Projekt ogrodu działkowego od podstaw

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
lstyle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2013-06-30, 16:19

Projekt ogrodu działkowego od podstaw

Post autor: lstyle »

Witam serdecznie,

poszukuje osob z doswiadczeniem, ktore pomoglyby mi odpowiedziec na pewne pytania odnosnie projektowania ogrodka dzialkowego od nowa.

Ogrod o ktorym mowa nie bedzie niewiadomo jak duzy, lecz to nie jest na samym poczatku wazne. Pierwsze co chce zrobic to wymienic calkowicie ogrodzenie, wywalic wszystko co niepotrzebne, jak i rowniez przekopac calkowicie ogrod, by na koniec wszystko wyrownac, i zasiac na nowo trawe.

Problem w tym, ze mam kilka ciekawych pomyslow, a z kazdym z nich bedzie ubywalo potrzebnego miejsca. Z tego powodu zrodzil mi sie w glowie pomysl, aby stworzyc (skoro i tak ogrod bedzie zrownany, i planowany na nowo) male podziemne pomieszczenie/schowek nazwijcie to jak chcecie, lecz wiele bym dal, za male podziemne pomieszczenie powiedzmy 3x2 metry. Z biegiem czasu mam zamiar takze postawic maly domek, i tutaj chwila niepewnosci, czy budowac takze maly domek wraz z podziemnym schowiek, czy kupic gotowy drewniany? Hmm...

Problemem takze dla mnie jest to, ze z jakakolwiek budowlanka nie mialem do tej pory zadnej stycznosci, lecz bardzo by mi zalezalo, aby z pomoca rodziny, oraz znajomych wspolnym sumptem taki maly, prosty, podziemny skladzic wybudowac. Bylby moze ktos w stanie udzielic mi jakis ciekawych porad jak powinienem zaczac, od czego kiedy najlepiej cos takiego zaczac robic? Pierwsze kroki, lub odeslanie do innych zrodel, ktore moglyby mi pomoc?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Projekcja ogrodu dzialkowego od podstaw

Post autor: Danka »

Witaj. Na forum w większości są amatorzy i zapaleni miłośnicy ogrodnictwa więc fachowej pomocy jako takiej raczej nie otrzymasz. Możemy Ci coś podpowiedzieć ale bez konkretnej propozycji. Ogródek jest twój i Ty musisz zdecydować co Ci bardziej odpowiada. Jeżeli chcesz wymienić ogrodzenie to zacznij od tego. Popatrz gdzie masz wschód, zachód i pozostałe kierunki. Na tej podstawie zastanów się co gdzie chcesz postawić. Miejsca zawsze będzie ubywało, bo ogródek nie jest z gumy. Wszyscy mamy ten sam problem, bo chciałoby się jeszcze dużo posadzić lub zrobić ale brakuje miejsca ;-)
lstyle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2013-06-30, 16:19

Re: Projekt ogrodu działkowego od podstaw

Post autor: lstyle »

Szkoda bo jednak liczylem na taka pomoc. Bede musial sam jakos pokabinowac, a co do malego ogrodka, sa jakies sprawdzone sposoby urzadzania, aby wizualnie powiekszyc ogrodek?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Projekt ogrodu działkowego od podstaw

Post autor: Danka »

Ogródek optycznie można powiększyć robiąc np. kręte drużki, jakieś zakątki. W sieci jest dużo pomysłów tylko trzeba poszukać. Wczoraj nawet znalazłam projekt piwniczki ale na szukanie potrzeba czasu. Więc jeżeli chcesz to zrobić sam musisz go znaleźć. Linków do innych stron nie można podać, bo to reklama ;-)
lstyle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2013-06-30, 16:19

Re: Projekt ogrodu działkowego od podstaw

Post autor: lstyle »

Rozumiem, poszukam. Dziekuje bardzo. ;-)

Mysle takze nad zbieraniem deszczowki, znalazlem kilka ciekawych artykulow, lecz pragne takze zapytac jakie Wy macie z tym doswiadczenie? Ktos zbiera? Jesli tak to gdzie trzymacie zbiornik? Takze myslalem, aby ten zbiornik ukryc w ziemi, a nie postawic zwykla beczke. ^^

Jakies pomysly, rady, przemyslenia?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Projekt ogrodu działkowego od podstaw

Post autor: Danka »

Przecież beczkę może ozdobić. Zamiast plastikowej możesz podstawić drewnianą. Kiedyś w "Maja w ogrodzie" pokazywali osłonki do beczek na wodę i ładne beczki. Ja mam sadzawkę więc nie mam tego problemu ;-)
lstyle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2013-06-30, 16:19

Re: Projekt ogrodu działkowego od podstaw

Post autor: lstyle »

Jest ktos w stanie mi doradzic jak pozbyc sie nieprzyjemnego zapachu pochodzacego ze studni glebinowej? W dodatku moglby ktos nakreslic jakie filtry bylyby najlepsze do malej studni, aby woda nadawala sie "bardziej" do picia?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Projekt ogrodu działkowego od podstaw

Post autor: Merghen »

Ja zbieram deszczówkę do pojemnika 1000l i nie szpeci bo raz, że troszkę jest ukryty przez szklarnię a dwa obrasta wiciokrzewem. Można go np. otoczyć pergolą drewnianą i obsadzić roślinami pnącymi ozdobnymi lub użytkowymi a wszelkie potrzebne materiały można znaleźć w marketach budowlanych. Taki pojemnik lepiej postawić wyżej (mój ma kranik) i przyczepić wąż. Łatwo nalać wtedy do konewki albo zrobić system nawadniania kropelkowego.

Projekt ogrodu zarówno z budynkami i innymi elementami dekoracyjnymi oraz z nasadzeniami warto najpierw zrobić na papierze. Pewnie w trakcie prac nasadzenie mogą ulec zmianie ale budynki nie a ważnie jest by maksymalnie wykorzystać to co się ma. Warto si zastanowić czy działka ma mieć tylko charakter rekreacyjno-ozdobny czy użytkowy (rośliny spożywcze). Można też ciekawie połączyć jedno z drugim ale bez planu działki z zaznaczonymi kierunkami oraz określenia jej charakteru trudno coś doradzać
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
martas
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2013-07-21, 23:43

Re: Projekt ogrodu działkowego od podstaw

Post autor: martas »

to wymienic calkowicie ogrodzenie, wywalic wszystko co niepotrzebne
Mnie się podobają. Cały czas namawiam na małą modyfikację i wstawienie, którego z
link niezgodny z regulaminem forum
Awatar użytkownika
katy222
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 100
Rejestracja: 2010-05-27, 10:02

Re: Projekt ogrodu działkowego od podstaw

Post autor: katy222 »

Kiedyś mój dziedek miał podzienką piwniczkę, lepiankę. Coś takiego Obrazek Pięknie wygla.
ODPOWIEDZ