Dracena - problem

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena - problem

Post autor: Petrus »

Gdy robimy sadzonki wierzchołkowe z draceny, to z części dolnej usuwamy liście tak na długości 5 cm. Ta część, wtedy powinna być zanurzona w wodzie. Zazwyczaj gdy tego nie zrobimy, dolne liście zaczynają gnić lub żółknąć. Dlatego musisz usunąć dolne liście. U rośliny w doniczce, efektem żółknięcia liści jest przelanie, lub zbyt ciemne stanowisko. ;-)

Tadku, efekty takiego rozmnażania widzimy po około 4 miesiącach. Szybciej się to dzieje u roślin, które mają zdrewniałe pędy. Bo ja widzę, to dracena Twoja nie ma dość zdrewniałej tkanki roślinnej, i trudno jest z takiej ściągnąć tkankę korową. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
kamila7887
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-28, 10:36

Re: Dracena - problem

Post autor: kamila7887 »

Witam,

Czubek już stoi w słoiku z wodą 2 tygodnie i nie wypuścił korzeni. A nie można by było od razu czubek wsadzić do ziemi aby roślina się ukorzeniła ? A może lepiej kupić ukorzeniacz ?

Pozdrawiam
Kamila
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena - problem

Post autor: Petrus »

Spokojnie nie ma pośpiechu. Korzenie pokazują się po około miesiącu. Jeżeli chcesz to możesz wsadzić do ziemi, końcówkę zamoczyć w ukorzeniaczu i przykryć folią ale to trwa jeszcze dłużej ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
kamila7887
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-28, 10:36

Re: Dracena - problem

Post autor: kamila7887 »

Witam ponownie :)

A te liście mi nie z żółkną do reszty w tej wodzie (przez miesiąc) ? Oderwałam te już bardzo żółte a resztę zostawiałam

dziękuje za pomoc ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena - problem

Post autor: Petrus »

Zawsze należy oderwać te liście sadzonki, które mają styczność z wodą bo potem żółkną i gniją. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Katarzynka1405
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-04-04, 17:36

Re: Dracena - problem

Post autor: Katarzynka1405 »

Witam, mam problem z draceną. Nigdy nie byłam dobra w pielęgnacje kwiatów, ale niestety dostałam dracene i spodobała mi się ona. Niestety od pewnego czasu dracena ciągle traci liście. Nie które łodygi już całkowicie je straciły. Dodatkowe jedna łodyga jest cała miękka, chyba zgniła. Pomóżcie jak mogę uratować tego kwiatka???
Załączniki
CAM00048.jpg
CAM00049.jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Dracena - problem

Post autor: Danka »

Widocznie ma za mokro. Powinnaś zmienić ziemię. Usunąć części podgniłe i może uda się jeszcze uratować roślinę. Możesz także użyć jakiegoś środka grzybobójczego.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena - problem

Post autor: Petrus »

Witaj. Tak jak pisze moja przedmówczyni, powinnaś wyciągnąć roślinę z podłoża. Jeżeli korzenie są choćby trochę zdrowe możesz przyciąć roślinę do około 10, 15 cm od nasady szyjki korzeniowej i posadzić w nowym podłożu. Ewidentnie po liściach (a nawet gnijącej łodydze) widać że dosyć ostro przelewałaś dracenę. Draceny lubią wilgotne podłoże, ale bez przesady. Nie powinno się im robić 'bagna' w doniczce. Szczególnie w okresie zimowym.
Jeżeli korzenie są w kiepskim stanie, to nie widzę powrotu twojej rośliny do pięknego stanu. Roślina mimo starań nie odrośnie i pozostanie Ci ewentualnie zakupić nową roślinę. :luka:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Katarzynka1405
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-04-04, 17:36

Re: Dracena - problem

Post autor: Katarzynka1405 »

Dziękuje bardzo za pomoc. Postaram się ją uratować :) Napisze czy udało mi się ją uratować
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena - problem

Post autor: Petrus »

Hej ;-) Czekamy zatem na info :oczami:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Katarzynka1405
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-04-04, 17:36

Re: Dracena - problem

Post autor: Katarzynka1405 »

Witam wszystkich. Zmieniłam draceni ziemię, lecz ku mojemu zdzwieniu korzenie były okej. Zdrowe i giętkie. Wydaje mi się jednak że mam za małą doniczkę, czy to może być powód oblecenia liści?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Dracena - problem

Post autor: Danka »

Od za małej doniczki łodyga by nie zmiękła i zgniła ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena - problem

Post autor: Petrus »

Raczej to nie problem donicy. Zbyt ciasna donica powoduje tylko zahamowany i osłabiony wzrost roślin. Była raczej mocno przelewana skoro aż łodyga zaczęła gnić ;) Jeżeli korzenie są okej to przytnij ją. Na pewno odbije ze zdrowej części łodygi, jeżeli takowa w ogóle jest ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
doniczka88
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2013-06-05, 08:23

Re: Dracena - problem

Post autor: doniczka88 »

Witam Forumowiczów.
Moja dracena z kolei- ok 40 cm wysokości- zrzuca zupełnie po 3-4 liście w miesiącu. Najpierw oczywiście usychają, potem opadają. Stoi ok 1m od pd okna, podlewana co tydzień względnie niewielką ilością wody. Kiedy podlewałam ją bardziej obficie, działo się to samo.. od niedawna raz w miesiącu użyźniam biohumusem, co efektów też nie daje.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Dracena - problem

Post autor: Danka »

Widocznie jest chora. Powinnaś przeglądnąć liście, a potem zajrzeć do korzeni. Może przyczyna tam tkwi.
ODPOWIEDZ