałbyś dochować się zdrowych pomidorów pozbawionych chemii? Jeśli tak to ja bym sięgnęła po ekologiczne nawozy, typu gnojówki, biohumus, itp.

Więcej o sposobie prowadzenia: jak prowadzić pomidory
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Dziękuje za rady przemyśle z tym nawozem i będę wklejał co jakiś czas fotki moich pomidorów:)Czy w foliaku musi być jakiś przeciąg czy mogą być otwarte drzwi i nie przeszkadza to pomidorom?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przeciąg, szczególnie zimny nie jest dobry dla pomidorów, natomiast muszą być regularnie wietrzone, czyli drzwi na dzień a upalnym laten i nocą powinny być otwarte. Brak wietrzenia może spowodować zbyt wysoką temperaturę i wilgotność w tunelu a to spowoduje, że pomidory szybko zostaną zaatakowane przez grzybowe choroby pomidorów.
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Zauważyłem dzisiaj ze dwie roslinki róznią sie od pozostałych 8 są bardziej mizerne mniejsze i mają jasno zielony kolor a listki dziwnie sie zawijają i to nie te na dole tylko u góry:/
Załączniki
P5292646.JPG
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zwijanie się liści pomidora może być objawem żerowania mszycy, obejrzyj dokładnie liście, zaglądając też w zwinięte ruloniki, czy nie widać szkodnika. Żółknięcie i zasychanie liści to również może być objaw występowania mączlika szklarniowego, sprawdź czy na spodzie liści nie ma białokremowego owada. Zwijanie się liści do góry po uprzednim wystąpieniu na ich wierzchu brunatnych niekształtnych plam, a na spodzie delikatnego szarobiałego nalotu może też swiadczyć o chorobie grzybowej- zarazie ziemniaka, ale na to chyba za wcześnie.
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

I nie wiem co zrobic z tymi dwoma krzakami poczekam jeszcze z dwa dni i zobacze jak się bedą zachowywały:/w piwnicy znalazłem jakies dwa preparaty jeden od mszyc DECIS a drugi grzybobójczy Bravo.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Tomku spróbuj je dokładnie obejrzeć i w zależności od tego co ustalisz, szkodniki, czy choroba grzybowa zastosuj jeden ze wspomnianych przez Ciebie oprysków.
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Jedna roslinka się odbiła i niczym ją nie pryskałem a druga dalej mizernie wygląda i więdnie wstawiam zdjecie tej roslinki i jej niektóre liscie własnie tak wyglądaja.i Mam jeszcze pytanie ile mniej więcej wody podlewac na jeden krzak i w jakich ilosciach???
Załączniki
P5302648.JPG
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Tomek_San pisze:Mam jeszcze pytanie ile mniej więcej wody podlewac na jeden krzak i w jakich ilosciach???



Pomidory podlewamy obficie, nawet żeby woda stała w dołku, ona powolutku sobie wsiąknie, wodą odstałą , nie prosto z wodociągu. Tylko nie wolno polewać liści.
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Pomidorki na razie ładnie rosną, już na jednym jest ładny pomidorek;) Jutro wrzucę fotki:)
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Moje pomidory
Załączniki
P6042655.JPG
P6042652.JPG
P6042651.JPG
P6042650.JPG
P6042649.JPG
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Na jednym zdjęciu widać, że pomidor nie chce rosnąć:/
Załączniki
P6042657.JPG
P6042656.JPG
Tomek_San
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2011-05-27, 12:03

Post autor: Tomek_San »

Czy pousuwać wszystkie boczne pędy?
ODPOWIEDZ