Co na DZIECIĘCY PLAC zabaw

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
tesha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-04, 08:01

Co na DZIECIĘCY PLAC zabaw

Post autor: tesha »

Moi drodzy, witam Was serdecznie.
Prosze o radę co zasadzić na dziecięcym placyku zabaw- aby zbyt mocno nie pachniało, nie było trujące, nie kłuło w łapki i nie przyciagało zbyt wielu owadów.
Miejsce zabaw obejmuje plac o wymiarach 6 na 5 m pomiędzy domem, a brzydką ścianą z pustaków. I własnie tę ścianę chce zasłonić jakimiś pnączami (JAKIMI?) lub krzewami. To musi być cos odpowiedniego dla dzieci i dla mnie bowiem akurat ta ściana to widok z okien mojej kuchni :( Mam jej dość.
Na placyku trawiastym rośnie już mała jabłonka i czereśnia, dwa iglaki oraz troche małego kwiecia. Ściana o której mowa przez cały dzień jest w słońcu. Jaka ziemia- nie wiem, ale kiedyś to było pole uprawne.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Co na DZIECIĘCY PLAC zabaw

Post autor: Danka »

tesha pisze:Moi drodzy, witam Was serdecznie.
Prosze o radę co zasadzić na dziecięcym placyku zabaw- aby zbyt mocno nie pachniało, nie było trujące, nie kłuło w łapki i nie przyciagało zbyt wielu owadów.
Miejsce zabaw obejmuje plac o wymiarach 6 na 5 m pomiędzy domem, a brzydką ścianą z pustaków. I własnie tę ścianę chce zasłonić jakimiś pnączami (JAKIMI?) lub krzewami. To musi być cos odpowiedniego dla dzieci i dla mnie bowiem akurat ta ściana to widok z okien mojej kuchni :( Mam jej dość.
Na placyku trawiastym rośnie już mała jabłonka i czereśnia, dwa iglaki oraz troche małego kwiecia. Ściana o której mowa przez cały dzień jest w słońcu. Jaka ziemia- nie wiem, ale kiedyś to było pole uprawne.
Dzieci są bardzo ciekawskie i co byś nie posadziła to będą to sprawdzały. Ale skoro masz już posadzone drzewka owocowe i iglaki to dzieci chyba już się zapoznały z tym, co można jeść i dotykać, a co nie. Bo w innej sytuacji, moim zdaniem sadzenie czegokolwiek mija się z celem. Albo posadź drzewka lub krzewy owocowe w ogrodzie. Ale i te dzieci będą próbowały zanim owoce dojrzeją.
tesha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-04, 08:01

Re: Co na DZIECIĘCY PLAC zabaw

Post autor: tesha »

Może uściśle - chodzi mi o jakieś pnącza które szybko porosną ścianę albo jakieś krzewy, które zabiora mało miejsca, a wysoko wyrosną...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Co na DZIECIĘCY PLAC zabaw

Post autor: Danka »

tesha pisze:Moi drodzy, witam Was serdecznie.
Prosze o radę co zasadzić na dziecięcym placyku zabaw- aby zbyt mocno nie pachniało, nie było trujące, nie kłuło w łapki i nie przyciagało zbyt wielu owadów.
To musi być cos odpowiedniego dla dzieci i dla mnie
tesha pisze:Może uściśle - chodzi mi o jakieś pnącza które szybko porosną ścianę albo jakieś krzewy, które zabiora mało miejsca, a wysoko wyrosną...
Dałam Ci odpowiedź biorąc pod uwagę dzieci, bo przede wszystkim o nie się martwisz. Moim zdaniem takich roślin nie znajdziesz, bo każda jakieś owady przyciąga i ma jakiś zapach. Z krzewów polecałabym pęcherznice. Są różnokolorowe czyli każda odmiana ma innego koloru liście. Ale kwitną i mają owocki. Zastanawiałam się nad pnączem ale większość kwitnie, przez co przyciąga owady i ma potem owoce. Moim zdaniem dobry byłby dławisz okrągłolistny. Bo rośnie wysoko ale wymaga podpór. O klematisy trzeba dbać, bo nie lubią suszy i co roku większość z nich trzeba przycinać. Na błyskawiczną szybkość z wieloletnich nie licz, bo każda roślina wymaga czasu. Szybko rosną jednoroczne ale jak nazwa wskazuje trzeba siać co roku. Więc przemyśl czego rzeczywiście oczekujesz i na co możesz się zgodzić. Wówczas możesz uzyskać więcej rad i podpowiedzi. ;-)
tesha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-04, 08:01

