Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewelina1984
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2012-03-11, 15:39

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: ewelina1984 »

Witam, ja w lutym nic nie siałam, dopiero na początku marca..... Tak więc już mam posiane pomidory, paprykę słodką i chilli, sałatę masłową wczesną, sałatę kruchą, kapustę i kilka rodzajów kwiatów... :-) Wszystko oczywiście sieje w domu, najpierw sieje do malutkich doniczek i przykrywam luźnymi woreczkami z dziurkami aby szybciej powschodziły i stawiam w ciepłym miejscu a kiedy roślinki podrosną przesadzam je do większych doniczek i stawiam na parapecie(już bez woreczków). Fajnym sposobem na sadzenie pomidorów czy innych warzyw jest umieszczenie na dnie ziemi kawałka chleba lub skórki z owoców cytrusowych-- już kilka razy tak sadziliśmy z mężem i warzywa są faktycznie mocniejsze(porada naszego znajomego). A potem tylko już czekamy kiedy można je przenieść do gruntu. Pomidory gruntowe sadzę w taki sposób: robię dołek dosyć spory, wkładam na dno kilka pokrzyw i kawałki chleba przysypuję odrobiną ziemi a dopiero potem sadzę sadzonkę pomidora i podlewam obficie. W zeszłym roku w ten sposób je sadziliśmy i mimo późniejszych obfitych opadów deszczu mieliśmy piękne plony a i nie chorowały nam tak jak u innych działkowiczów. :-)
ewelina1984
użytkownik usunięty

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: użytkownik usunięty »

Ewelinko zainteresował mnie sposób z pokrzywami pod korzeń, chciałabym tylko uściślić stwierdzenie
ewelina1984 pisze:nie chorowały nam tak jak u innych działkowiczów. :-)
czy to znaczy, że innym chorowały a Wam w ogóle nie, czy, że innym chorowały, Wam również ale znacznie mniej?
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: Bettiw »

Ewelina1984 - zaciekawił mnie ten chleb w dołkach pod pomidorami, czy wystarczy zwykła resztka zasuszonej kromki chleba, jaka czasem zostaje w domu, czy to musi być jakiś specjalny chleb z odpowiedniej mąki? Ciekwi mnie co roślina z tego wyciąga, domyślam się, że działa jak nawóz, bo pokrzywa wkopana mnie nie dziwi i rozumiem jej działanie, bo w innych formach (gnojówki, czy opryski) sprawdza się dobrze.
Awatar użytkownika
ewelina1984
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2012-03-11, 15:39

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: ewelina1984 »

Gosiu2501- tzn. że nam wcale nie chorowały, nie mieliśmy żadnych problemów z pomidorkami a i muszę się pochwalić, że ze wszystkich 24 działkowiczów nasze pomidory owocowały najdłużej :-) A każdy pamięta jaka pogoda była w zeszłe lato, dużo opadów i zmienna temperatura...
Bettiw- tak wystarczy zwykły chlebek, nam akurat dosyć często zostaje... Nie musi być wysuszony, my dawaliśmy jak był czerstwy plus trochę pokrzywy do dołka na pomidory. A co do tego jak on działa na pomidory to dokładnie nie wiem, ten sposób tak jak pisałam wcześniej poznaliśmy od znajomego ogrodnika- sprawdziliśmy go w naszym ogródku no i działa- dlatego chętnie poradami dzielę się z innymi, bo warto ;-) A swoją drogą to myślę że on po prostu zakwasza ziemię, działa jak dodatkowy nawóz podobnie jak pokrzywa:)


Pozdrawiam

-- Ostatnio dodano 2012-03-20, 11:31 --

Gosiu2501- " nie chorowały nam tak jak u innych działkowiczów" u innych działkowiczów pomidory bardzo słabo owocowały, były wiotkie, jasno zielone łodygi miały, liście podwijały się a owoce nim zdążyły dojrzeć robiły się czarne i gniły.
ewelina1984
Awatar użytkownika
DZIAŁKOWICZ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-11, 10:49

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: DZIAŁKOWICZ »

Ja wysiałem już do gruntu rzodkiewkę i sałatę z resztą upraw radził bym się wstrzymać do dnia
,,Trzech Ogrodników,, Czyli po 15-m Maja
Ziemia i tak jeszcze zimna i nauczony doświadczeniem uprawy posadzone nieco później lecz w ogrzanej już nieco ziemi i
cieplejszych dniach będą i tak doganiać uprawy posadzone wcześniej , oczywiście jeśli plonu wcześniej nie zniszczy nam zbyt zimna noc lub przymrozek :zdziwko: .
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: lilia0405 »

