Ogórki , jaka to choroba - liście ?

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
Grzegorz-o
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-01, 12:19

Ogórki , jaka to choroba - liście ?

Post autor: Grzegorz-o »

Witam.

Mam uprawę ogórków pod folią , pojawiły się niezidentyfikowane zmiany na liściach , jak na załączonych zdjęciach. Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu tej choroby lub wskazaniu miejsca w sieci gdzie mógłbym się więcej dowiedzieć .

Pozdrawiam Grzegorz
Załączniki
ogórki choroba liść od spodu
ogórki choroba liść od spodu
ogórki liść zbliżenie choroba
ogórki liść zbliżenie choroba
Ogórki Liść , choroba
Ogórki Liść , choroba
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Od razu powiem, ze znawcą nie jestem. Może to alternarioza? Sprawdź.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Mi to wygląda raczej na Bakteryjną kanciastą plamistość, Alternarioza występuje w późniejszym okresie.

Ta bakterioza może zaatakować ogórki już w fazie liścieni i wytwarzania się pierwszych liści, stanowi zagrożenie do końca okresu wegetacji roślin. W początkowej fazie rozwoju kanciastej plamistości objawy są bardzo zbliżone do tych, powodowanych przez mączniaka rzekomego, lecz w przypadku bakteriozy na mokrych plamach ograniczonych nerwami po dolnej stronie liści widoczna jest kropla lepkiej, bielejącej cieczy — wyciek śluzu bakteryjnego z chorej tkanki. Po 2, 3 dniach porażone tkanki zasychają i wykruszają, się co powoduje powstawanie dziur w liściach.

Zaleca się od momentu pojawienia się pierwszych objawów choroby opryskiwanie roślin środkami miedziowymi, takimi jak: Miedzian 50 WG, Champion 50 WP, Funguran-OH 50 WP, Kocide 101 WP. Należy jednak pamiętać, że środki miedziowe powodują lekkie poparzenia brzegów liści. Do zwalczania bakteriozy zalecamy również wykorzystywanie preparatów zawierających ekstrakty z grejpfruta (w dawce 1,5 L/ha).
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Jaka jest przyczyna tych przebarwień na liściach ogórków skierniewickich:
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
szabrownik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 10
Rejestracja: 2011-05-16, 15:35

Post autor: szabrownik »

Dołączam do tematu swój problem. To znaczy nie wiem na ile jest poważny, ale zauważyłem że już drugi liść mi się skręcił - więc chciałbym zareagować szybko.

Obrazek
Obrazek

Czy to Bakteryjna kanciasta plamistość ogórka? Zgłupiałem, bo liście się zawijają, jaki preparat zastosować najlepiej? Jak pójdę do sklepu, to pewnie facet sprzeda mi to co ma w nadwyżce na stanie, a nie chciałbym kupować ponad potrzebę.

Poprzednie zdjecia były robione 2 dni temu, teraz już jest tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Erazm może to mączniak rzekomy, porównaj tutaj: mączniak rzekomy dyniowatych
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Wykluczam. To raczej efekt braku niektórych składników pokarmowych. A zdjęcia wyżej to szkodniki ogórków.
sskoczy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-06-09, 12:53

Re: Ogórki , jaka to choroba - liście ?

Post autor: sskoczy »

Witam. Jestem początkującą ogrodniczką a moje "uprawy" hoduję w pojemnikach na balkonie. Ostatnio na sadzonkach ogórka i dyni pojawił się rdzawy nalot, proszek jakby, od górnej strony liści. Czy jakaś mądra dobra dusza może mi powiedzieć co to może być i czy jest szansa na zwalczenie tego sposobami ekologicznymi?
Załączniki
Nalot na dyni...
Nalot na dyni...
... i na ogórku.
... i na ogórku.
ODPOWIEDZ