W ogródku Tadeusza

Tu pochwal się Twoim ogrodem! Fotografie i opisy co u Ciebie rośnie - mile widziane!
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: goja.k »

Pięknie u Ciebie Tadeuszu, pozdrawiam :-)
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Początek czerwca 2013

Post autor: tadek »

Ani się obejrzeliśmy a już mamy czerwiec. Jeszcze parę dni a nasza upragniona wiosna 2013r. minie bez powrotne. Zostanie się nam cieszyć latem a potem znowuż jesień...

W niedzielę przeglądałem artykuł Poradnika Ogrodniczego, zatytułowany Czerwiec w ogrodzie.
Zainteresowała mnie w nim jedna rzecz, mianowicie ekologiczne zwalczanie muchy w trampkach ;) czyli nasionnicy trześniówki poprzez wywieszanie pomarańczowej tabliczki lepowej, cytuję:
Już na przełomie maja i czerwca warto na wiśniach i czereśniach zawiesić pomarańczowe tabliczki lepowe ze środkiem wabiącym. Posłużą one do sygnalizacji i odławiania nasionnicy trześniówki. Jest to niewielka muchówka (dł. do 5 mm) z ciemnymi, poprzecznymi paskami na skrzydłach. Podstawowe zabiegi ochronne w uprawie amatorskiej to, poza wyłapywaniem na pomarańczowe tabliczki lepowe, systematyczne zrywanie owoców z larwami aby nie dopuścić do zejścia larw szkodnika do gleby, a także wczesny zbiór owoców. Pod koniec czerwca pod drzewami rozkładamy włókninę lub gęstą siatkę, która utrudni wypadającym z owoców larwom zagrzebanie się w ziemi. Czytaj więcej - Czerwiec w ogrodzie.
Czy ktoś z was wyłapywał w ten sposób szkodniki w swoim ogródku?

A poniżej przedstawiam wam innego stwora, który odwiedził mój ogródek:
Czy to jest jakiś gatunek osy?
Czy to jest jakiś gatunek osy?
Powiększcie sobie to zdjęcie poprzez klikniecie, i przyjrzyjcie się jak precyzyjnie zbudowany jest ten owad. :|

A na następnych zdjeciach przedstawiam moją krzewuszkę, w pełni kwitnienia.
Dzisiaj zaczęła już gubić kwiaty...
Krzak krzewuszki
Krzak krzewuszki
Na stronie Encyklopedii Roślin, przeczytacie o 7 odmianach krzewuszki :zdziwko:
Gałązki krzewuszki były dosłownie oblepione kwiatami.
Gałązki krzewuszki były dosłownie oblepione kwiatami.
Letnie cięcie żywopłotów i krzewów

A następne zdjęcia przedstawiają bylinę - Bodziszka, czyli GERANIUM
Bodziszek, geranium
Bodziszek, geranium
Kwiat bodziszek, geranium jeszcze z płatkami, po prawej stronie zdjecia, oraz bez płatków. Lewa strona zdjęcia.
Kwiat bodziszek, geranium jeszcze z płatkami, po prawej stronie zdjecia, oraz bez płatków. Lewa strona zdjęcia.
Przekwitły kwiat geranium próbujący jeszcze czarować nas pięknem słupka i pręcików.
Przekwitły kwiat geranium próbujący jeszcze czarować nas pięknem słupka i pręcików.
:lol:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
mamina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 462
Rejestracja: 2011-02-27, 09:10

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: mamina »

Krzewuszka przepiękna w przeciwieństwie do stworka który Cię odwiedził i mnie się nie podoba ;)
Pozdrawiam Jola
Awatar użytkownika
Frania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 485
Rejestracja: 2009-10-25, 11:42

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: Frania »

Stworek też jest ładny,ale swoją urodą krzewuszki nie przebije. Pozdrawiam
pogodynka
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 148
Rejestracja: 2013-03-20, 10:57

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: pogodynka »

I roslinka ładna i owad piękny.Ogólnie świat owadów jest niezwykły.Niektóry pieknie wybarwiny i ukształtowany.Np taka zwykła mucha....W powiększeniu piękny owadzik a w rzeczywistosci wiadomo jak jest.
Awatar użytkownika
Zenia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2169
Rejestracja: 2008-07-21, 21:01

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: Zenia »

