Hippeastrum, amarylis

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: elakrztuk »

Moje hipeastrum po mały przekwitają. W tym roku były i są naprawdę piękne. Zawsze co roku kupuję nowe kolory. W tym roku kupiłam żółtego. Jeszce nie kwitnie, ale listki małe wypuszcza. :) :)

to nowość.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: Petrus »

Piękna odmiana :-) Ja swojego też wsadziłem, ale zbyt wcześnie (pomimo 5 miesięcznego spoczynku) i niestety wyrastają mu same liście. Mogłem po prostu poczekać, aż pojawi się pąk kwiatowy :-( Gdy natknę się na cebule, chętnie kupię nowe odmiany :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: lilia0405 »

U mnie w tym roku porażka same liście :-(
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: Petrus »

Moja odmiana 'Superstar' wypuściła same liście, miały już 15 cm długości i nagle przy cebuli liście wygięły się i są w pozycji poziomej. Masakra. Nadszedł jej kres, poszła do śmieci. Tym bardziej, że zaczęły pojawiać się czerwone dwie plamy na cebuli będące objawami czerwonej plamistości hipeastrum :-/
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: lilia0405 »

Wyczytałam gdzieś w necie,że czerwoną plamistość hipeastrum warto popędzlować czymś grzybobójczym. Można zastosować siarczan miedzi, parę kryształków w kilku łyżkach wody rozpuścić i pędzlowania porażone miejsca..
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: rafaloku »

O, nie znałem sposobu na pędzlowanie. Ciekawe czy naprawdę działa. Zazwyczaj porażone cebulki zaleca się wyrzucić. Pozostałe zdrowe zapobiegawczo przed sadzeniem warto moczyć przez 30 minut w roztworze środków: Kaptan Zawiesinowy 50 WP (1%), Topsin M 500 SC (0,5%) lub Rovral Flo 255 SC (1%).

Po stwierdzeniu pierwszych objawów na rosnących już roślinach (czerwono-brązowe plamy na liściach) trzeba wykonać 2 -3 opryski stosując Dithane NeoTec 75 WG (0,2%), Rovral Flo 255 SC (0,2%) lub Topsin M 500 SC (0,1%). Oczywiście to zalecenia ochrony. Jeżeli to rośliny uprawiane w domu, to trzeba się zastanowić czy warto pryskać je tą chemią czy lepiej po prostu usunąć. Jeżeli już zdecydujemy się na oprysk to trzeba go wykonać poza pomieszczeniem mieszkalnym.
Rafał
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: Merghen »

Można pędzelkować albo miedzianem albo wywarem z czosnku. A wiotkie, kładące się liście mogą być od małej zawartości wapna w podłożu. Ja dodaję sporo zmielonych skorupek z jaj do ziemi w której sadzę cebule. Liście maja piękne i sztywne.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: lilia0405 »

Skorupki właśnie zbieram i tak myślałam gdzie je sypnąć :-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: Petrus »

Tak, tak wiem co stosować na czerwoną plamistość, ale w sumie nie warto. Lepiej jest wyrzucić cebule, bo zakażona przenosi zarodniki grzyba na inne cebule rosnące w pobliżu. Lepiej nie ryzykować, a zabiegi nie są dość skuteczne. Stosowałem w tamtym roku i objawy zniknęły, ale i tak po roku znów wracają. :-o Merghen moja cebula i tak już była wysłużona i stara, więc nie miała siły zapewne wypuścić silnych liści w tym roku, brałem to pod uwagę gdy ja sadziłem...ale, z wapniem to możesz mieć rację. No nic czas zaopatrzyć się w młodszą i silniejszą odmianę 'Superstar' :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: Merghen »

Piotrze, ja też miałam cebule z czerwoną plamistością ale p dwóch sezonach wszystkie są zdrowe więc niekiedy warto walczyć ;) Zamiast skorupek można zastosować kredę ogrodową (jeśli dobrze pamiętam bo nie stosowałam ale polecono ją na innym forum) i w czasie wegetacji trzeba mocno nawozić. U mnie najczęściej schodzi do roślin ogrodowych i domowych kurzeniec w granulkach. Chyba zacznę kupować na tony :zdziwko: :rotfl:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: Petrus »

Masz rację. Kurzak naprawdę daje efekty :-) Rośliny szybko reagują, masą silnych i zielonych liści.
Też się zgodzę, z tobą, że trzeba nawozić. Cebule od razu stają się większe. :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Hippeastrum, amarylis

Post autor: lilia0405 »

No to Lila przy kolejnej wizycie w ogrodniczym kurzak kupuje :lol:
ODPOWIEDZ