Motyle

Nasi milusińscy - psy, koty, ptaki i inne zwierzęta w ogrodach.
ODPOWIEDZ
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Oranio nazwy motylków wyszperałem w internecie na stronie o motylach europy i polski. Przy okazji wyczytałem, że niektóre motyle występują bardzo krótko i tylko w niektórych rejonach polski.
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Ponieważ od kilku lat przyciągam motyle do swego ogrodu, ucieszył mnie ten wątek gdzie wiele osób cieszą te piękne owady. Czy wiecie ze motyle należą w świecie fauny do najbardziej ubarwionych zwierząt zaraz po mieszkańcach rafy koralowej.
Na zdjęciach przedstawiam tylko niektóre z przylatujących do mojego ogrodu motyli.

Tu b. popularny u nas Rusałka pawik
Obrazek

Rusałka kratkowiec rzadko u mnie bywa ale to może złudzenie, owad ten w sezonie radykalnie zmienia ubarwienie
Obrazek

Nie uwierzycie ale ten uważany za najpiękniejszego motyla Europy Paź królowej, pojawia się u mnie w 1 egzemplarzu w terminie moich imienin czyli 25 lipca. Szkoda, że gatunek ten zmniejsza swą liczebność.
Obrazek

Dostojka latonia
jest częstym u mnie gościem. Upodobała sobie kwiaty języczki.
Obrazek

Osadnik egeria
preferuje zacienione stanowiska. Tutaj siedzi na liściu czeremchy a w dole paprocie, funkie, parzydła czyli żyć nie umierać. No do tego umierania to "latające masełka" są szybkie, Osobniki niektórych gatunków zyją 2-3 tygodnie
Obrazek

Niektóre motylki preferują ziółka tak jak ten Modraszek na ogóreczniku. Nawet entomologom trudno jest odróżnić podobne do siebie gatunki modraszków
Obrazek

Polowiec szachownica
- widywałem do do tego lata tylko na łące. W tym roku przyciągnęły go kolejne 4 egz. budlei Dawida posadzone tuz przy spokojnej ulicy.
Obrazek

A to największy szkodnik wśród motyli. Poznajecie bielinka kapustnika? W ogrodzie b. częsty
Obrazek

Ten buszujący we wrześniowej nawłoci motyl to Czerwończyk żarek
Obrazek

Ten tu motyl Karłątek zalatuje często do moich ziół. Jaki gatunek? trudno rozpoznać.
Obrazek

Ten z kolei kilka lat temu na wschodzie kraju, stanowił niezłą sensację. Działkowicze informowali lokalne media, ze widzieli u siebie ptaszka podobnego do kolibra. Okazał się nim rzadki w niektórych regionach Fruczak gołąbek.
Obrazek

Ten elegancko wyglądający osobnik to Rusałka admirał. Dociera do nas wiosną z południa Europy. Niestety w tym roku widziałem tylko kilka egzemplarzy wobec kilkunastu w poprzednich latach.
Obrazek

I na koniec motyl-zagadka. miniaturka motyla.
Obrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Piękna kolekcja zdjęć i "złowionych" obiektywem motyli.
Widać, że "smakowite" masz odmiany kwiatów jeśli przybywają do Ciebie motyle w aż tylu gatunkach. Godne pozazdroszczenia.
:-)
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

To , jest Pasja ...piękne :shock: :-D
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Daniela pisze: Widać, że "smakowite" masz odmiany kwiatów jeśli przybywają do Ciebie motyle w aż tylu gatunkach.
:-)
Mam gdzieś obszerny wykaz krzewów i bylin, które kilka lat gromadziłem aby przyciągać motyle.
A tu taki podstawowy:
Aksamitki (Tagetes)
Budleja Dawida (Buddleja davidii)
Kariopteris inaczej barbula klandońska (Caryopteris x clandonensis)
Gęsiówki (Arabis)
Goździki (Dianthus)
Heliotrop peruwiański (Heliotropium arborescens)
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
Języczki (Ligularia)
Kocimiętka Faassena (Nepeta faassenii)
Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria)
Lawenda waskolistna (Lavandula angustifolia)
Lebiodka pospolita (Origanum vulgare)
Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum)
Nagietek lekarski (Calendula officinalis)
Nawłoć ogrodowa (Solidago hybrida)
Przetacznik długolistny(Veronica longifolia)
Pysznogłówka ogrodowa (Monarda hybrida)
Rozchodniki (Sedum)
Rudbekie (Rudbeckia)
Sadziec konopiasty (Eupatorium fistulosum)
Szczecie (Dipsacus)
Żagwin ogrodowy (Aubrieta hybrida)
Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata)

Te podkreślone sa wybierane przez motyle w pierwszej kolejności jak to zauważyłem.
Z tego zestawu nie mam tylko trzech roślin ale naprawdę budleje i zioła wiele znaczą wiele.
Warto w tym okresie zaplanować sobie małe ogródki z takimi roslinami i koniecznie w poblizu kącika wypoczynkowego aby móc je łatwo obserwować.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Herbi! :lol: Wspaniała prezentacja motyli! A cenniejsza chyba jest lista roślin, które przywabiają te czarujące owady.Naprawdę serdecznie dziękuję za tę informację, bo już myślałam, że tylko słodycz opadłych z drzewa gruszek przyciąga Admirała.
To jest zdjęcie jednego z nich, kiedy delektuje się sokiem dojrzałej gruszki.Tak właśnie wyglądają skrzydełka, kiedy są złożone.

