pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ZT
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2008-06-18, 13:59

Re: pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Post autor: ZT »

od połnocy
od połnocy
od połnocy
od połnocy
Witam
Dziekuje za podpowiedzi.
Elu, dialka jest narożnikowa , szer. od strony zachodniej 26 m , wejście do domu od północy a wyjście na taras od południa. dlatego aby zaslonić taras na dł. 12 m posadziliśmy tuje.
pozostale 14 m plus 8 m od strony wejscia tworzy calość.
Może przyblizą obraz te zdiecia
ZOFIA
ZT
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2008-06-18, 13:59

Re: pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Post autor: ZT »

dalsza cześć rabaty
dalsza cześć rabaty
dalsza cześć rabaty
dalsza cześć rabaty
dalsza cześć rabaty
dalsza cześć rabaty
ZOFIA
ZT
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2008-06-18, 13:59

Re: pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Post autor: ZT »

i jeszcze to zdięcie
Załączniki
_MG_5504.jpg
ZOFIA
ZT
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2008-06-18, 13:59

Re: pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Post autor: ZT »

jeszcze to
jeszcze to
ZOFIA
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Post autor: Sylwia,Gosia »

Ładnie u Ciebie Zosiu.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Post autor: Danka »

A co to za iglaki tutaj rosną ?
Obrazek
Czy to duże drzewa, czy miniatury? Mi się wydaje, że będą duże.
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Post autor: Joanna Sadowska »

Witam,
rabata na zachodniej wystawie to stanowisko widne, z dobrymi warunkami świetlnymi. Jednak w godzinach popołudniowych jest tam ostre słońce, dlatego najlepiej rosną na niej rośliny lubiące sporą ilość słońca i ciepła.
Żurawka jest rośliną wymagającą wilgotnej, świeżej ziemi, najlepiej o odczynie obojętnym można ją posadzić przed tujami, gdzie będzie miała trochę cienia (preferuje półcieniste stanowisko).
Iglaste drzewa nasadzone wzdłuż płotu niestety z biegiem czasu zajmą dużą część rabaty, najlepiej byłoby poszukać dla nich innych stanowisk ewentualnie przesadzić jedno z nich.
Na pewno dobrze będą czuły się tutaj róże, można połączyć je z lawendą, np. białe róże i fioletowa odmiana lawendy 'Hidcote'.
Dobrze będzie się czuł tutaj także berberys Thunberga w odmianie 'Bogozam', osiąga 0,4m wysokości a jego jasne zabarwienie liści rozjaśni nieco całą kompozycję.
mgr inż. Joanna Sadowska
ZT
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 19
Rejestracja: 2008-06-18, 13:59

Re: pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Post autor: ZT »

Dziękuję za cenne rady, są mi bardzo potrzebne, ponieważ zrobiłam dużo błędów .
Te trzy iglaki to dwie koreanki i jedna jodła mandżurska , poszukam im innego miejsca.
Za mandżurską rośnie tamaryszek, dalej dwie kaliny i trzy pęcherznice kalinolistne.
Widoczne na zdieciu jałowce zostały wykopane a posadziłam hortensje anabell 3 szt.
Mam jeszcze pytanie do Pani Joanny : czy tuje nana można ciąć?, oraz co posadzić w różanecznikach, chodzi mi o odrobinę cienia po południu.
Kolejny błąd, nie myślałam sadząc różaneczniki o upale latem.

Zastanawiam się czy po wykopaniu jodeł dobrym pomysłem było by posadzenie jako tła od tui do tamaryszka cisa jako tła i przycinania go do wysokości płotu ?

Jeszcze raz bardzo dziękuję

Danusiu u mnie ładnie to jeszcze nie jest , ale będzie
ZOFIA
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: pomoc w zaprojektowaniu rabaty

Post autor: Joanna Sadowska »

Jeżeli chodzi o cięcie krzewów iglastych żywotniki należą do roślin, które akurat dobrze znoszą ten zabieg.
Więcej o informacji można doczytać na poradniku Przycinanie iglaków. Jak i kiedy przycinać iglaki?.

Różaneczniki ze względu na swój płytki system korzeniowy dobrze rosną pod drzewami. Można posadzić je w cieniu innego drzewa iglastego o głębokim systemie korzeniowym np. jodły, sosny czy miłorzębu.
Ale może znajdzie Pani miejsce dla różanecznika od północnej strony działki? Jeżeli po jednej stronie wejścia do domu ma Pani hortensje, to po drugiej stronie dobrze komponowałby się różanecznik. Chyba, że są tam jakieś krzewy?

Jeżeli chodzi o cis co prawda idealnie nadaje się na strzyżone żywopłoty, ale wymaga on gleb dość żyznych i wilgotnych. A jaką pęcherznicę ma Pani? 'Diabolo' czy 'Luteus', bo ciekawie byłoby nasadzić dwie odmiany o fakturze liścia podobnej, a innych kolorze, wtedy uzyska Pani jednolite tło.
mgr inż. Joanna Sadowska
ODPOWIEDZ