Ratowanie drzewa owocowego

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6717
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Ratowanie drzewa owocowego

Post autor: Petrus »

Nie ma sprawy :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ratowanie drzewa owocowego

Post autor: tadek »

volumi pisze:panowie .. wielkie dzieki za porady
Wrzuć potem zdjęcia przycinania orzecha, i zastosujemy się do rady Piotrka, aby za mocno - wiem jak to kusi, nie szaleć z piłą. :hyhy:

Z Poradnika Ogrodniczego:
Warto tu pamiętać, że cięcia orzecha włoskiego nie warto odkładać na kolejne lata, gdyż rany po cięciu zbyt grubych gałęzi ciężko się goją. Orzech włoski najlepiej znosi cięcie pędów, których średnica nie przekroczyła 5 cm.

Bardzo ważny jest właściwy termin cięcia orzecha włoskiego, gdyż roślina ta cięta w niewłaściwym terminie łatwo zapada na choroby. Niestety panuje wiele sprzeczności co do wyboru terminu cięcia orzecha włoskiego. Często zaleca się cięcie orzecha włoskiego pod koniec zimy lub na przedwiośniu, gdy minie ryzyko silnych mrozów ale rośliny nie rozpoczęły jeszcze wegetacji (luty-marzec). Wydaje się, że ten termin powinien ułatwić gojenie się ran po cięciu i zmniejszyć ryzyko przemarznięcia nowo przyciętych gałęzi. Niestety tak nie jest. Na przedwiośniu z ran po cięciu pędów orzecha włoskiego wypływa dużo soku, co utrudnia gojenie się ran po cięciu i sprzyja infekcjom przez grzyby. Wyciekający sok uniemożliwia też zabezpieczenie ran maścią ogrodniczą. Dlatego wg najnowszych wskazań lepszy termin cięcia orzecha włoskiego to druga połowa maja do początku czerwca, gdy młode przyrosty osiągną długość 5 cm. W tym czasie soki w drzewie krążą już na tyle wolno, że nie obserwuje się dużego ich wycieku. Jest to prawdopodobnie najlepszy termin cięcia orzecha włoskiego w klimacie Polski.

Czytaj dalej... :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
ODPOWIEDZ