Parch brzoskwini

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Parch brzoskwini

Post autor: JaDorka »

Witam. Wiem, że dużo tu pisaliście na temat brzoskwini ale nie chciałabym popełnić błędu, dlatego proszę o info. Jestem "świeżo upieczonym" ogrodnikiem, w moim ogrodzie brzoskwinia jest bardzo stara (opinia sąsiadów), bardzo obficie owocowała ale owoce gniły już na drzewie, zanim dojrzały. Polecono mi oprysk miedzianem bo podobno to jest parch brzoskwini. I tu mam kilka pytań. Kiedy pryskać? Czy można też tej brzoskwini poobcinać stare gałęzie, jeśli ma być stosowany miedzian, czy zostawić ją tak jak jest, a przyciąć ją kiedy indziej? Jesli tak, to kiedy? I czy wystarczy tylko miedzian, czy powinnam zastosować jeszcze coś innego? Jesli tak, to kiedy? Nie chciałabym przez swój brak wiedzy i doświadczenia pozbyć się brzoskwini w moim kilkumiesięcznym ogrodzie.
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Zacznę może od cięcia. Jeżeli drzewo latami nie było cięte, to na pewno bedzie wymagało cięcia prześwietlającego. Chodzi o to aby wyciąć gałęzie, które powodują zbyt duże zagęszczenie korony drzewa. Wycinamy też pędy stare, przemarznięte i chore, czy nadłamane, a także cienkie i wiotkie (grubości słomki). Zasadniczym terminem cięcia jest wiosna, okres różowego pąka albo tuż po kwitnieniu (przeważnie wypada to w kwietniu).

Co do parcha, to na początek upewnij się czy to na pewno parch. W przypadku parcha już na zawiązkach owoców pojawiają się drobne plamki barwy oliwkowej. Z czasem plamy powiększają się i ciemnieją. Najwięcej plam pojawia się wokół szypułki owocu. W końcowej fazie w miejscu plam skórka na owocach może pękać.

Plamy mogą pojawiać się też na pędach. Są jasnobrązowe i z czasem ciemnieją, przypominając strupy. Patogen zimuje właśnie w postaci grzybni na porażonych pędach. Dlatego podczas cięcia, usuwamy też pędy z objawami porażenia przez parcha.

Co do owoców, to porażone nie nadają się do spożycia. Rozprzestrzenianie się choroby ograniczysz zrywając na bieżąco owoce z pojawiającymi się plamami. Trzeba je usuwać, najlepiej spalić. Zadbaj też aby na zimę nie zostały na drzewie lub pod nim uschnięte, zmumifikowane, czy gnijące owoce. Wszystko trzeba usunąć.

Wiosną, tuż po kwitnieniu (po opadnięciu okwiatu) przeprowadzamy oprysk preparatem Kaptan zawiesinowy 50 WP lub Topsin M 500 SC. Za dwa tygodnie oprysk powtarzamy. Zapraszam też do przeczytania: wiosenne opryski drzew owocowych

Drzewa owocowe nie należą jednak do roślin długowiecznych. Wcześniej, czy później drzewo na tyle osłabnie, że będzie zapadać na różne infekcje i trzeba będzie je usunąć. Ale oczywiście właściwa pielęgnacja jego żywot przedłuży ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Dzięki Rafaloku. Z Twojego opisu wynika, że moja brzoskwinia ma na 99,9% parcha. Z owocami było dokładnie tak, jak opisujesz. Co do pędów, nie wiem, po prostu się im nie przyglądałam. Cięcie gałęzi jest również zdecydowanie konieczne (generalnie pod tym względem cały mój ogród był totalnie zaniedbany), kilka gałęzi aż się o to prosi na wstępie.
Piszesz, że porą na to jest wiosna. Rozumiem, ze teraz czeka mnie najpierw oprysk Miedzianem, natomiast wiosenny oprysk Kaptanem powinnam wykonać po cięciu, czy przed?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Ja bym najpierw przyciął. Większe rany po cięciu (grubsze gałęzie) zamalować pastą ogrodniczą (chroni przed wdarciem sie infekcji).

