Rododendron - choroby, zwalczanie. Fytoftoroza

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
mmgal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 11
Rejestracja: 2011-08-05, 13:57

Rododendron - choroby, zwalczanie. Fytoftoroza

Post autor: mmgal »

Witam,
Bardzo niepokoi mnie wygląd mojego rododendrona. Jego liście bledną i zwijają się się w spiralkę. Zaznaczam, że przy ostatnio panującej aurze nie brakuje mu wody, sąsiednie krzewy mają się dobrze, więc mam nadzieję, ze kwasowość też jest odpowiednia. Od czasu do czasu kiedy zauważę brązowienie liści traktuję je preparatami przeciwgrzybicznymi. Nie zauważyłam gołym okiem żadnych pasożytów. Bardzo proszę o radę, bo boję się, że go stracę.
W załączeniu zdjęcie mojego rododendrona.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.
Załączniki
rod_1a.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witaj. Może tak jakoś pomogę w razie czego :lol: Jeżeli roślinie brakuje boru to jej liście są na końcach pożółkłe, oraz się zwijają. Pierwiastek ten szybko uzupełnisz stosując Help Plant B oprysk na niedobory boru.

Jeżeli występuje niedobór cynku, to pojawia się chloroza między nerwami młodych pędów a liście mają pomarszczone brzegi. W takiej sytuacji warto wykonać nawożenie dolistne stosując Help Plant Zn oprysk na niedobory cynku.

Jeżeli też jest deficyt potasu i miedzi to liście robią się wklęsłe. Potas można uzupełnić stosując doglebowo siarczan potasu, który przy okazji zakwasza ziemię pod rododendrony. Miedź natomiast można szybko uzupełnić stosując nawożenie dolistne preparatem Help Plant Cu ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Witam,
Objawy wyglądają na początki choroby grzybowej - Fytoftorozy. Wilgoć jest jej sprzymierzeńcem niestety. Już wcześniej na forum był podjęty podobny wątek: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/rodo ... t2204.html
oraz : http://forum.poradnikogrodniczy.pl/pyta ... t3066.html
Pozdrawiam, Wojtek

Polecam: Brązowienie liści rododendronów. Skąd się biorą brązowe plamy na liściach rododendronów i jak je leczyć?
ODPOWIEDZ