Tadku..co tu dużo pisać. krzewuszka zakwitła ci pięknie. :padam: Co do tabliczek lepowych, nie stosowałam..ja w tradycyjny sposób choć u mnie ich mało. Oby nie było mi zbyt komfortowo po tej wielkiej wodzie spodziewam się u mnie chmary komarów . I tu mam zagwostkę..chyba mnie zjedzą. :niepewny:
Pozdrawiam Zuzia
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: Bettiw »

Też rozważałam zastosowanie opasek lepowych, chociaż moje drzewka są młode i jeszcze nie zdążyłam spróbować czereśni w tym roku naliczyłam 10 sztuk owoców, były jeszcze zielone a już szpaki zjadły wszystkie więc opaski już nie są potrzebne brak owoców=brak zagrożenia.
Chciałam jeszcze wrócić jak pozwolisz do tematu podagrynicznika, ponieważ jest to cenione ziele w leczeniu schorzeń reumatycznych i nie tylko (podagra), może wykorzystasz tą właściwość i trochę polubisz uciążliwego u Ciebie chwasta.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: tadek »

Dziewczynki, dziękuje za mile słowa... :zawstydzony:

Bettiw, chwaścik podagrycznik trochę wytępiłem poprzez pielenie w ogródku.
Jeżeli będę pilnował aby nie rozpanoszył się ponownie, to pójdzie z nim żyć.
A znasz może sposób na przyrządzanie z niego preparatu na reumatyzm?
Na powyższym zdjęciu, podagrycznik wyrasta w kępce niezapominajek; i całkiem fajnie wygląda.
Na powyższym zdjęciu, podagrycznik wyrasta w kępce niezapominajek; i całkiem fajnie wygląda.
Jak myślicie, czy na powyższym zdjeciu przedstawicielem irysa syberyjskiego?  Czy coś innego?
Jak myślicie, czy na powyższym zdjeciu przedstawicielem irysa syberyjskiego? Czy coś innego?
:idea: Irysy (Iris), to bardzo liczny rodzaj, obejmujący kilkaset gatunków. Wśród nich znajdziesz doskonałe rośliny do obsadzania brzegów oczek wodnych, na ogrodowe rabaty, oraz do ogrodów skalnych. Niektóre z nich są też popularne jako kwiaty cięte. Ich wspaniałymi, barwnymi kwiatami można się cieszyć od początku wiosny do polowy lata. Kwiaty kosaćców, nazwanych Iris na cześć greckiej bogini tęczy, w wyjątkowy sposób łączą piękną architektoniczną formę z bogactwem i subtelnością barw. Czytaj więcej w artykule zatytułowanym:Irys, Kosaciec
A na tym zdjeciu, przedstawiam...<br />Niedojrzałe nasiona clematisa botanicznego. (Powojnik)
A na tym zdjeciu, przedstawiam...
Niedojrzałe nasiona clematisa botanicznego. (Powojnik)
Powojniki - wybór odmiany i sadzenie. Poradnik

:zdziwko:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
stasio13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 571
Rejestracja: 2010-09-20, 16:32

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: stasio13 »

Tadku :]
Fajne czuprynki ma twój powojnik :rotfl:
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: Bettiw »

Na temat podagrycznika wysłałam wiadomość na priv.
Irys wygląda na syberyjski, chociaż troszkę jest jakby większy kwiat. liscie wyglądają podobnie, zdjęcie trochę zmienia, nie mam pewności, samo pytanie powoduje, że nie wierzymy że mógłby być to irys syberyjski. Mam w ogródku iryska większego od syberyjskiego jednak mniejszy jest on od popularnych irysów też cały niebieski w kolorystyce jak syberyjskie
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: wasilewska101 »

Te czuprynki to chyba nie z tego roku ,mój powojnik dopiero ma kilka kwiatów a reszta to jeszcze pąki .. Irysy syberyjskie i te nasza zależy w jakiej są posadzone ziemi , te same a mogą mieć większe kwiaty nawet odcień się zmienia ..
U mnie wreszcie pogoda ,napracowałam się porządnie ale teraz komary panują w ogrodzie więc ja wróciłam do domu . Jutro od rana znowu wykopywanie tulipanów bo boję się że mogą zgnić ..
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Napardtnica, mak i goździk brodaty w ogródku Tadeusza

Post autor: tadek »

Beatko, wiadomość od Ciebie przeczytałem, dziękuję.

