Ogród bez ingerencji człowieka leśny ogród

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

piwonia pisze:Mariuszu, czy mówisz o Arboretum w Bolestraszycach? To piękne miejsce, godne podpatrywania :-D
Tak ,czy byłaś u nas?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Cieszę się z tego tematu :-)
Pośrednio również z tego, że naturalny ogród robi się modny - może w końcu mnie przestaną dręczyć z powodu "trawnika" z "chwastów" :-D
Przebolałam kiedyś kompostownik jako "śmietnik" więc i przeboleję to, że znoszę z okolic chwasty do ogródka :lol:
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Mariuszu tak bywam tam od czasu do czasu, to piękne miejsce :-D
Obrazek

Obrazek
Poznajesz?

Kasiu, nie dręcz się z powodu trawnika, bo naprawdę nie jesteś odosobniona w tym temacie :-D

To kawałek mojego trawnika
Obrazek
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Krokus,
sprowokował nas do "naturalności". Widzę,że nie tylko ja lubię odrobinę zielska w ogrodzie. Już mi lżej na duszy,bo ciągle miałam wątpliwości patrząc na Wasze zadbane i wymuskane ogródki. Kasiu, Piwonio, dziękuję, z ulga odetchnęłam.
Załączniki
fajniemjk9_148.gif
fajniemjk9_148.gif (18.56 KiB) Przejrzano 2519 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Piwonio piękny trawniczek - dokładnie taki jak lubię ;-)
Ja się nie dręczę, raczej mnie dręczą za to co robię :lol:

Danka, mój ogródek daleko odbiega od ideału wymuskanego ogrodu ;-) Ale jakoś nie zamierzam tego zmieniać :-)
Jak już nie raz wspominano na forum - o gustach się nie dyskutuje, a że w większości stylów tu pokazywanych znajduję coś co mi się podoba, więc mogę się pozachwycać, jednak nie sprowadzając na własny grunt ;-) W tym wymuskany, dopieszczony do najmniejszych szczegółów ogródek :->
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Każdy z nas ma trochę zielska w ogródku, chociaż tego nie widać bo staramy się ukryć .Może niepotrzebnie? :lol:
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Taki właśnie trawnik miałam kiedyś na działce.Dodam jeszcze konieczynę , babkę i duuuuuuuużo mleczu :mrgreen:
pozdrawiam Elżbieta
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Kaska-Simeonowa pisze: Danka, mój ogródek daleko odbiega od ideału wymuskanego ogrodu ;-) Ale jakoś nie zamierzam tego zmieniać :-)
Jak już nie raz wspominano na forum - o gustach się nie dyskutuje, a że w większości stylów tu pokazywanych znajduję coś co mi się podoba, więc mogę się pozachwycać, jednak nie sprowadzając na własny grunt ;-) W tym wymuskany, dopieszczony do najmniejszych szczegółów ogródek :->
Kasiu, absolutnie nie krytykuję ogródków zadbanych i wymuskanych. Jestem pełna podziwu i uznania dla ludzi, którzy poświęcają każdą wolną chwilę dla ogrodu. Również zachwycam się pięknymi nasadzeniami lub rzeźbami z krzewów. Gratuluję talentu. Dziękowałam Ci za słowa:
Kaska-Simeonowa pisze:Cieszę się z tego tematu :-)
Pośrednio również z tego, że naturalny ogród robi się modny - może w końcu mnie przestaną dręczyć z powodu "trawnika" z "chwastów" :-D
Przebolałam kiedyś kompostownik jako "śmietnik" więc i przeboleję to, że znoszę z okolic chwasty do ogródka :lol:
Ja również cieszę się z tego tematu, bo miałam ciągle wątpliwości,czy mój wiejsko-naturalny ogródek ma sens istnienia. Przede mną jeszcze spory obszar do zagospodarowania i ciągle zastanawiałam się którą drogą iść. Ale Wasze słowa o odrobinie chwastów w ogrodzie utwierdziły mnie,że jednak ogródek na wsi powinien zachować swój klimat. Może nie do końca, bo wiadomo,że zawsze chce się posadzić coś odmiennego. I to właśnie według własnego upodobania i gustu.
Załączniki
całuski.gif
całuski.gif (19.89 KiB) Przejrzano 2474 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Danka, ja również miałam to na myśli :-)
Podziwiać ale nie koniecznie mieć u siebie ;-)
Krokus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-02-22, 20:42

Post autor: Krokus »

