Wiejski ogród Igi

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
Zablokowany
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: elza »

Iguś, twoje funkje takie piękne jak moje przed blokowym oknem.Tu je przesadziłam ze starej działki,bo buldożer je ominął.Już dwa razy robiłam z nich rozsady.Małe sadzonki dostała sąsiadka i moja nowa działka.W tym roku już dość ładnie się będą prezentowały na działeczce.Napisz coś o żeleźniaku,bo nawet nie słyszałam o tej roślinie.Widziałam w necie jego zdjęcia.Ciekawy sposób kwitnienia ma.Wygląda jakby się rozrastał w podobny sposób jak funkje.Czy on lubi tylko stanowiska słoneczne?To miejsce u mnie z okręgami tulipanów jeszcze nie do końca zagospodarowane.Dam radę tam sporo wcisnąć,tylko tam słońca bardzo mało(może ze 3-4 godz rano) i dość wilgotno.Trudno tam się doczekać przesuszenia ziemi.Gdyby mu tam pasowało to myślę,że fajnie by się prezentował po środku między bukszpanami.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Elizko, zacytuję słowa z wątku bez pt. Żeleźniak:

"To duża, niekłopotliwa bylina na suche słoneczne miejsca.
Szybko rośnie, nie choruje a zimą pozostaje zielona."


Ja tej rośliny nie znałam, ale mi się spodobała kiedy bez ją zaprezentował. I teraz bardzo się cieszę, że ją mam.

Funkie u mnie rozrastają się w błyskawicznym tempie. Co roku je dzielę i przenoszę sadzonki na nowe rabaty.
To są funkie z młodych sadzonek (zdjęcie z 10 maja). Widać jak już chwaściki się pchają na rabatkę.

Obrazek
------------------

Janeczko, może się okazać, że deszczu będzie za dużo, jak tak jeszcze parę dni popada. Oby mi młodziutkie roślinki nie pogniły.
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: elza »

Ja wczoraj,aż do syna mówiłam,że chyba już dość tego deszczu.Dobrze,że padało,bo lasy suche,ale już wystarczy.Oficjalnie mówię STOP :offtopic: .
O rany , właśnie powiedzieli,że na południu potworne deszcze od jutra,które będą przechodzić nad Małopolskę.Biedna Krysia,Aga,Janeczka i cała reszta stamtąd.

Tzn Iguś,że żeleźniak odpada.no cóż,kiedyś na mojej drodze spotkam rośliny,którym tam będzie dobrze.
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Elizko, jest dużo roślin, które mogą rosnąć w półcieniu, np hortensje, funkie, żurawki. I są piękne przez cały sezon, a żurawki nawet zimą. Jeżeli tam jest mało słońca i wilgotno, to pięknie wyglądałyby tam właśnie funkie. Gdy rosną i kwitną tulipany, to funkie ledwo z ziemi wychodzą. Jak tulipany będą zasychały, to z kolei liście funkii je zakryją.
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: wasilewska101 »

A mnie by się przydał żelaźniak bo u mnie mało cienia a dużo słonka.. Dzisiaj tylko dwa razy zmokłam ale musiałam posadzić kupione roślinki i deszcz mnie dopadł .. Jednak na moich piaskach nigdy nie jest za dużo , mam porobione rowki i nadmiar odchodzi do oczka albo do rowu ale tylko na wiosnę bo później to nawet w oczku jest suchy piasek ,,
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Janeczko, żeleźniak jest wspaniały. Polecam. Mam młodą sadzonkę (dostałam w marcu), ale jak się rozrośnie, to na przyszłą wiosnę przyślę Ci sadzoneczkę. Chyba, że jeszcze teraz gdzieś zdobędziesz.
Co do wody po deszczu, to u mnie nie ma problemu, bo mieszkam na wzniesieniu i u mnie woda nigdzie nie stoi. Co prawda ziemia gliniasta, więc na rabaty się nie zapuszczam po intensywnym deszczu. Zbyt ślisko.
Ponad dwie godziny temu u mnie spadł grad z dużą siłą, ale na szczęście trwało to krótko. Strat chyba nie ma. Jutro zrobię obchód.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: tadek »

W Poznaniu również padał grad.
W tym czasie sadziłem różyczki... :lol:

Rośliny do cienia ;)
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Petrus »

Witaj :-D Ładne fuknie, właśnie grad jest dla nich najgorszy, potem są podziurawione liście... :(
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
OLAOSKA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 444
Rejestracja: 2008-05-08, 00:21

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: OLAOSKA »

Igo mam pytanie czy funkie kwitną? ziściasto wyglądają ozdobnie -szczególnie te dwukolorowe ,ale czy maja kwiatki?
Pozdrawiam Olka

