Jakie warzywa/owoce/zioła uprawiać w domu/na balkonie?

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw

Jakie warzywa/owoce/zioła uprawiać w domu/na balkonie?

Postautor: musk » 2010-05-06, 21:43

Jak w temacie, może jest gdzieś stosowny poradnik dla zupełnie zielonych w tej dziedzinie? Jak, co, gdzie, kiedy siać, pielęgnować, utrzymywać? Chciałbym zacząć uprawiać coś do schrupania na własny, jednoosobowy użytek, mieć jakąś kontrolę nad substancjami dostarczanymi roślinom. Pewnie to wszystko można uprawiać w jakiejś małej szklarni/ folii?
Pozdrawiam!
musk
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: użytkownik usunięty » 2010-05-06, 22:31

Poczytaj tutaj i tutaj a na pewno coś z potrzebnych informacji znajdziesz.
użytkownik usunięty

Postautor: rafaloku » 2010-05-07, 08:20

Pewnie - za szklarnię robi okienny parapet. Siejesz i przygotowujesz rozsadę na parapecie, a potem wysadzasz do skrzynek na balkon. Ja w ten sposób miałem w doniczkach pomidory. Z tym, że teraz to już raczej późno na sianie. W drugiej połowie maja kup gotową rozsadę pomidorów i wysadź na balkon. Muszą być to odmiany osiągające raczej mniejsze rozmiary. Sprawdzają się drobnoowocowe, koraliki czy tzw. koktajlowe. Więcej poczytasz w naszym poradniku w artykułach: Pomidory na balkonie - odmiany, uprawa, jak dbać oraz Warzywa na balkonie - uprawa krok po kroku

O uprawie ziół też znajdziesz w naszym poradniku: uprawa ziół w domu
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator

Postautor: musk » 2010-05-07, 22:41

Dzięki za odpowiedzi. Obecnie mam paprykę, wyrosła z wysuszonych ziarenek, ale jest bardzo mała. Pomidorki są świetne. A czy coś jadalnego oprócz ziół mogę jeszcze zacząć hodować w tym roku?
musk
Witamy na forum!
Witamy na forum!

Postautor: użytkownik usunięty » 2010-05-08, 08:43

Owszem, możesz posiać ogórek i prowadzić go przy kratce na balkonie. W ten sam sposób możesz posiać i prowadzić dynię, ale ta jest bardzo żarłoczna, musiałbyś więc przed wysianiem do donicy wymieszać ziemię ze sporą ilością kompostu, a potem w sezonie kilka razy potraktować roślinę biohumusem.
Możesz w szkrzynce balkonowej uprawiać pietruszkę naciową i szczypiorek.
użytkownik usunięty

Postautor: Merki » 2010-05-08, 12:26

A cebula i kiwano (ogórek afrykański) wyrosną w domu? :-)
Gdzie w Lublinie można kupić rośliny owadożerne? Jeśli ktoś wie to proszę o PM.
Merki
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: mariuszjbie » 2010-09-04, 16:01

Można też od biedy trzymać pomidory koktajlowe, lepiej w ogrodzie, bo większe i więcej, ale na balkonie nie ma chorób i też owocują - zostały mi ze dwa na balkonie - i rosną sobie.
Obrazek
Ale siać to w przyszłym roku dopiero będziemy mogli, zleciało:(
Można siać teraz papryki i trzymać w domu, ja tego trochę wyhodowałem, teraz mam 4 owoce z balkonowych, a wiosną też było kilka. Gadaliśmy o tym już.
mariuszjbie
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: mariuszjbie » 2010-10-01, 12:57

Obrazek
Jeden, największy już dojrzał, pozostałe jeszcze sobie wiszą. Wcześniej dojrzały wszystkie małe żółte, ze 6 sztuk. Chyba to ma sens - pomidory koktajlowe na balkonie - bo na działce już poszło wszystko, razem z tymi opadami i zimnicami na pocz. września, a na balkonie jeszcze stoją...
Pzdr.
mariuszjbie
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca

Postautor: Herbi » 2010-10-02, 14:19

Ciekawe balkonowe zbiory. Na balkonie można też uprawiać truskawki. Najlepiej truskawkę pnącą -zwisającą, powtarzającą owocowanie. O balkonowych truskawkach też jest nieco na stronie naszego poradnika:
1. Truskawki na balkonie - odmiany, uprawa, kiedy sadzić
2. Truskawka pnąca - uprawa, pielęgnacja, odmiany
Przyroda jest lekarzem dla wszystkich chorób.
...........................Hipokrates.......................
Awatar użytkownika
Herbi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!

Wróć do Uprawa warzyw