Mam kilka pomysłów do ogrodu naturalnego. Można wyłożyć na nim chrust, gałązki, liście, korę, górkę kamieni usypanych w fajny kształt. Osiedlą się na nim różne stworzonka takie jak jeże itd. Dodatkowo zarośnie mech, bluszcze, krzewy itd. Można umieścić spróchniałe konary drzew aby zarósł na nim mech i były kolejnym schronieniem dla stworzonek.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Krokus jesteś niesamowicie uparty... :mrgreen: U mnie są żaby i były jeże, ale odkąd mam dość szczelne ogrodzenie to jeża nie widziałam. Szkoda bo lubię te stworzonka. Koniczynkę to sama sobie posiałam bo ją uwielbiam, a jest jeszcze taki chwast, który dość ostro zadarnia ziemię. Często go widzę na trawnikach u ludzi, którzy go tępią a mi się podoba. Niestety nie wiem jak się nazywa, ale nie wyciera się tak jak trawa i jest ciemnozielony, też da się go kosić. Fajny :mrgreen:
Krokus
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-02-22, 20:42

Mój ogród naturalny

Post autor: Krokus »

Wielu z was ma zapewne ogrody zadbane itd. Jednak ja chciałem przełamać ten prototyp i zacząłem zakładać ogród naturalny.Inne tereny mojej działki porastają drzewa liściaste i iglaste.

Co o tym sądzicie jakie rośliny polecacie zasadzić mi i na jakich terenach działki :) byłbym bardzo wdzięczny za informację.Mam nadzieję że dacie mi szansę sprawić aby ten ogród był bardziej dziki niż jest teraz.


Post przeniesiony, proszę o nie powielanie tematu w różnych wątkach. Dyskusja na temat projektu ogrodu naturalnego może się dalej toczyć w tym wątku, nie ma potrzeby poruszania go też w innych wątkach.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Krokus,
bardzo chaotyczne masz podejście do swojego pomysłu. Przede wszystkim jeśli chcesz przełamywać stereotypy (nie prototypy) - to powinieneś się zastanowić czego tak naprawdę oczekujesz. Z lektury Twoich postów w różnych tematach odnoszę wrażenie, że ten Twój ogród ma być czymś w rodzaju dzikiej ostoi dla drobnych zwierzątek.

Nie wiem tylko czy zdajesz sobie sprawę z warunków jakie istnieją, a jakie są potrzebne by taki cel osiągnąć. Jak widać ze zdjęcia teren ten to jest otoczenie wokół domku (nie znam powierzchni), nieopodal znajdują się inne posesje. Jeśli jesteś takim zwolennikiem dzikości zastanów się nad sąsiedztwiem. Z jednej strony Twoja beztroska w gospodarowaniu takim ogrodem będzie uciążliwością dla sąsiadów, z drugiej strony sąsiedztwo będzie silnie oddziaływało na Twoje założenie. I nie bardzo zdanie, że Cię to nie obchodzi jest na miejscu. Powinno obchodzić. Tym bardziej, że jeśli będziesz stanowił zagrożenie chwastowe dla sąsiedztwa, to po pierwsze narazisz się na nieprzyjemności, a po drugie na silną interwencję chwastobójczą sąsiadów (np. przez użycie preparatów chemicznych). Jak się wtedy będzie miał Twój pomysł o stworzeniu raju dla owadów i ptaków?

Oczywiście można spróbować przygotować ogród "naturalny" z jakimiś zakątkami dzikimi, ale jak już pisaliśmy trzeba do tego sporej wiedzy. Poczytaj książki polecane w Twoim temacie. Nie sądzę, żeby tutaj ktoś Ci stworzył receptę z dokładnym doborem gatunków roślin i ich aranżacją.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Tak, wściekli sąsiedzi to nie przelewki. Ludzi trzeba szanować, inaczej Twój ogród padnie ofiarą odwetu. Powiem też szczerze, że gdyby mój sąsiad hodował chwast, który mi się wysiewał na warzywnik to... :evil: Delikatnie mówiąc miałby przechlapane. :-D
Posłuchaj dobrych rad Danieli
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Krokus w 100% popieram zapał z którym idziesz w parze,na łamach forum pomogę Ci w miarę swoich możliwości.Ale posty wyżej a szczególnie Danieli>jak to nazwać:twardo sięgają rzeczywistości i ja do tego się dokładam.Musisz mieć na względzie to wszystko co ciebie otacza,inaczej będzie to wpadka.Mariusz.
ODPOWIEDZ