Janinko, czuprynki powojnika są z tego roku. U mnie już jest po kwitnieniu.
A poza tym na ogródku z godziny na godzinę tyle się dzieje, że nie miałoby sensu zamieszczanie nieaktualnych, archiwalnych fotografii. Wszystkie zamieszczone w tym wątku zdjęcia są robione na bieżąco.
A nawet jak zamieszczę fotografię z zeszłego roku, lub sprzed kilku tygodni, to przeważnie informuje o tym lub podaję datę zrobienia zdjecia. :| Mało ważne...

Czas zaprezentować kolejne zdjecia!

Tym razem na fotografiach uwieczniłem:
Naparstnicę:
Naparstnica
Naparstnica
Cytat o tej roślinie zaczerpnąłem z Encyklopedii Rosin:
Naparstnica to dwuletnia roślinka o bardzo ciekawych, dzwonkowatych kwiatach. Występuje w górach Europy Środkowej, również w Polsce w Sudetach i Karpatach. Dorasta do 120 cm wysokości. Pędy proste, wzniesione, pędy kwiatostanowe wyrastają w drugim roku. Kwiatostany wierzchołkowe początkowo gęste, potem luźniejsze. Liście wydłużone, lancetowate. Kwitnie od czerwca do września, kwiaty dzwonkowate, zwisające, jasnopurpurowe lub fioletowe z ciemniejszymi plamkami. . .

Czytaj dalej o naparstnicy w Encyklopedii Roślin - Link
Naparstnica zaplątana w gałęzie krzewu jaśminu
Naparstnica zaplątana w gałęzie krzewu jaśminu
A dalej będą mak, który długo szykował się do kwitnienia, a szybko przekwitły.
- Prawdopodobnie zostały zmyte przez deszcz... :zdziwko:
Mak wschodni, w towarzystwie pędów winorośli
Mak wschodni, w towarzystwie pędów winorośli
Mak wschodni (Papaver orientale).
Cytat o tej roślinie zaczerpnąłem z Encyklopedii Roślin:
Jest to owłosiona bylina rozetowa o wys. i szer. do 1 m, bardzo głębokich, mięsistych korzeniach. W pierwszej połowie lata na silnych pędach ukazują się jaskrawoszkarłatne kwiaty o średnicy 10-15 cm, z dużymi czarnymi plamkami u podstawy płatków. Liście są pierzastodzielne, szczeciniasto owłosione, ciemnozielone Roślina rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów. Można je sadzić grupami na trawnikach lub na rabatach mieszanych. . .
Czytaj dalej o maku wschodnim w Encyklopedii Roślin - link.
Przekwitnięty mak.<br />Czy ta makówka nie ma fryzurki podobnej do Lolka, jednego z bohaterów popularnej kreskówki dla dzieci?
Przekwitnięty mak.
Czy ta makówka nie ma fryzurki podobnej do Lolka, jednego z bohaterów popularnej kreskówki dla dzieci?
Mam jeszcze jedno ciekawe zdjęcie, które przedstawia - goździka brodatego.
Goździk brodaty zaczynający swoje kwitnienie.
Goździk brodaty zaczynający swoje kwitnienie.
Goździk brodaty.
Cytat o tej roślinie zaczerpnąłem z Encyklopedii Roślin:

Ta krótkowieczna bylina zwykle uprawiana jest jako dwuletnia. Małe kwiaty tworzą geste, pachnące kwiatostany o śr. ok. 12 cm. Są białe, różowe lub czerwone, jedno- lub dwubarwne. Kwitną od czerwca do września. Przyciagają motyle i inne owady. Wys. rośliny 20-50 cm. Liście eliptycznolancetowate, całobrzegie, ostro zakończone o szer. 5-20 mm.
Czytaj dalej o goździku brodatym w Encyklopedii Roślin - link. oraz w poradniku naszego forum: Goździk brodaty - odmiany, uprawa, rozmnażanie
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
stasio13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 571
Rejestracja: 2010-09-20, 16:32

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: stasio13 »

Naparstnice kwitną i u mnie a goździki jeszcze śpią :rotfl:
Tylko nie nagotuj sobie kompociku z makówek :przestraszony:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: tadek »

Stasiu, a dlaczego nie mam gotować kompotu z maku? :zdziwko:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
stasio13
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 571
Rejestracja: 2010-09-20, 16:32

Re: W ogródku Tadeusza

Post autor: stasio13 »

Bo ci się porzeczka pomiesza z jarzębinką i brzuszek będzie ciebie bolał ;)
ODPOWIEDZ