Jukka

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Jukka

Post autor: Iga51 »

Ja właśnie pamiętałam Twoją jukkę, Danusiu, która jest prześliczna i zdrowa. I taka i mnie się marzy. Nie wiem jak dużą doniczkę powinna mieć.
Raczej jej nie przelałam. Starałam się, żeby ziemia nie była zbyt mokra. Teraz ją podlałam, bo chcę przesadzać. Mąż pojechał właśnie po specjalną ziemię do jukk i dracen (widział ją w sklepie). Czy doniczka ma być wąska i długa, czy może być szersza?
Może u mnie w domu jest jej za ciepło? Temperatura 22 - 24 stopnie. Czasem nawet cieplej. Stoi przy oknie od zachodniej strony.
Jak wystawiasz ją na dwór, to na jakiej wystawie? Wyczytałam, że powinna mieć minimum 4 godziny dziennie dostęp do promieni słonecznych. Jak postawię ją na tarasie od wschodu, to będzie dobrze? I czy mogę już ją wynieść na taras? Temperatura w nocy około 3 - 4 stopni. Ale może na noc na razie będę wstawiała ją do domu. Nie będzie to wielki kłopot, bo ona nie jest tak duża jak Twoja. Ma ok. 1,20 m. razem z doniczką.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jukka

Post autor: Danka »

A ja nie spojrzałam kto napisał post i odpowiedziałam :hyhy: Moja jukka ma zwykłą ogrodową ziemię. Gdy jej zmienialiśmy doniczkę dostała nawozu. Myślę, że lepiej gdy doniczka będzie szersza. Jukka lubi ciepło. Co prawda moja, zimową porą stała w miarę chłodnym pokoju. Temperatura dochodziła do 20 stopni, bardziej niżej. Całą zimę stała z dala od okna. Z tym, że w tym pokoju są 3 małe okna ;-) Na dworze stoi na pełnym słońcu. Strona południowa. Jukka jest dość wytrzymałą rośliną. W Anglii rosną w pełnym słońcu, na wietrze i bardzo dobrze sobie radzą. Tylko, że tam rosną w ziemi i pięknie kwitną :-o Gdyby moja tak zakwitła to chyba bym dostała szalonego zawrotu głowy :rotfl: :zakrecony:
Obrazek
Iga, jeżeli twoja nie ma za mokro ani żadne robaki jej nie nękają to może ma zbyt mało składników pokarmowych i rzeczywiście mało światła. Wydaje mi się, że jest trochę wyciągnięta. Wystawiaj ją na dwór w słoneczne miejsce :-D
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Jukka

Post autor: Iga51 »

Dziękuję Danusiu za rady. Tak zrobię. Rozumiem też, żeby jej zbyt często nie podlewać. To moja pierwsza domowa jukka, chciałabym, żeby przetrwała.
Czytałam, że domowe jukki rzadko kiedy kwitną. Twoja jest duża, piękna. Może Ci zakwitnie, jak wystawisz ją znowu do ogrodu.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Jukka

Post autor: Danka »

Tak Iga nie podlewaj zbyt często, lepiej zniesie suszę niż wilgoć. Ale gdy będzie stała na słońcu to wtedy potrzebuje więcej wody :-)
ODPOWIEDZ