Pomysł na zagospodarowanie skarpy

Zakładanie i pielęgnacja, oraz dobór roślin na skalniaki.
ODPOWIEDZ
anitak9
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-12, 22:45

Pomysł na zagospodarowanie skarpy

Post autor: anitak9 »

Witam

Wychodząc na taras z naszego domku patrzę na skarpę usypaną tuż pod nim z ziemi i nie mam pojęcia jak ją zagospodarować. Dlatego proszę Was o pomoc bo ogrodnik ze mnie żaden, zaczynam dopiero przygodę z roślinkami i ogrodnictwem.

Zdjęcie wrzucę jutro rano bo mi bateria z lampką zaraz padnie a nie mam kabla do ładowania.
anitak9
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-04-12, 22:45

Post autor: anitak9 »

Obrazek

A oto i zdjęcie owej skarpy. Na razie mam tam tulipany, żonkile, krokusy i inne cebulkowe rośliny, ale planuje je z przodu domu na rabacie posadzić, bo na tej skarpie w czasie deszczu spływają na dół.
Awatar użytkownika
Lila
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 511
Rejestracja: 2009-07-01, 23:09

Post autor: Lila »

Witaj Anitak,
też mam taką skarpę poniżej tarasu, tylko moja ma chyba troszkę ;) większe rozmiary. Już doświadczyłam tego, że nie wszystkie rośliny na taką skarpę się nadają, niektóre po prostu odpływają z deszczem :/ Dobrze, że otworzyłaś ten wątek, będę tu prezentować efekty mojej pracy na skarpie :-D a więc ruszam do działania, jak deszcz mi nie pokrzyżuje planów, to jeszcze dziś wstawię zdjęcia.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie,
Lila

Ogród z pięknym widokiem
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Na takie miejsca najlepszy jest barwinek. Rozrasta się i nie wymaga zabiegów. Chyba, że usuwanie gdy jest go za dużo. Mam go posadzonego na sadzawkowej skarpie.
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

możesz też posadzic tam małe płożące się iglaczki a ziemię obsypać korą będzie zatrzymywała wodę a słońce nie wysuszy ziemi
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Może by było lepiej skarpę poszerzyć, jest wąziutka i stroma.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Skarpę najlepiej by było lekko poszerzyć jak radzi Ladys a dla wzmocnienia dodać trochę gliny do ziemi i naukładać sporo kamieni. Dolną część skarpy można zabezpieczyć bloczkami betonowymi lub płytami z ogrodzeń betonowych by „nie spływała”. Między nie ponasadzać można wiele ciekawych kwiatów. Podstawowe to rojniki i rozchodniki. Można też posadzić jukkę, funkie, dąbrówki rozłogowe, floksy szydlaste, sasanki i wiele innych kwiatów. Oto zagospodarowana skarpa.

Więcej: Czym obsadzić skarpę? Oto najlepsze rośliny do sadzenia na skarpach!
Załączniki
DSC08936.JPG
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

A ja swoje skarpy również poszerzyłam i zrobiłam stopnie - tarasy, ograniczone kamieniami na końcu. W moim wątku są zdjęcia, ale pod śniegiem. Spróbuję jutro wstawić zdjęcia :lol: .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Ja zastosowałabym roślinki zadarniające i kwitnące jednocześnie, które łatwo można dostać. Oczywiście miejsca jest mało więc trzeba dobrać roślinki tak, aby termin kwitnienia był różny no i pod względem kolorów (cała paleta barw czy może w określonych tonacjach). Też dodałabym trochę kamieni dla wzmocnienia terenu i estetyki. Skarpę można potraktować jako skalniak. Od góry (przy betonie od tarasu) posadziłabym roślinki, które mają kwiatostany średnio wysokie (ok. 20-30cm) a dołem piękne liście, które zasłoniłyby podest coś w przykładzie dąbrówki rozłogowej (liście przez cały rok), zawciągu a nawet liatry. Następnie rojniki i rozchodniki, piękne poduchy (zwłaszcza po roku) z roślin: smagliczka, żagwin, goździk kropkowany, skalnica, rogownica, dzwonek karpacki itp. Oczywiście do tego jakieś trawki ozdobne, np. niedźwiedzie futro, kostrzewa sina. Pomiędzy można posadzić pojedyncze cebule roślin wcześnie kwitnących tak dla nadania koloru ale tak myślę, że to i tak mało miejsca. Wybór w roślinach skalnych jest ogromny.
Można też teren potraktować jako małe wrzosowisko (teren trzeba polepszyć nadając kwaśną ziemię(pH 3,5 do 5,0, korę i najlepiej przekopać). No i tu wrzosy kwitnące od lipca do października i wrzośce od końca lutego do kwietnia. Mogą być jakieś 2-3 karłowe iglaczki i oczywiście golteria rozesłana (roślina zadarniająca, długo kwitnie, ma ładne liście i owoce).
Takie to mam pomysły :hyhy: Ale wzmocnienie terenu jak radzą inni i tak trzeba zrobić
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Tak, jak obiecałam załączam zdjęcia mojej skarpy (nieco zachwaszczonej :oops: )
Załączniki
IMG174.jpg
IMG173.jpg
IMG172.jpg
Pozdrawiam Edyta
ODPOWIEDZ