Szkodniki róż - chrząszcze

Tak piękne i lubiane, że warto im poświęcić oddzielne forum.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MARGERITA
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-15, 11:09

Szkodniki róż - chrząszcze

Post autor: MARGERITA »

Witam serdecznie wszystkich wielbicieli róż.W tym roku kupiłam swoją pierwszą różę na działkę,szczepioną na pniu''GOLDEN......''nie pamiętam nazwę,pąki są czerwono-żółte,a jak rozkwita piękne żółte kwiaty.Pachnie cudownie,zakwitła pierwszy raz prześlicznie :lol: dużo pąków,następnie kwiatów.Problem-chrząszcze!!! siedzą w rozkwitłym kwiatku nawet po 2 szt. robią dziury w płatkach.Nie powiem te owady też są ładne,prawie 1,5cm wielkie,zielono-złote,ale nie są zaproszone.Proszę może ktoś mi trochę więcej opisze,czego one sobie życzą i jak się ich pozbyć.Dzięki z góry za każdą radę. ;-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Chrząszcze rozpoczynamy tępić, gdy tylko zauważymy pierwsze uszkodzenia liści. Chrząszcze najlepiej zwalczą opryskiwania wykonane wieczorem, gdyż wówczas rozpoczynają one żerowanie. Zabieg powtarzamy 2-3 razy co 7-10 dni, ponieważ owady stopniowo wychodzą z kryjówek. Do opryskiwań stosujemy: Decis 2.5 EC, Fastac 100 EC, Nomolt 150 SC, Sumi-Alpha 050 EC. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Dzięki Petrus za radę. U mnie nie tylko na różach siedzą te stwory ale zdjęcie zrobiłam z różą w tle.
Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ładny zielony kolor ma, może to Cetonia aurata, Kruszczyca złotawka :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
MARGERITA
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-15, 11:09

Post autor: MARGERITA »

Moi drodzy bardzo dziękuję za porady. Danusia zdjęcie idealnie obrazuje problem, róża moja kończy kwitnienie, to może problem odleci :lol:
Awatar użytkownika
MARGERITA
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 47
Rejestracja: 2009-05-15, 11:09

Post autor: MARGERITA »

Witam, moja róża po kwitnieniu odpoczęła, wycięłam oczywiście wszystkie przekwitłe kwiaty, i bierze się do pracy, wypuszcza kolejne pąki. A przy okazji ona jest szczepiona, chyba ją za głęboko wkopałam, bo od ziemi wypuściła mi gałązkę. Odłamałam ją, ma zdrewniałą piętkę ,umaczałam w ukorzeniaczu i wsadziłam do ziemi czy coś z tego będzie ?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Ta gałązka wyrosła Ci z podkładki, na której była zaszczepiona szlachetna odmiana którą masz. Za podkładki służą przeważnie dzikie róże (Rosa canina). Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

To u mnie tych chrząszczy dziesiątki lata każdego roku a ja myślałam, że one lubią pyłek róż czy coś, ale nie pomyślałam, że im szkodzą :-(
Dodatkowo walczę z mszycami i wszelkie szkody uznałam za ich winę :oops:
Co by to było gdyby nie forum ;-)
ODPOWIEDZ