Arboretum Wojsławice

Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Arboretum Wojsławice

Post autor: JaDorka »

Miejsce to jest tak urokliwe, że zasługuje na więcej uwagi. Byłam tam jakieś 2 lata temu ale to, co zobaczyłam teraz wprawiło mnie w ogromne zdumienie- nowy dziedziniec, nowe aranżacje roślinne. Coś wspaniałego.
Arboretum Wojsławice położone jest ok 50 km od Wrocławia, park należy do jednych z największych tego typu w Polsce z kolekcją ponad 6000 gatunków roślin, w tym 3000 bylin. Kolekcje roślinne: różaneczników (jedna z największych w Polsce kolekcja 117 odmian); liliowców (Hemerocallis) - około 3000 gatunków i odmian oraz bukszpanów (Buxus) - ponad 60 gatunków i odmian - nazywane są narodowymi. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków kultury. Od 1988r. Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie też rekonstruuje się stawy i cieki wodne, zakłada się systemy nawadniające, wytycza nowe alejki, a przede wszystkim sadzi wiele roślin, dzięki czemu ich liczba zwiększyła się w ostatnich latach prawie czterokrotnie. Wszystkie okazy roślin posiadają etykiety informacyjne, a unikaty specjalne tablice opisowe. Żurawkowi maniacy znajdą dużą ilość ciekawych odmian żurawek, tak samo zwolennicy traw zobaczą piękne ich kompozycje na rabatach.
Można tam nie tylko zobaczyć wspaniałą roślinność ale także ciekawe historyczne maszyny, niegdyś służące do pracy w ogrodach. Po nużącym i bardzo długim spacerze (nie sposób zobaczyć wszystkiego w ciągu krótkiego czasu- to wyprawa na cały dzień, jak i nie dłużej) można zaszyć się w zacisznych zakątkach i odpocząć, zgłodniali znajdą tam także miejsce na posiłek, można nabyć gotowy ale można także przyrządzić sobie samemu np. grilla- jest na to miejsce. Dzieci się pobawią dając upust rozpierającej energii i biegając po wspaniale utrzymanej murawie i ciekawie zaaranżowanych alejkach. Można też przyjechać tam w poszukiwaniu cichego miejsca do pracy- dostępny jest internet i są miejsca, gdzie jest również dostępne podłączenie do prądu. Zwłaszcza studenci w czasie sesji będą mieć tam wspaniałe warunki do nauki- tak, tak, wiem, co mówię ;) i tylko za 5 zł (cena biletu ulgowego na caaaaały dzień).
Miejsce to odwiedzane jest tłumnie zwłaszcza w maju, kiedy to kwitną różaneczniki- coś wspaniałego, feeria barw i zapachów. Echhh... W czerwcu natomiast kwitną liliowce (odmiany pełnokwiatowe i pajęcze) i na taki spektakl właśnie trafiłam ja. Przez cały sezon w Arboretum się coś dzieje, zakwitają jedne rośliny, przekwitają inne- ciągły naturalny ruch w przyrodzie.
Zapraszam na krótki spacer podążając za królikiem ;)
Obrazek
Wejście na dziedziniec i dalej do parku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nowe, zaadaptowane tereny.
Obrazek

Obrazek
W innych częściach parku można znaleźć piękne okazy drzew. Ten spodobał mi się szczególnie za ciekawe ulistnienie.
Obrazek
Wspaniały kolor i pokrój modrzewia.
Obrazek

Obrazek
A wiecie, co to za drzewo?
Obrazek

Obrazek
To jadalny kasztan, napis na tabliczce widoczny w powiększeniu
Obrazek
I inne ciekawe okazy.
Obrazek

Obrazek
I inne aranżacje
Obrazek

Obrazek
Dzieci mają pełne prawo do pajacowania
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tu można...poślubić ukochanego
Obrazek
I dowód na to
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Skoro zapraszali, skorzystałam
Obrazek

Obrazek
Ciekawe kiedy mój bez będzie takiej wielkości- ten bez "Eva" ma ponad 2m.
Obrazek

Obrazek
Dla zainteresowanych:
Obrazek
Nie sposób pokazać tu wszystkich zdjęć, które tego dnia zrobiłam, przy czym to tylko część parku, który zwiedziłam bo na oglądanie pozostałej nie wystarczyło już i sił i czasu. Naprawdę polecam. Dla chętnych więcej zdjęć tutaj. Warto zobaczyć ;-)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: Danka »

