Lilie - sadzenie. Kwiaty cebulowe w doniczkach

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Kota
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-06-21, 11:08

Lilie - sadzenie. Kwiaty cebulowe w doniczkach

Post autor: Kota »

Witam,
Mam pytanie, a właściwie mały problem. Co zrobić z cebulą lilii, której naziemną, wyrośniętą, zieloną część doszczętnie zjadł ślimak. :evil: Zaczął wgryzać się już prawie w cebulę, więc ją wykopałam, włożyłam na razie do piasku i nie wiem czy wsadzić teraz do ziemi (oczywiście w miejscu mniej uczęszczanym przez ślimaki) czy zaczekać do wiosny? Bardzo proszę o poradę i z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
majka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 792
Rejestracja: 2009-07-12, 18:27

Post autor: majka »

Witaj. Identyczną sytuację miałam w ubiegłym roku, wyjechałam na tydzień, po powrocie znikły lilie, wykopałam wsadziłam do koszyczków z dobrą ziemią do sadzenia roślin balkonowych, wysadziłam na rabatę, wyszły na wiosnę lecz nie tak okazałe, pragnę zaznaczyć, że cebule lilii bardzo ciężko przezimować w piwnicy. :-)
Kota
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-06-21, 11:08

Post autor: Kota »

Dzięki bardzo Majka. Właśnie wczoraj stwierdziłam, że z kolejną lilią stało się to samo. Dzisiaj znajdę tym biedaczkom nowe miejsce. I zobaczymy...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Powiedzcie proszę jak dbać o cebulki lilii. Czy można wykopywać je na zimę? W jakiej ziemi najlepiej je sadzić?Po ostatnich zmianach w ogródku zabrakło dla nich miejsca i musiałam wykopać. Są to bardzo stare lilie, rosły tu od bardzo dawna. Cebulki są ładne, białe i wokół większej pojawiło się mnóstwo mniejszych. Posadziłam je wszystkie w donicy (mniejsze osobno) ale nie wiem czy ta przeprowadzka im nie zaszkodzi. Zakwitną w przyszłym roku? Gdzie trzymać donicę? W domu czy okryć ją ciepło i na zewnątrz?
I jeszcze jedno pytanie. Czy to prawda, że łuski cebul niektórych lilii wsadzone w ziemię zmienią się w cebulkę? Gdzieś to ostatnio wyczytałam.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Anja najlepiej cebulkom lilii będzie jednak w ziemi w ogródku, bardzo źle zimują w budynku. Możesz całe doniczki zakopać do ziemi i jeszcze okryć jakimś igliwiem. A z łusek naprawdę wyrastają nowe cebulki tylko wymaga to specjalnych zabiegów i to traw bardzo długo do kwitnięcia. :-D
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Więc chyba jednak je zakopię. A co do tych mniejszych cebulek, rozwiną sie z czasem? Nie padną bez tej "cebuli matki"? :roll:
Donicę wykorzystam na inne. Może krokusy albo hiacynty ? Można je teraz sadzić? Jak one zniosą zimę w donicy? Chciałabym otrzymać taki ładny bukiecik na wiosnę.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Młode cebulki są zdolne do samodzielnego życia jak odpadną od mamy :lol: nic im nie będzie a za kilka lat jak podrosną to zakwitną. Krokusy czy hiacynty mogą być w donicy tylko muszą przejść oziębienie jesienne, a jak przyjdzie zima to trzeba je zabrać do budynku, ale ja nigdy nie pędziłam cebulowych kwiatków to dokładnie nie wiem. :-D
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Dziekuję Maju, bardzo mi pomogłaś.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Anja ja przygotowałam sobie taką donice z cebulowymi różnościami i zakopałam ją na działce a wczesną wiosna zabiorę ją na balkon, to taki eksperyment, obym tylko nie zapomniała ;-) :mrgreen:
Awatar użytkownika
yen22
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 307
Rejestracja: 2010-06-20, 15:48

Post autor: yen22 »

Mam podobny pomysł do Twojego Lilu _ chciałabym w dużej donicy posadzić kilka tulipanów i hiacyntów - tylko zastanawiam się czy mogą zostać w ogrodzie na zimę - bo donica naprawdę duża i nie chciałabym jej targać do garażu.
błogie lenistwo w ogrodzie.. to jest to!

Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Wczoraj kupiłam 10 cebulek krokusów. Więc lilie do ogródka (gdzieś się miejsce znajdzie) a krokusiki do doniczki :mrgreen:
Są jeszcze takie kwiatuszki, które mi się strasznie podobają ale nie pmiętam nazwy. Kwitną na wiosnę. Kwiat podobny do krokusa ale z pełniejszym środkiem i wyższy jest. Chyba też cebulowy.

Już wiem, już wiem! Frezja ogrodowa pełna. No, może nie kwitnie na wiosnę :oops: ale i tak jest śliczny :mrgreen:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ja też niedawno dokupiłem 120 cebulek krokusów na rabaty :-D przeróżne odmiany :-D
Do krokusików podobne są też zimowity, ale te kwitną na jesień. Czekam na nie z niecierpliwością :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

A ja dziś jeszcze uzupełniłam kolekcję cebul o:
Frezja pełna mix 10 szt
Cebulica syberyjska 5 szt
Czosnek główkowaty 10 szt
Hiacynt 2 szt
Szafirek 3 szt
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A dodatkowo:
Jaskier biały 5 szt
Psiząb pagoda 1 szt
Wrzos 2 szt

Ojej :mrgreen: No to idę do ogródka bo słoneczko wyszło :-D
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

sadzenie cebulek

Post autor: elakrztuk »

Witam :lol: Już zaczynam sadzić kwiaty cebulkowe. Postanowiłam posadzić je w koszykach specjalnie do sadzenia takich kwiatów.Nie sadziłam ich w koszykach ponieważ wydawało mi się że lepiej prosto do gruntu, ale kupiłam je i wsadziłam. W jednym koszyczku zmieściło się ze dwadzieścia cebulek, krokusów, myślę że to dobry pomysł.
Awatar użytkownika
anja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 514
Rejestracja: 2010-09-05, 10:11

Post autor: anja »

Zgadzam się, te koszyczki to dobra rzecz. Tym bardziej, że nie mogę sobie poradzić z pewną upartą nornicą :evil:
ODPOWIEDZ