Jak pozbyc się glonów z oczka

Jak założyć i pielęgnować oczko. Sprzęt do oczek, fontanny, kaskady, strumyki itp.
Mario2403
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-07-03, 16:45

Jak pozbyc się glonów z oczka

Post autor: Mario2403 »

Witam Szanownych Forumowiczów i miłośników ogrodu.
Mam problem z glonami w oczku (są to w 90% zielenice), stosuje różne preparaty i nic one nie pomagają. Posiadam tez 6karasi i 2 karpie . Może ktoś mógłbym mi pomóc.....
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Jeżeli nie masz jeszcze rybek wpuść żywe rozwielitki naprawdę dobrze oczyszczają wodę a do tego szczeżuja (nie wiem czy poprawnie napisałam :oops: ) też jest super żywym filtrem
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Witaj Mario.
Ja mam oczko wodne na działce. Nie mam prądu i zjawisko glonów jest mi przez to bardzo bliskie (brak pompy do oczek wodnych). Po kilku próbach i błędach doszłam do pewnej wprawy w walce z glonami. Przede wszystkim duża ilość roślin: wiadomo natleniają wodę. Po drugie wiosną stosuję 2 preparaty biologiczne: pierwszy powoduje "ścięcie się" glonów, dzięki czemu łatwo je wybrać siatką. Drugi z kolei powoduje zahamowanie ich wzrostu. Nazwy nie pamiętam, jak tylko będę na dziłce to spiszę nazwy i prześlę.
Pozdrawiam
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Mario2403
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-07-03, 16:45

Post autor: Mario2403 »

Będę wdzięczny za te nazwy....
Ja mam preparat o nazwie Trigger 3 i zacząłem go stosować od tygodnia ale na efekty muszę zapewne poczekać ......


Pozdrawiam
Mario
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo dobrym i sprawdzonym sposobem w walce z glonami jest umieszczenie na dnie oczka wodnego jutowego worka z kwaśnym torfem, taki worek wystarczy wymienić raz na sezon.

Co do roślin oczyszczających wodę z glonów, warto skorzystać z zestawienia w poradniku naszego forum: rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę

Więcej dobrych pomysłów znajdziesz tutaj: Jak zwalczyć glony w oczku wodnym?
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Szczerze mówiąc Gosiu stosowałam tę metodę - jednak efekty były praktycznie niewidoczne i dlatego szukałam innych sposobów.
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Jakiś czas temu słyszałam w "Mai w ogrodzie",że można oczko wapnować.
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Moi sąsiedzi działkowi tak robią, jednak mój mąż jest temu przeciwy - niestety jego wyjaśnienia są dla mnie czarną magią (ja jestem humanistką a nie chemiczką!!!).
Może jest na forum ktoś kto stosował wapnowanie???? Mógłby powiedzieć jakie są efekty!
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Wapnowanie to nie jest najszczęśliwszy pomysł - już wyjaśniam dlaczego :
1- zbyt drastyczna zmiana odczynu wody (pH) a więc środowiska życia ryb, roślin to dla nich ogromny szok, który dla większości kończy się odejściem do Krainy Cieni...
2- zwiększenie twardości wody sprzyja infekcjom bakteryjnym, rzadziej grzybowym naszych wodnych podopiecznych orazhamująco wpływa na ich zdolność do reprodukcji...
3- zastosowanie wapna tlenkowego powoduje poparzenia nie tylko tkanek roślin, ale także ryb, a to już barbarzyństwo na granicy sadyzmu, bo mniej lub bardziej świadome ...
Myśle, że te trzy powody powinny wystarczyć ...
By ograniczyć liczebność zielenic w oczku wodnym trzeba zastosować kompleksowo 4 zabiegi
* systematyczne usuwanie kolonii glonów z oczka za pomocą podbieraka
Uwaga!!! Takie glony wkładamy na 15 minut albo do strefy płytkiej albo do wiadra z wodą zaczerpniętą z oczka i potem wlewamy zpowrotem. Po co ??? By dać szanse drobnym organizmom na opuszczenie azylu jakim były glony zanim te ostatnie przeznaczymy na kompost...
* zainstalowanie filtra z lampą UV niszczącą wszystkie formy żywe glonów
* częściowe zacienienie oczka przez posadzenie roślin w strefe przybrzeżnej oraz strefach wody płytkiej i głębokiej, doskonale w tym celu spisują się także rośliny pływające swobodnie po powierzchni lustra wody (pistia, hiacynt wodny, kotewka orzech wodny, salvinia pływająca)
* wprowadzenie do zbiornika mikorganizmów, które będą odżywiały się glonami aż do wytworzenia się stanu równowagi kiedy to liczebność glonów będzie utrzymywała się na średnim lub niskim poziomie
Pozdrawiam serdecznie !!!
Awatar użytkownika
Monisia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 325
Rejestracja: 2008-01-24, 19:00

Post autor: Monisia »

Dzięki Emilu!
Właśnie podobnie (tylko chyba zbyt "mądrymi" słowami mówił mój mąż o wapnowaniu - czyli ta metoda odpada: nie chcemy niszczyć żywych organizmów , tylko je wspomagać!
Amatorka...z sercem do roślin!!!
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Post autor: damiano »

Nie znam się dobrze na prowadzeniu oczka wodnego by wyglądało ładnie. Oglądałem Maję w ogrodzie i jeden z ogrodników mówił, że wapnuje oczko wodne. Kupiłem worek wapna i zrobiłem to samo, lecz woda była zbyt brudna, niewymieniana przez 3 lata i wapno nie dało rady ani antyglony ze sklepów ogrodniczych. Tydzień temu wypompowałem wodę oczyściłem oczko i dzisiaj zauważyłem pierwsze przebarwienia wody. Wsypałem pewną ilość wapna, po 3 dniach woda powinna sie oczyścić, tak mówił ogrodnik z Mai w ogrodzie, zobaczymy co będzie. Dodam jeszcze, jak woda była przed wypompowaniem wsypywałem 4 razy wapno i rybom nic się nie stało, a jeśli chodzi o rośliny to nie wiem, bo od dwóch lat nie chcą mi rosnąć i nie wiem co z nimi jest.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

a może zastosować metodę, którą natura nam podpowiada?
rośliny i jeszcze raz rośliny
gdyby ten gość z programu miał trochę oleju w głowie, trochę pocztał literatury to dowiedziałby się kiedy stosuje sie wapno w stawach
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
damiano
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2008-08-05, 19:52

Post autor: damiano »

jackon pisze:a może zastosować metodę, którą natura nam podpowiada?
rośliny i jeszcze raz rośliny
gdyby ten gość z programu miał trochę oleju w głowie, trochę pocztał literatury to dowiedziałby się kiedy stosuje sie wapno w stawach
No wiesz, jeden stosuje chemie drugi stosuje zabiegi naturalne. Powiem szczerze, nie znałem się i nadal się nie znam nad oczkami wodnymi i wsypałem kilka razy wapno, owszem pomogło ale tak jak inni pisali szkodzi to rybom i nie tylko.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

widzisz, ja troszeczkę się znam na oczkach wodnych
dlatego zdecydowanie odradzam zabiegi z wapnem
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Post autor: KaRo »

Jacek zdecydowanie doskonale się zna na oczkach.
To wysokiej klasy specjalista ,warto korzystać z jego podpowiedzi,uwag i porad.
Warto Go pytać.
Wiem coś o tym :mrgreen: :-D
ODPOWIEDZ