Szmaragdy - było dobrze do czasu.

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Sieradzak12
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-03-08, 15:08

Szmaragdy - było dobrze do czasu.

Post autor: Sieradzak12 »

Witam uprzejmie.

Na stępie przepraszam, ale, chyba nie bardzo ogarnąłem dodawanie zdjęć, bo nic cie widać, tylko html.

Sadziłem ok. 4 letnie tuje Szmaragd z doniczek, wszystko w porządku. Wracam po niemal 2 latach spędzonych za granicą. W zeszłym roku były pryskane 2x previcurem i 2x topsinem, do tego nawóz jesienny do iglaków i podlewanie kropelkowe z nawadniania.

Tuje wyglądają tak - na 200 posadzonych 100 jest perfect, widać przyrosty, wszystko gra. Wysokość maksymalna niektórych pędów do 180-190 cm.

Pozostałe mają problemy - górna połowa jest przeważnie ok, gdzieniegdzie tylko widać brązowy pęd, ale za to dolna połowa wygląda słabo - tak po połowie albo zielone, zdrowe, albo takie zielono-żółto-brązowe odcienie, niektóre pędy całe brązowe, uschłe. Dodam, że wszędzie pędy prowadzące w górę są zieloniutkie.

Aha, zdjęcie z tym malutkim pędem pokazują coś, co zauważyłem niedawno - końcówki niektórych pędów są takie zielono-sino-szaro-czarne, nie wiem, czy to normalny efekt?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Łukasz
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Szmaragdy - było dobrze do czasu.

Post autor: tadek »

.
Wielokrotnie były już na forum poruszane podobne problemy z tujami, jakie ty doświadczasz.
Z tego co napisałeś Łukaszu, to dobrze wiesz jak o nie dbać...

W naszym Poradniku Ogrodniczym jest artykuł -
,,Tuje - choroby grzybowe, brązowienie igieł tui'' :arrow:,
zapoznałeś się już z nim?

Pamiętam z innych wątków, że brązowienie może być też spowodowane przemarznięciami tui.

Poniżej wstawiłem kilka odnośników do wątków zamieszczonych na forum, w których poruszone były podobne tematy:

Tuje - brązowienie igieł, choroby, szkodniki :arrow:

Tuja (thuja) Golden Globe :arrow:

Tuje Szmaragd - brązowienie, choroby grzybowe :arrow:

Cyprysik Lawsona - uprawa, wymagania, przemarzanie :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Szmaragdy - było dobrze do czasu.

Post autor: Petrus »

Witaj Łukaszu. Tuje na pierwszych zdjęciach wyglądają w porzadku. Reszta również nie jest w złym stanie. Brązowe pędy które są brązowe a potem zielone to naturalny wygląd pędu żywotnika- po prostu grewnieje. Czasem niektóre pojedyncze pędy czy łuski brązowieją bo jest to organizm żywy i czasem coś tam odpadnie czy uschnie. To normalne u roślin iglastych.
Nie masz co się martwić z żywotnikami jest wszystko w porżadku. ;-) Mogą mieć trochę ewentualnie za mokro. Dlatego od środka żółkną bo to początkowy objaw choroby grzybowej.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
PioKr
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-04-08, 19:11

Re: Szmaragdy - było dobrze do czasu.

Post autor: PioKr »

Witam

Mam podobny problem z tujami. Wszystko było dobrze i nagle w tym roku po zimie obserwuję prześwity w tujach. nie wiem co się dzieje? Wydaje mi się, że to postępuje.
Spryskałem wszystkie tuje Topsin 500 ale nie mam pojęcia czy to pomoże.
Proszę o jakąś radę .

pozdrawiam serdecznie Piotr
Załączniki
20170408_174205_zmień rozmiar.jpg
20170408_174059_zmień rozmiar.jpg
20170408_174053_zmień rozmiar.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Szmaragdy - było dobrze do czasu.

Post autor: Petrus »

Witaj. Są dość liche. Może rosną w słabym podłożu albo po prostu mają zbyt ciemno.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