Cięcie platana

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 799
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Cięcie platana

Post autor: Alexa »

Witam,
Czas przygotować się do wiosennego cięcia. Zastanawiam się, jak to zrobić z platanem kulistym Alphen’s Globe. Nie chcę wysokiego potwora, ale myślę o spłaszczonej koronie, bardziej na kształt parasola, bo taką funkcję ma pełnić przy tarasie.
Które gałęzie i na jakiej wysokości przyciąć?
Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej i pięknej wiosny. Sama już o niej marzę😀

Jutro postaram się wstawić zdjęcie w pionie, tym razem nie wyszło.
Załączniki
IMG_2568.jpeg
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Cięcie platana

Post autor: Bettiw »

Cześć Alexo, patrząc na to drzewko wygląda jakby już kiedyś było cięte, wyraźnie widać na większych gałęziach rozwidlenia które idą po łuku, czy to Ty cięłaś z takim zamiarem w kulkę? Czy teraz na nowo chcesz uformować, można trzymać się tego założenia i nieco dalej przyciąć, lub jak wolisz na szczycie, chyba poniżej tych rozgałęzień a po bokach trochę dalej.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Cięcie platana

Post autor: Petrus »

Cześć. Jeżeli chcesz mieć parasolowatą koronę musisz go przyciąć tak jak zaznaczyłem. Potem regularne cięcie raz w miesiącu a nawet częściej bo po przycięciu wypuści dużo nowych długich pędów, które będą rosły w górę i nieprzycinane będą się kładły co wygląda niekorzystnie. Ja swojego jak przycinałem to potem nowe przyrosty miały nawet 2 m długości.
Załączniki
IMG_2568.jpeg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 799
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Cięcie platana

Post autor: Alexa »

O, litości! Piotrze! Dziękuję za wskazówki, choć muszę przyznać, że kiepsko widzę dwoje starzików skaczących po drabinie😀
A wszędzie w internecie proponują tę odmianę platana do małych ogrodów🫣, a tu psikus.

Piotrze, a gdyby zrobić tak, jak przycinane są platany na rynku w Pszczynie? Tzn: wyprowadzone w miarę poziomo grubsze pędy i corocznie ogławiane. Wszystkie cienkie pędy są wycinane, można tak? Było by to dla nas prostsze. Nie wiem tylko, czy one są też Alphen’s Globe.
W kapiasowych ogrodach galęzie prowadzone są wzdłuż metalowego rusztowania stanowiącego zadaszenie - ale to wyższa szkoła jazdy.

Beatko, Twoje wytrawne oko dojrzało moje pierwsze cięcie po przesadzeniu platana. Nie chciałam go puścić wysoko. Wolałabym go poprowadzić na szerokość, a nie na wysokość. Tak też prowadzimy katalpę szczepioną.

Dziękuję za odzew i serdecznie pozdrawiam😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Cięcie platana

Post autor: Petrus »

Też możesz zająć się platanem w taki sposób że górę płasko wycinasz, zostawiasz te najgrubsze pędy i je corocznie przycinasz i ogławiasz że robią się takie jak w Kapiasach czyli z płaską talerzowatą koroną. U mnie w mieście też platany przycinamy w pasach drogowych i na rynku poprzez ogławianie co roku i rosną dobrze.
Bardzo prosto jest zrobić taka koronę. Dasz radę. U Ciebie byłoby jedno mocne cięcie a resztę prowadzisz płasko + cięcie wszystkiego co wyrastałoby do góry.
Załączniki
platan.jpeg
kapias platany.jpg
IMG_2568.jpeg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 799
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Cięcie platana

Post autor: Alexa »

Serdeczne dzięki Piotrze za cenne informacje. Będę ciąć. Znając siebie - początkowo bardzo ostrożnie.
Pozdrawiam serdecznie
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Cięcie platana

Post autor: Petrus »

Musisz zdecydowanie i mocno. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