Re: Co na DZIECIĘCY PLAC zabaw

Post autor: tesha »

a winobluszcz pięciolistny? Nadałby się? Podobno ten dławisz ma mocne pędy i może nawet rozsadzić ścianę?
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Co na DZIECIĘCY PLAC zabaw

Post autor: Danka »

Tak, nada się ale za pomocą przylg, korzeni czepnych i rozwidlonych, wijących wąsów czepia się podpór i wspina samoczynnie. Natomiast dławisz wspina się owijając dookoła podpór. Poleciłam go także dlatego, bo u mnie rośnie od kilku lat i nie mam z nim problemów. Ale u mnie rośnie na podporze, bo posadzony w pobliżu krzewów, małych drzew i iglaków może je obrosnąć zbyt silnie i zagłuszyć. Może dlatego ktoś Ci powiedział, że może rozsadzić ścianę. Każde pnącze może to zrobić, gdy znajdzie szczelinę w murze i w niego wrośnie.
Obrazek
Obrazek
tesha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-04, 08:01

Re: Co na DZIECIĘCY PLAC zabaw

Post autor: tesha »

Dziękuje Ci Daneczko. Bardzo mi się podobają stare drzewa porośnięte pnączami- niestety u mnie takich nie ma.
Dławisz rośnie u moich rodziców na ogrodzeniu, ale bardzo wolno przyrasta. Za to mam na działce pnącze chwasta - rośnie w tempie zastraszającym! Co roku podtruwamy mu korzenie i co roku wychodza z ziemi nowe pędy. Bardzo mocno czepiają się ogrodzenia, obrastają wszystko wokoło, włącznie z budą psa. Rozpełzają się też po ziemi. Czy wiesz co to może być? To juz tylko z ciekawości pytam...
Dla mnie, alternatywa dla pnączy są jakieś wysokie i smukłe krzewy (aby zajęły mało miejsca). Ale pomysłu mi brak..
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Co na DZIECIĘCY PLAC zabaw

Post autor: Danka »

Najlepiej by było gdybyś zrobiła zdjęcie temu uciążliwemu pnączu. Bo teraz trudno zgadnąć co to może być.
Może posadziłabyś winogron. Skoro słoneczna ściana to powinien dobrze rosnąć. U mnie w takim miejscu rośnie.
Obrazek
Co zaś do krzewów wysokich i wąskich to najlepsze by były kolumnowe. Najwięcej kolumnowych jest iglaków, bo krzewy liściaste prędzej czy później rosną wszerz i trzeba je ciąć. Dużo kolumnowych jest berberysów ale one mają igły. Może zdecydowałabyś się na liściaste drzewa kolumnowe typu "Fastigiata". One rosną wysoko i dość wąsko. Jeżeli robią się szersze to wyżej, bo na dole pozostaje pień. Zastanawiam się na kupnem jarząbu pospolitego "Fastigiata. Po kilku latach osiąga wysokość 6-7 m, szerokość 1,5 do 2 m. I podobnie jest z innymi drzewami. Ale wyboru musisz dokonać sama.
tesha
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2009-06-04, 08:01

Re: Co na DZIECIĘCY PLAC zabaw

Post autor: tesha »

Bardzo Ci dziękuję Daneczko. Po objeździe szkółek zapadła dziś decyzja, że zamiast w krzewy i pnącza zainwestujemy w ocieplenie (które i tak będzie trzeba wykonać), puc i tynk tej ściany. Bardzo Ci dziękuję.
Spodobał mi się ten jarząb, ale musze bardziej się z nim zapoznać.

PS. winogrono już mam posadzone- w przyszłości ma utworzyć częściowy daszek nad placykiem. Dziś oglądałam i chyba mi troszkę przymarzło parę pędów :( Co do owego pnącza... oczywiście w ubiegłym roku zostało znów wytrute (3 rok z rzedu), ale widzę, że coś z ziemi wychodzi więc chyba nadal żyje... U nas dopiero wszystko wschodzi, bo 10 dni temu leżał jeszcze śnieg :)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1875
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Co na DZIECIĘCY PLAC zabaw

Post autor: rafaloku »

Odnośnie urządzania placu zabaw w ogrodzie, polecam artykuły z naszego poradnika:
1) Ogrodowy plac zabaw dla dzieci - jak urządzić i wyposażyć
2) Domki ogrodowe dla dzieci - rodzaje, ceny, gdzie kupić

Polecam też bardzo fajną inspirację z innego wątku na forum: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/drug ... ml#p174285
Rafał
ODPOWIEDZ