DZIAŁKOWICZ pisze: z resztą upraw radził bym się wstrzymać do dnia
,,Trzech Ogrodników,, Czyli po 15-m Maja

Działkowiczu z marchewką i pietruszką też, a co z cebulą :niepewny: Ogórki, pomidory, dyniowate to mogę się zgodzić, ale reszta :zdziwko:
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: ATA »

Cebulę już można sadzić. Tak przynajmniej mi powiedziano.
Renata
mela
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-04-12, 22:28

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: mela »

Witam
Jestem tu kompletnie nowa. Dziś znalazłam to forum. Jeżeli chodzi o ogrodnictwo, też raczej jestem zielona. Dlatego mam pytanie. Jakie i kiedy warzywa można wysiewać do gruntu.
Pomidory jak wyczytałam po 15 maja. A teraz?
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: lilia0405 »

ATA pisze:Cebulę już można sadzić. Tak przynajmniej mi powiedziano.
Na wysiew cebuli jest już najwyższa pora.


Mela teraz możesz już siać marchewkę, pietruszkę, cebulę, rzodkiewkę, koper ogrodowy i sałatę. Pomidory sadzimy w gruncie po 15 maja, ogórki siejemy i fasolę po 8 maja, chyba że będziesz przykrywać to można kolo 2 tygodni wcześniej, Ja czasami tak eksperymentuje.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: Merghen »

Jeśli pomidory sadzimy w gruncie po 15 maja to już dawno jest pora by posiać je w domu do doniczek albo kupić wtedy gotowe sadzonki. :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: lilia0405 »

No cóż wyraziłam się nie dość precyzyjnie, ale dla mnie to oczywiste, że jak sadzimy to sadzonki, które należy przygotować wcześniej albo kupić.

Opowie anegdotę na faktach autentycznych. sadziłam u znajomego ogórki, sadzonki były wcześniej przygotowane w szklarni bo chciał mieć je wcześniej. Przyjechała do nas na pole córka koleżanki, z którą sadziłyśmy notabene dziewczyna wychowana na wsi.
A ona się pyta na początek co sadzimy?
My odpowiadamy: ogórki.
A ona na to: To już będą na kilka lat posadzone.
A my w śmiech :-P
mela
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-04-12, 22:28

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: mela »

Pomidory koktajlowe mam już przepikowane do pojedynczych doniczek i rosną :)
Ja już nie mogę doczekać się ładnej pogody, żeby patrzeć jak ładnie rośnie i "owocuje".
Czyli jadę po marchewkę i resztę i do gruntu :)
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: harwi »

Ja oprócz pora wysiałam również pomidorki koktajlowe cześć popikowałam reszta jeszcze się gniecie :zalamany:. Wysiałam jeszcze szałwię, kapustę ozdobną, paprykę i estragon. Fotki poniżej. Mam jednak pytanko kiedy i czy w ogóle pikować tą kapustę? szałwię? paprykę? estragon? :P
Załączniki
estragon.JPG
estragon.JPG (23.26 KiB) Przejrzano 3738 razy
kapusta.JPG
kapusta.JPG (21.37 KiB) Przejrzano 3738 razy
papryka.JPG
papryka.JPG (20.89 KiB) Przejrzano 3738 razy
szalwia.JPG
szalwia.JPG (23.44 KiB) Przejrzano 3738 razy
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: Merghen »

Nie masz ich zbyt gęstych więc nie wiem czy jest sens pikować. Może jedynie kapustę.

A ja nie muszę pikować bo wsadzałam po jednym nasionku do maleńkiej doniczki . Teraz spokojnie rosną i czekają na wysadzenie do ogrodu.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
agnieszak
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-11-10, 11:07

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? 2012

Post autor: agnieszak »

A kiedy wysadzacie do gruntu pory i selery? Pozdrawiam wszystkich cierpliwych, którzy przygotowują własną rozsadę. Ja na przepikowywaniu pomidorów spędziłam ostatnio ładnych parę godzin. Słyszałam, że aby rozsada lepiej się ukorzeniała to przy pikowaniu trzeba przyciąć 1/3 długości korzenia. Robicie tak? Dotyczy to wszystkich roślin? Teraz przymierzam się do posiania arbuzów i melona. :-)
ODPOWIEDZ