Choroba pomidorów.

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
kamil12493
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-08-30, 16:15

Choroba pomidorów.

Post autor: kamil12493 »

Witam!!!
Hoduję pod szklarnią pomidory malinowe. Od jakiegoś czasu zaczęły szybko schnąć liście, kwiaty i owoce. Zaczyna to obejmować całą roślinę, mimo tego młode pędy są zielone i zdrowe. Na spodzie liści widać brązowe plamy. Bardzo tajemnicze jest również dziwne schnięcie łodyg. Zaczynają one usychać od dołu. Wyglądają jak trzcina, suche, żółte i puste w środku. Co to może być?
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Według mnie dopadła je choroba grzybowa, spróbuj czymś opryskać np.Mildex lub tatoo
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Ja też sądzę, że jest o grzybowa choroba.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Opis zbyt ogólny by postawić diagnozę. Daj zdjęcia.
Czy na owocach powstają wodniste plamy, tkanki w strefie porażenia miękną. A na łodygach tworzą się szarawe lub brązowawe, powiększające się plamy pokryte puszystym nalotem grzyba. Jak tak to szara pleśń.
Ps. Masz wiadomość na PW.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Wydaje mi się, że może być to rak bakteryjny pomidora. Ale znam chorobę tylko z opisu, który brzmi tak:
Pierwszym objawem choroby jest zwijanie się i zasychanie pojedynczych, najpierw małych odcinków I rzędu, a następnie dużych odcinków liścia pomidora. Stopniowo objawy te obejmują kolejne liście, na których pojawiają się żółto-brunatne przebarwienia i cała roślina zaczyna więdnąć. Zasychające liście pozostają na roślinie. Bardzo często w początkowym okresie choroby blaszki liściowe więdną tylko po jednej stronie ogonka liściowego lub też więdnięcie liści występuje tylko z jednej strony rośliny. Na blaszkach liściowych mogą pojawiać się białawe, nekrotyczne plamy. Na łodygach i ogonkach liściowych występują brunatne lub prawie czarne smugi, a czasem także beżowe zrakowacenia. Na ogonkach gron i działkach kielicha często pojawiają się nekrotyczne, jasnobrązowe plamki (2-3 mm). Ponadto na łodydze, zwłaszcza w dolnej części, a czasem także na ogonkach liściowych można zaobserwować dość głębokie, podłużne pęknięcia, z których przy wysokiej wilgotności powietrza wypływa śluz bakteryjny. Na łodydze mogą się tworzyć korzenie przybyszowe. Wiązki przewodzące w łodydze i ogonkach liściowych przybierają żółtobrązowe zabarwienie. Na podłużnym przekroju łodygi widoczne są także przebarwienia rdzenia na kolor czerwonawy lub brunatny, początkowo tylko w miejscach wyrastania liści, a następnie na dłuższych odcinkach oraz liczne, dość małe puste przestrzenie w rdzeniu. W późniejszym stadium choroby w warunkach wysokiej wilgotności rdzeń gnije. Bardzo charakterystycznym objawem tej choroby jest łatwe odchodzenie kory od walca osiowego łodygi, który u porażonych roślin ma słomkowe zabarwienie i chropowatą powierzchnię.
Bakteria ta poprzez system naczyniowy poraża również owoce. Na powierzchni niedojrzałych owoców widoczne jest białawe siatkowanie, prześwitujące przez skórkę. Powierzchnia tkanek zagłębienia szypułkowego ulega przebarwieniu, a przyleganie owocu do szypułki jest znacznie osłabione. Wiązki przewodzące w miąższu owocu przybierają żółtawe zabarwienie. Przy bardzo wczesnym porażeniu owocu nasiona nie tworzą się, a przy późniejszym następuje zakażenie nasion – zwykle powierzchniowe, rzadziej wewnętrzne. W warunkach wysokiej wilgotności w wyniku wtórnej infekcji na powierzchni owocu powstają czasem okrągłe plamy o średnicy do 5 mm z brunatnym, kraterowato wzniesionym centrum otoczonym białą obwódką, tzw. ptasie oczka.
Opis pochodzi z opracowania "Metodyka integrowanej produkcji pomidorów pod osłonami", które znajdziesz na stronach PIORiN http://piorin.gov.pl/

Niestety porażone rośliny trzeba usunąć i spalić. Nie wolno wyrzucać na kompost. Przy pielęgnacji pozostałych pomidorów, podczas usuwania liści i bocznych pędów, nie używaj noża, tylko odłamuj, tak aby miejsca odłamania nie dotykać palcami. W szklarni utrzymuj niską wilgotność powietrza i co 7 dni opryskuj rośliny preparatem miedziowym, np. Miedzianem. Po zakończeniu sezonu uprawowego wnętrze szklarni i wszystkie sprzęty trzeba odkazić środkiem bakteriobójczym. Aby choroba nie wystąpiła ponownie, warto zaniechać uprawy pomidorów przez kolejne 3 lata.

Ale zanim zaczniesz wyrzucać pomidorki, to dobrze by było aby ktoś potwierdził moją diagnozę ;-)

Poczytaj też o innych przyczynach zwijani się liści: zwijanie się liści pomidora - przyczyny, zapobieganie, zwalczanie oraz choroby pomidorów i ich zwalczanie
Rafał
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Zdjęcia słabej jakości i trudno o diagnozę. Łodygi jak pisałem wyżej szara pleśń a liście brunatna plamistość. Sprawdź w podanym linku. Musisz użyć preparaty o działaniu interwencyjnym na szarą pleśń.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Może coś pomoże Topsin M 500 SC. Jest na brunatną plamistość liści i szarą pleśń. Chore pędy pomidorów i liście w miarę możliwości usuń.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Może i Erazm ma rację. Tyle co mogę podpowiedzieć, to to o czym pisałeś, że łodygi są "puste w środku" jest typowe też dla szarej pleśni. Przede wszystkim pytanie, czy widzisz nalot grzybni (puszysty szary nalot), który jest typowym objawem szarej pleśni?

Więcej: plamy na liściach pomidorów - przyczyny , zapobieganie, zwalczanie
Rafał
kamil12493
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-08-30, 16:15

Post autor: kamil12493 »

Nie właśnie, nalotu pleśni nie widać, jak już wspomniałem tylko puste, żółte łodygi, wysuszone liście i przygniły korzeń
ODPOWIEDZ