Obrazek
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Zachęcam wszystkich posiadających, choć kawałek ogródka przy domu, balkon w bloku mieszkalnym, działkę pracowniczą, do posadzenia takich roślin. Ich zestaw zamieściłem w poście powyżej. Tak różnorodnego pożywienia nie będą miały one w naturze, której zasoby roślinne kurczą się w zastraszającym tempie.
Obrazek
Motyle są owadami wskazującymi na czystość ekologiczną danego obszaru. Ich wrażliwość na wszelkiego rodzaju środki chemiczne stosowane w rolnictwie i przemyśle powoduje zmniejszenie liczebności kolejnych generacji, a w efekcie wymieranie całych gatunków. Bardzo ucieszyła mnie w ubiegłym roku gąsienica którą dojrzałem na liściach pietruszki.
Zgadujecie jaki piekny motyl z niej wyrośnie?
Obrazek

Mniej motyli oznacza mniej doznań dla naszego oka i…mniej pokarmu dla ptaków i nietoperzy. Czynna ochrona polega na zapewnieniu im pokarmu. Likwidacja zadrzewień czy powierzchni łąkowych głodzi te owady. Tak jak piszesz Oranio możemy im dostarczyć pokarmu nie tylko w postaci krzewów, kwiatów ale również pozostawionych w ogrodzie kilku sztuk dojrzałych owoców.
Obrazek
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Ten "piękny inaczej" jegomość wyrośnie prawdopodobnie na pazia królowej ;-)
Obok mnie jest łąka z wsiewką koniczyny - ile tam tego wszystkiego jest :shock: Popołudniami słychać buczenie i widoać chmary motyli - nigdy nie pomyślałbym, ze jest w okolicy tyle owadów...
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Miło popatrzeć na takie fotki o tej porze, super :shock:
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

U mnie też gąsienica Paź królowej uwielbia koperek :mrgreen:
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Emil pisze:Ten "piękny inaczej" jegomość wyrośnie prawdopodobnie na pazia królowej ;-)
Obok mnie jest łąka z wsiewką koniczyny - ile tam tego wszystkiego jest :shock: Popołudniami słychać buczenie i widoać chmary motyli - nigdy nie pomyślałbym, ze jest w okolicy tyle owadów...
Zgadza się Emil to gąsienica naszego pięknego motyla Pazia Królowej.
Masz szczęście, mieszkasz w czystym ekologicznie rejonie gdzie rolnicy nie nadużywają pestycydów i innej chemii.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Mam ok. 3/4 tych roślin w ogrodzie. W pierwszym roku w moim ogrodzie były tylko osy i komary. Teraz po rozrośnięciu się moich roślinek mam motyle, przyfrunęły też pszczoły co bardzo mnie cieszy bo lubię te stworzonka. Oprócz tego mnóstwo innych owadów o istnieniu których nie miałam zielonego pojęcia. Pierwszy raz w życiu zobaczyłam też owada, który mnie zachwycił. Wyglądał jak pszczoła w futrze koloru szarego, z ryjkiem jak u jeża i cieniutkim i baaardzo długim jak igiełka ....."dzióbkiem"? Naprawdę super stworzonko. Niestety nie zrobiłam zdjęcia :cry:
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

Do wiosny pozostało jeszcze trochę czasu, a ja proponuję kilka zdjęć ze wspomnień lata.
Jeśli lato to kolorowe kwiaty, a jeśli kwiaty to wraz z nimi niemniej barwne - motyle.



Pozostałe zdjęcia motyli odwiedzających mój ogród, można obejrzeć na moim blogu
Załączniki
xx_Motyle_na_smotrawach_2.jpg
xx_Rusałka-admirał_2.jpg
xx_Rusałka-admirał_2.jpg (52.07 KiB) Przejrzano 7069 razy
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1434
Rejestracja: 2008-12-15, 13:20

Post autor: Herbi »

fox pisze:Skoro o motylach mowa to i ja mam jednego :)
Czyżbyś hodował motyle w mieszkaniu :shock:
A tak całkiem na serio można od gąsienicy poprzez poczwarkę wyhodować w domu motyle, w specjalnym Lepidopterarium. Oczywiście z nadejściem wiosny trzeba takim wychuchanym przez siebie baterflajom zwrócić wolność.

Jeszcze lepiej jest kupić specjalną mieszankę kwiatów przyciągających motyle i wysiać je na rabatce obok budlei Dawida. (w mieszance są m.i. cynie, rudbekie, ostróżki, złocienie)
Mieszanka kw. jednorocznych z marketu:

a na razie obejrzeć można na Blogu Zielarskim cz. 2 wpisu "Motyle - ...a na razie fruwają"
Załączniki
Mieszanka_kwiatów_przyciągających_motyle3.jpg
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
fox

Post autor: fox »

:) Z tym motylem to ciekawa sprawa :) Przyniosłem do domu z piwnicy, był już w stanie hibernacji zimowej, wybudzony pofruwał trochę, dał się sfotografować i poszedł spać, ale tym razem w domu :) I teraz ni widu ni słychu :)
ODPOWIEDZ