Dzika róża - pielęgnacja, rozmnażanie, właściwości

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
kolano
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2011-04-12, 08:04

Dzika róża - pielęgnacja, rozmnażanie, właściwości

Post autor: kolano »

Witam!

Mam około 12 dużych dzikich róż, chciałbym je w jakiś sposób rozmnożyć, ale nie do końca wiem jak.
Prosiłbym o pomoc :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Co to znaczy dzikich róż? Canina, multiflora czy inna, może masz jakieś zdjęcia z sezonu?
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Większość dzikich róż bardzo dobrze rozmnaża się przez wysiew nasion, jak np: R. canina lub R. multiflora. Jednak trzeba się liczyć z tym, że nowa sadzonka może nie odziedziczyć wszystkich cech. Szczególnie wtedy, gdy w pobliżu rosną różne odmiany róż dzikich. Nigdy nie wiadomo skąd pszczółki przyniosą pyłek :-)

Drugą dobrą metodą jest rozmnażanie z sadzonek półzdrewniałych. Ucinamy półzdrewniały pęd zawierający w pełni wykształcone liście (5 listków na ogonku liściowym). Pęd powinien zawierać ok 3-4 oczka.
kolano
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2011-04-12, 08:04

Post autor: kolano »

Owoce róży zebrałem kilka dni temu, czy mam je teraz wysuszyć ,jak dalej z nimi postępować?

Jeszcze jedno pytanie, już niedługo będę naciągał folię na mój tunel foliowy ( 7x30 ). Od przyszłego roku kiedy będzie to tylko możliwe, zasieję nasiona tych kwiatów:

powój wilec
maciejka
petunia
nasturcja
dalia-kilka rodzaji
begonia
surfinia
werbena
lobelia
fuksja
powojnik
scewola
pelargonia
Wyżlin
Uczep
Calibrachoa
Diaskia
skrętnik
koleus

prosiłbym o doradztwo nt. których z nich w folii nie wysieję z racji trudnej uprawy/ innej przyczyny, oraz male wskazówki, zaznaczam, że internet już przejrzałem. :)

Mam także zioła które jw. posieję w przyszłym roku:
lawenda
lubczyk ogrodowy
melisa
bazylia
majeranek
estragon
oregano
rumianek pospolity
kolendra siewna
rozmaryn lekarski
kminek
szałwia
ogórecznik lekarski
mięta
rukola
rabarbar ogrodowy
cząber ogrodowy
bukszpan

Również prosiłbym o uwagi i podpowiedzi jak wysadzać, kiedy, w jakich warunkach.

Oprócz tego będę miał również por, seler, kapustę, kalafior, pomidory malinowe, paprykę, myślę także o arbuzach, dyniach, brokułach, truskawkach, poziomkach i ewentualnie trawach ozdobnych.

Trochę tego jest, ale chciałbym przez czas w którym będzie na powyższe towary popyt, sprzedawać to hurtowo (przede wszystkim) i oczywiście detalicznie. Bardzo ciekawą opcją jest czosnek ale to dopiero na jesień, kwestia skąd pozyskać materiał to zasadzenia?

Prosiłbym o odpowiedź :)
Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Przemek85
Ekspert
Posty: 254
Rejestracja: 2010-02-02, 16:37

Post autor: Przemek85 »

Wszystko zależy od tego, co to za róża. Ogólnie stosowana metoda jest taka, że owoce suszy się, a następnie wyłuskuje. Najlepiej też gdyby nasiona przeszły naturalną stratyfikację, czyli wysiane byłyby na zimę. To jest najlepsza pora na wysiew. Teraz to oczywiście niemożliwe, dlatego w tym przypadku można przetrzymać nasiona w lodówce. Oczywiście stratyfikacja nasion nie jest konieczna, ale jest zalecana. :-) Potem już tylko wysiać i czekać na efekty.
kolano
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2011-04-12, 08:04

Post autor: kolano »

Od stratyfikacji wolałbym wyłuskanie, a co do gatunku to nie wiem, to dzika róża, tyle wiem :)

Poobcinałem jeszcze krzaki 25-30 cm i pourywałem liście, następnie wbiłem je do mokrej mieszanki torfu, piasku i ziemi a następnie górę przykryłem folią aby wilgoć nie uciekała.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Pierwsze co mi się nasunęło to wilec nie lubi przesadzania.
ODPOWIEDZ