Dorotko, dzięki Tobie miałam wspaniałą wycieczkę. Mam nadzieję, że kiedyś, uda mi się zobaczyć to miejsce w realu. Spodobała mi się altanka i wreszcie zobaczyłam dobrze opisane drzewa. Tzn. na tabliczkach nie przybitych do drzew.
Awatar użytkownika
ATA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 261
Rejestracja: 2011-03-23, 15:21

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: ATA »

Piękne miejsce. I te zakątki do odpoczynku. Miło było popatrzeć.
Renata
użytkownik usunięty

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: użytkownik usunięty »

Dziękuję za wycieczkę, same wspaniałości można zobaczyć! :) :padam:
użytkownik usunięty

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: użytkownik usunięty »

Piękne miejsce z ochotą sam bym się tam wybrał :-D

Zainteresowała mnie informacja z ostatniego zdjęcia. 1 lipca - niedziela i już po czterech dniach 5 lipca i też niedziela :shock: :mrgreen:
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: JaDorka »

Oj piękne miejsce, naprawdę :) Specjalnie wkleiłam tą informację bo może ktoś chciałby się tam wybrać właśnie w tym czasie. Być może znowu tam pojadę także i ja :)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: JaDorka »

piotrek_ns pisze:Piękne miejsce z ochotą sam bym się tam wybrał :-D

Zainteresowała mnie informacja z ostatniego zdjęcia. 1 lipca - niedziela i już po czterech dniach 5 lipca i też niedziela :shock: :mrgreen:
Piotrze, 5 lipca to niestety nie jest niedziela (to był czwartek ;) ). Na zdjęciu ucięło 1, za co przepraszam bo tym mogłam wprowadzić w błąd. Zresztą sama się też nabrałam bo chciałam się na to wybrać jutro, a to jest za tydzień.
Tam powinno być 15 lipca i tego też dnia jest spotkanie liliowcowych entuzjastów.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
użytkownik usunięty

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: użytkownik usunięty »

Jutro wybieram się na HEMERO-manię :-D Po obejrzeniu dzisiaj w "Roku w ogrodzie" relacji z Wojsławic już nie mogę się doczekać by zobaczyć to wszystko na własne oczy. Byle pogoda dopisała. Relacja foto będzie na pewno :mrgreen:
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: JaDorka »

Prawdopodobnie pojadę i ja, a może jeszcze ktoś oprócz Piotra się tam wybiera z forumków? Niech da znać bo my z Piotrem wstępnie się już umówiliśmy na spotkanie pośród liliowców. Może ktoś dołączy? :) :) :)
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
użytkownik usunięty

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: użytkownik usunięty »

Krótka relacja z wyjazdu do Arboretum w Wojsławicach. W tę niedzielę było spotkanie miłośników liliowców, właściwy czas, bo właśnie jest czas ich kwitnienia. Prócz liliowców zachwyciły mnie ogromne kolekcje host i żurawek.

Kilka zdjęć.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znacznie więcej zdjęć tutaj

Wojsławice to naprawdę urokliwe miejsce ale niestety jedna niedziela to za mało, by się z nim dobrze zapoznać. :mrgreen: Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze tam zawitać.
użytkownik usunięty

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: użytkownik usunięty »

Faktycznie jest tam co oglądać. Dziękuję za relację Piotrze. :)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: Danka »

Wspaniała wycieczka. Szkoda, że termin mi nie pasował. :-/ A ten świerk to chyba Picea abies 'Virgata'-świerk wężowy
Obrazek
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: JaDorka »

Potwierdzam, to piękne miejsce i warte odwiedzenia.
Piotrze czy pamiętasz co to jest? Nie mogę odczytać również po powiększeniu nazwy na tym zdjęciu.
Załączniki
DSC05211.JPG
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: Danka »

Mi się wydaje, że to sośnica japońska - Sciadopitys verticillata ale Piotr może będzie pewny co to jest :?:
użytkownik usunięty

Re: Arboretum Wojsławice

Post autor: użytkownik usunięty »

Danusia ma rację to sośnica japońska zwana też sosną parasolowatą. Właśnie wyczytałem, że w Wojsławicach rośnie największy w Polsce okaz tego drzewa. :-D Następnym razem go poszukam :mrgreen:
ODPOWIEDZ