Pnącza cieniolubne. Co posadzić?

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6721
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Dobrze sprawdzi się też przywarka japońska :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
b_es
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-05-27, 20:04

Post autor: b_es »

Dziękuję za rady, teraz muszę zdecydować, które pnącze będzie najlepsze w moich warunkach.
Pozdrawiam :)
Bogna
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Powojniki potrzebują dużo słońca, przywarka osłoniętego stanowiska, a wiciokrzew powinien dać radę, może być też hortensja pnąca :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Piwonia, niektóre powojniki wręcz nie znoszą bezpośredniego nasłonecznienia, w tym wymieniony już przez pinia01 Guernsey Cream - na północną wystawę. Mam go u siebie, ładnie kwitnie w cieniu.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Kaska-Simeonowa pisze:Piwonia, niektóre powojniki wręcz nie znoszą bezpośredniego nasłonecznienia, w tym wymieniony już przez pinia01 Guernsey Cream - na północną wystawę. Mam go u siebie, ładnie kwitnie w cieniu.
Wygląda na to że jestem niedoinformowana :oops: , jeżeli więc tak się sprawy mają to jest to ciekawa propozycja :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Guernsey Cream rzeczywiście nadaje się na stanowiska półcieniste - przepraszam za pomyłkę.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Pinia nie pomyliłaś się, napisałaś że na północną i tak jest ;)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Dużo pracowałam i przez zmęczenie nie kontaktuje - pisze północna a myśle południowa strona ;-)
beautyspa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-02-20, 11:05

Jakie pnącze na gorącą, południową stronę?

Post autor: beautyspa »

Witam wszystkich:) przede wszystkim chcę wyrazić zachwyt nad forum - siedzę i czytam już kilka dni! Jestem amatorką jeśli chodzi o ogród dlatego wszystkie wasze porady są dla mnie bezcenne:)

Posiadam duży taras od strony południowej, który w trakcie lata bardzo mocno się nagrzewa (podłoga z lastrico plus białe ściany). Od strony południowo-wschodniej późnym popołudniem pojawia się delikatny cień (ale wciąż jest bardzo gorąco) - tam właśnie znajduje się idealne miejsce na jakieś pnącze. Koniecznie pachnące - im mocniej tym lepiej, uwielbiam pachnące ogrody:)

Bardzo proszę o pomoc bardziej doświadczone osoby - jakie pnącze byłoby odpowiednie??
Marzy mi się bordowa gęsto usiana kwiatami róża - ale nie mam pojęcia jaka - może jakieś sugestie?? Przepiękne są również powojniki - szczególnie zależałoby mi na powojnikach o kolorze białym lub różowym, oczywiście pachnące (pięknie będą harmonizować z heliotropem, który również tam zamierzam posadzić). Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie!
Awatar użytkownika
Sinn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-10, 19:40

Post autor: Sinn »

Przyłączam się do prośby beautyspa. Mam taras wychodzący na południowy-zachód i jak na razie jedyne rośliny, które się tam trzymają to agawy i oleandry przytargane z Chorwacji. Czy jest jakieś pnącze, które mogłoby zacienić taras i ewentualnie przezimować w odpowiednio zabezpieczonej skrzyni?
Rottweiler to morderca....bo pożera ludziom serca.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Przejrzyjcie balkonik Krysi ona ma mnóstwo ciekawych roślinek na swoim balkonie http://forum.poradnikogrodniczy.pl/moj- ... t2547.html
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Heliotrop trzeba dobrze zabezpieczyć przed zimą - najlepiej wnieść do chłodnego pomieszczenia. Nie znosi ujemnych temp.
Co do powojników - to piękne pnącza i faktycznie potrzebują dużo słońca ale same korzenie powinny rosnąć w cieniu i mieć wilgotno.
Na słoneczne stanowiska, w wielu kolorach, ładnie pachnące, nie ekspansywne są wiciokrzewy. Większość dobrze radzi sobie z mrozami, nie potrzebuje przycinania (jedynie małej regulacji). A po przekwitnięciu mają dekoracyjne trujące owoce.
Awatar użytkownika
Sinn
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-02-10, 19:40

Post autor: Sinn »

Dzięki za radę. Balkonik Krysi już podziwiałam i uważam że jest wyjątkowy. Wiciokrzewów nie brałam pod uwagę, bo w "mądrych" książkach piszą, że one lepiej rosną na stanowiskach półcienistych. Poszukam zatem informacji o nich tutaj.
Rottweiler to morderca....bo pożera ludziom serca.
beautyspa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-02-20, 11:05

Post autor: beautyspa »

Dziękuję za porady!
Wiciokrzew jest rzeczywiście piękny, zaraz szukam informacji na temat jego uprawy:)
Pozdrawiam:)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Myślę, że najpierw trzeba zwrócić uwagę na jedną zasadniczą sprawę. Czym innym jest miejsce nasłonecznione, a czym innym mocno nagrzewające się o jakim wspomina beautyspa. Warunki jakie posiada koleżanka są niezwykle trudne dla roślin. Uważam, że ani różom, ani powojnikom, a nawet wiciokrzewom one odpowiadać nie będą i prędzej czy poźniej rośliny będą słabnąć, aż do całkowitego obumarcia. Po prostu w takich warunkach, przy upalnym lecie ugotują się na wspomnianym tarasie. Róże owszem lubią słoneczne stanowiska, ale wszędzie jest zalecane unikanie miejsc mocno nagrzewających się, dlatego nie zaleca się sadzić róż przy południowych ścianach, to samo dotyczy powojników, które i tak w większej części wolą półcień od miejsca nasłonecznionego. Z własnego doświadczenia wiem, że tak ekstremalne warunki dobrze zniesie milin amerykański. Pnącze szybko rozrastające się, tworzące gęstą ścianę, o dekoracyjnych liściach. Kwiaty jednak nie pachną, choć są niezwykle dekoracyjne. Pnącze to będzie potrzebowało dużej donicy, dobrze na zimę zabezpieczonej, w pierwszych latach po posadzeniu trzeba będzie również zabezpieczać pędy, później już wystarczy dobrze zabezpieczona donica i podstawa pędów.
Z pnączy które nie zimują na dworze i wymagają zimowania w pomieszczeniu na taki taras mogę polecić bugenwillę- Bougainvilleę, też niestety nie pachnąca roślina, ale bardzo dekoracyjna. Innym pnączem, które ewentualnie mogłoby sobie poradzić na takim stanowisku, ale również wymagającym zimowania w pomieszczeniu jest, ostatnimi laty modna, Mandewilla, ale ta potrzebuje wilgoci w otoczeniu.
Tak jak wspomina Sinn (wiedziona własnym doświadczeniem) niewiele roślin poradzi sobie na tarasie na którym panuje taki mikroklimat. Z roślin nie pnących powinny sobie poradzić trojeść- Asclepias curassarica, strączyniec- Cassia, pieczennik- Cestrum (choć tu niektóre źródła podają miejsce półcieniste), złocieć krzewiasty- Argyranthemum frutescens, rośliny cytrusowe, ketmia róża chińska- Hibiscus sinensis, lantana- Lantana camara, oleander pospolity - Nerium oleander, ołownik- Plumbago auriculata, granatowiec- Punica granatum. Niestety żadna z w/w roślin nie zimuje w naszym klimacie, wymaga więc chowania na zimę do pomieszczeń gdzie temperatura nie spada poniżej 5 stopni C.
ODPOWIEDZ