Ogródek na północ Loli

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Ogródek na północ Loli

Post autor: Lol@ »

Ogródek na północ zaczęłam uprawiać mając 5,6 lat :) Były w nim cztery rośliny: stokrotka, knieć i inne chwasty dostępne w promieniu kilku kroków. Pomyśleć, że wtedy skopałam malutki kawałek łyżeczką. I dziś czasem sobie tą łyżeczką pomagam :). Ale teraz mój ogródek zajmuje 1,5m szerokości i 2,5m długości i kopie go zawsze małą łopatką. Ogródek jest mały i troszkę nie wystarcza, ale na doświadczenia jest w sam raz.
Po tych dwunastu latach się rozrósł i zmienił, a ja bym go najbardziej chciała przekopać i to tak porządnie głęboko. Na razie się na to nie zanosi.
A rośliny w obecnym stanie ogródka są następujące: ubiorek tarczowaty, lilia, jasnota plamista, bluszcz, dzwonek, krokus, omieg, tulipan, czosnek kazachstański, śnieżnik sardeński, szafirek, fuksja, serduszka okazała i wspaniała, pierwiosnek, słonecznik, dalia, tojeść kropkowana, piwonia, dąbrówka rozłogowa, liliowiec, żurawka, żagwin, rozchodnik, skalnica, firletka, smagliczka i inne, których nazw nie zdążyłam przyswoić.
Przyznam się, że nawet ładnie mi rosną w tych warunkach gdzie słońce rano świeci przez kilkanaście minut i wieczorem na kilka.



Na razie o nim tyle :)
I czekam na wasze odpowiedzi.
Załączniki
ogr_lipiec09.jpg
ogr_lipiec09.jpg (106.79 KiB) Przejrzano 6984 razy
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

i wygląda dobrze.
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Bardzo dużo roślinek i to całkiem ciekawych.Masz kolorowo przez cały sezon. :-) ;-)
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Małe jest piękne :-)
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Niby mały ogródek a tyle w nim kwiatów, pięknie. :-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nieźle "zarośnięta" rabatka :mrgreen: tyle kwiatków na tam małym obszarze. Masz zdolności do sadzenia :-D
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Danka - dziękuję.
Marylka966 - A faktycznie mam kolorowo przez cały rok. Z trudem nagromadziłam tyle roślin, ale na tym się nie skończy.
Yen22 – Tak, jest piękne, Dzięki za miłe słowa.
Ladys – Jak ja patrzę na te roślinki to i tak mi się wydaje, że jest ich mało. Nie mam się, co równać z tymi, co mają piękne duże rozrośnięte okazy.
Piotrek_ns – I w tych zaroślach mnóstwo ślimaczków robali i innych stworzonek. Mały obszar, dobre określenie, nawet takie troszkę metaforyczne Sadzić to ja umiem, trochę tych roślin wsadziłam od początku istnienia ogródka.

Naprawdę, dziękuje za te wasze odpowiedzi.
Może powiem trochę o położeniu ogródka. Na fotografii widać ogródek, tak jak go widzą ci, co przychodzą pod drzwi wejściowe, których z ulicy nie widać. Dlatego też są w nim rośliny kwitnące o każdej porze roku. Są to też rośliny, które mi się podobają. Głównie panuje w nim cień, ale promienie słońca witają go dwa razy. Ponadto, znajduje się przy północnej ścianie budynku. Powyżej ogródka jest zadaszony balkon, co wiąże się z podlewaniem roślin.

Dalej zamieszcze inne zdjęcia z ogródka. Mam nadzieję, że nie obrazicie się na mnie, gdyż będą one nie tylko z tego roku, ale i z poprzedniego.

Z poprzedniego roku

Z obecnego roku

Moje pierwsze takie prawdziwe wrzucanie zdjęć. Co z tego wyjdzie?
Pozdrawiam serdecznie
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Niewielki ogródeczek, ale jaki urokliwy i ile może dawać satysfakcji.

Warto polecać takie widoczki wszystkim tym, którzy mieszkają np. w bloku i uważają, że trzeba mieć hektary do założenia ogrodu. A tu wystarczy przysłowiowy metr kwadratowy.
:-)
Awatar użytkownika
Genia_gp
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 934
Rejestracja: 2009-09-07, 17:04

Post autor: Genia_gp »

Od północy, malutki, a jaki fajniutki :lol: Jest to przykład, jak można każdy skrawek zagospodarować, aby było pięknie i przyjemnie :-D
Serdecznie pozdrawiam
Genia
Mój ogródek
Awatar użytkownika
majka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 792
Rejestracja: 2009-07-12, 18:27

Post autor: majka »

Każdy kawałeczek ziemi zagospodarowałaś i jak fajnie się prezentuje. Zapewne ciągle go poprawiasz aby coraz piękniej się prezentował. :-D
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Na początek chciałam się wytłumaczyć, gdyż na poprzednich zdjęciach doszukaliście się pewno, że nie ma Serduszki okazałej, już chce to wytłumaczyć: Serduszka okazała rosła sobie w drugim ogródku, który miałam, a w tym roku musiałam go zlikwidować i wsadziłam do tego prezentowanego w tym temacie.

Daniela – Mój ogródek daje mi wiele satysfakcji i spokoju zarazem. Lubię koło niego posiedzieć i odpocząć.
Genia_gp – Tak „każdy” dosłownie :D By tylko było zielono .
majka – Mam nadzieję, że się dobrze prezentuje.

Dziękuję odpowiadającym i czytającym ten temat.

Teraz, czyli dziś wczoraj i przedwczoraj miałam swoje wolne od pracy w ogródku, mam tak zawsze gdy jest pełnia i nów, a gdy jest półksiężyc, jeden dzień.
Tak sobie postanowiłam.

Teraz kilka zdjęć z tego roku, z wiosny i trochę późniejszej pory:

Najpierw Dzwonek kanadyjski:

Funkia 'Zmierzch' (po polsku):

Tulipan na wspomnienie wiosny:

Kolejny Tulipan:

I Iryski żyłkowane:

Co mam więcej pisać? Proszę o jakieś pomysły. Pozdrawiam
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

ładny ogródeczek i roślinek sporo, w dodatku ładne.
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Post autor: Ladys »

Na pierwszym zdjęciu to floks kanadyjski Phlox divaricata
Piękne tulipany i irysy
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Post autor: Lol@ »

Dzięki Ladys za poprawną nazwę, tę roślinę akurat dostałam kiedyś od mamy i nie pamiętała już nazwy, gdy ją zaraz po przyjściu z zakupów zapytałam. :-) Szczęście, że druga część nazwy jest poprawna :-)
Już sobie ją przyswoiłam.

Wczoraj zaczęłam kupować nowe cebule i bulwy na sadzenia jesienne.
Kupiłam tulipana (oczywiście) z paskowanymi liśćmi w kolorze różowym, takiego chciałam, bo większość moich tulipanów ma zielone liście a ten będzie drugi :-)
Oraz kupiłam krokusy białe z żółtym środkiem i biało-fioletowe.

Wsadziłam do ogródka szafirki i krokusy z zlikwidowanego drugiego ogródka. Przechowuje jeszcze dwa pudełka po lodach z tulipanami :mrgreen: Zacznę je wsadzać we wrześniu.

Dziś jest bez zdjęć, a to dlatego, że żadnych nie przygotowałam :))
Pozdrawiam :-)
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Powodzenia z cebulowymi. Będziesz miała uroczo na wiosnę . :lol: :-)
ODPOWIEDZ