Szczęście się mnoży jeśli się nim podzielisz :).
zapraszam do siebie ogrod-osek-t9100.html
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Olu, moje funkie wszystkie kwitną i to bardzo obficie. Wiadomo, że funkie (hosty) są ozdobne przede wszystkim z liści, ale tez fajnie kwitną. Kwiatostan to grono na długiej łodydze. Kwiaty przybierają kształt dzwonkowaty, w kolorze białym lub odcieniach fioletu, a także biało-niebieskie. Głównie kwitnę w lipcu. Niektóre odmiany w czerwcu i niektóre na przełomie lipca i sierpnia.
Czytałam, że ponoć są jakieś odmiany, które nie kwitną, ale ja się z takimi nie spotkałam.
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: lawender »

Iguś,zrobiłaś obchód? Jak Twoje nasadzenia nie ucierpiały?Takie niespodzianki w ubiegłym roku bardzo zniszczyły mi moje roślinki nad stawem.Lilie pływające po stawie wyglądały jak pływające sitka a pozostałe z większymi liśćmi też wyglądały nie lepiej:(
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Kawusia »

Igo, piękne funkie i żurawki, ja niestety nic wczoraj na ogrodzie nie porobiłam, deszcz mnie gonił co chwilę, od byłej sąsiadki dostałam właśnie 3 sadzonki żeleźniaka, miałam o nim poczytać, wiem tylko, że sucho i słońce to jego żywioł, zamówiłam też u Maryni sadzonki żurawek, strasznie mi się podobają, a ma wspaniałą kolekcję. Chciałabym też kilka chryzantem zimujących, masz jakieś? żeby coś doradzić.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Ewuniu, żeleźniak bardzo mi się podoba. Ciekawa jestem jaką będziesz miała odmianę. To jest dość duża roślina i najładniej rośnie w pełnym słońcu.
Co do żurawek, to ja mam pierwsze pięć sztuk. Jedną kupiłam, a cztery dostałam od Zeni. Pięknie już mi rosną i kwitną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chryzantemy swoje mam tylko jedne pojedyncze
Obrazek

Tak wyglądały 13 listopada .

Teraz dostałam kilka malutkich sadzonek od Eli i Janeczki, ale jakie kolory, czy pełne, czy pojedyncze, to się dopiero okaże latem i jesienią.
-------------------------------

Oleńko (lawender), cieszę się, że jesteś. Zrobiłam obchód. Nie ma specjalnych strat. Kilka liści tych pierwszych, największych z funki, troszeczkę ucierpiały - popękały. Ale tylko kilka, więc można powiedzieć, że nie było strat.

Oleńko, chcę pokazać Ci kilka roślin, których nie umiem nazwać. Pomożesz?

To piękna roślina rosnąca w kulę, kwitnąca na zielono. Znałam kiedyś jej nazwę, ale zapomniałam
Obrazek

To jest roślinka ze skalniaka, w tym roku ma kwiatostany na bardzo długich łodyżkach
Obrazek

Tu widać ją między kostrzewami, które będą usunięte ze skalniaka, bo się za mocno rozrosły
Obrazek

Ta roślina jest zadarniająca, rośnie w poduchy i właśnie zaczęła kwitnąć. Nie wiem jak się nazywa.
Obrazek

I jeszcze ta krzewinka, na którą moja szwagierka mówiła mówi Krzew Mojżesza. Też wypuszcza pierwszy kwiat.
Obrazek

Oleńko, robię spis moich roślin, dlatego zależy mi, żeby wszystkie miały swoje imię.
-----------------------
Olka (Oska) Właśnie pierwsza funkia wypuściła pąk kwiatowy. Stanowczo za szybko. Jak tylko rozwiną się kwiatki, to pokażę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kawusia
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 241
Rejestracja: 2012-02-28, 14:52

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Kawusia »

Piękne roślinki, ta zadarniająca na 4 fotce w pytaniach, to podagrycznik pstry, po walce ze zwykłym podagrycznikiem.. wolałabym z niego zrezygnować, moja teściowa ma go na działce. Ja uważam, że to uciążliwy chwast, bez obrazy :-D
A chryzantema śliczna.
Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Pozdrawiam Ewa i zapraszam na moje zielone tereny
Moje królestwo, przeniesione do obłędnego miejsca ;)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Wiejski ogród Igi

Post autor: Iga51 »

Ewka, jak chcesz sadzonkę tej chryzantemy, to nie ma sprawy. Dostaniesz. Napisz na pw. adres.
Czy to jest ten podagrycznik, o którym tyle pisaliście na forum ?. Ja mam go trzy lata i stale mam tylko jedną kępę. Co prawda w pierwszym roku miałam go w gruncie, w drugim przeniosłam do dużej donicy, a jesienią wsadziłam znowu do gruntu.
Jeżeli to jednak jest tak ekspansywna roślina jak piszecie, to w moim lasku śmiało mogę ją posadzić, bo chcę tam właśnie pokryć ziemię jakąś szybko rosnącą rośliną okrywową. Zbyt trudno mi tak kosić, wolę właśnie coś takiego.
No i nie obrażam się, że nazywasz go chwastem, bo ostatnio przekonałam się, że niektóre chwasty są śliczne.
Zablokowany