Ale przyznam, że osobiście nie miałem nawet nigdy brzoskwini, więc może odezwie się tu jeszcze ktoś kto ma większe doświadcznie?
Rafał
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Pięcioletnie wystarczy? ;-) Ponieważ drzewa są kilkuletnie, to cięcie wykonaj raczej teraz jesienią, cięcie wiosenne ma to do siebie, że powoduje silny przyrost tzw. wilków, a na tym nam nie zależy. Trudno doradzać cięcie jak się nie widzi drzew, dlatego też poproszę o dokładne zdjęcia korony drzew, wtedy postaram się pomóc. Co do oprysków, to dobrze bedzie wykonać przed zimą oprysk miedzianem, wykonuje się go po opadnięciu liści, należy dobrze zlać wszystkie gałęzie i pień drzewa, wiosną, tak jak pisał Rafał.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Ponieważ drzewa są kilkuletnie, to cięcie wykonaj raczej teraz jesienią
Gosiu, a jak postępować ze starszymi niż kilkuletnie? JaDorka napisała, że
w moim ogrodzie brzoskwinia jest bardzo stara (opinia sąsiadów)
Jak sądzę, chodzi o drzewo starsze niż kilkuletnie.
Rafał
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przepraszam za brak doprecyzowania, fakt można było odczytać moją wypowiedź niejednoznacznie ;-). Otóż do piątego roku stosuje się cięcie wiosenne, jeśli drzewo ma więcej jak pięć lat można ( a nawet korzystniej) jest stosować cięcie po zbiorze owoców, jesienią.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

parch brzoskwini

Post autor: JaDorka »

Witajcie ponownie Gosiu, Rafaloku. Dzięki serdeczne za zainteresowanie. Gosiu za Twoją radą pobiegłam na działkę z aparatem. Dołączam kilka zdjęć tej nieszczęsnej brzoskwini. Drzewo ma na pewno więcej, jak 5 lat, więc zdaję się na Twoją i Rafaloku wiedzę i doświadczenie. Piszcie proszę, co na moim miejscu byście zrobili. Pozdrowienia
Załączniki
Zdjęcia2009 005.jpg
Zdjęcia2009 005.jpg (81.69 KiB) Przejrzano 15780 razy
Zdjęcia2009 004.jpg
Zdjęcia2009 004.jpg (80.48 KiB) Przejrzano 15780 razy
Zdjęcia2009 003.jpg
Zdjęcia2009 003.jpg (79.04 KiB) Przejrzano 15780 razy
Zdjęcia2009 002.jpg
Zdjęcia2009 002.jpg (78.48 KiB) Przejrzano 15780 razy
Zdjęcia2009 001.jpg
Zdjęcia2009 001.jpg (80.02 KiB) Przejrzano 15780 razy
foxx
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-15, 16:37

ja również poprosze o poradę w sprawie brzoskwini

Post autor: foxx »

Nabyłem domek razem z wieloletnią brzoskwinią. Podobnie jak u góry bardzo ładnie ona owocuje, ale mam parcha (jestem pewny bo objawy się zgadzają). W zeszłym roku wszystkie mumie usunąłem, ale i tak powrócił w tym roku (niestety nie opryskałem). W tym roku chce to zrobić jak należy i stąd pytanie czy usuwać pędy jak na zdjęciu poniżej? Jest ich cała masa więc nie wiem czy to są te miejsca gdzie zimuje sobie parch. Załączam też zdjęcie mumii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Opryskam wszystko miedzianem jak piszecie a na wiosnę będę działać dalej.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ze zdjęć, które pokazałeś, nie da się już zauważyć parcha ale na pewno chorobę zwaną rak bakteryjny drzew owocowych, widać wyraźnie wycieki gumozy. To zdjęcie z mumią to na pewno jakaś choroba grzybowa ale już w bardzo zaawansowanym stadium. Trudno teraz stwierdzić jaka dokładnie, przydały by się zdjęcia z wcześniejszego okresu. W tym roku mieliśmy bardzo wilgotną pogodę, co sprzyjało różnym chorobom, zwłaszcza grzybowym.
foxx
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-15, 16:37

Post autor: foxx »

Bardzo dziękuję za odpowiedź co ro pędów. Jeśli chodzi o owoce to najpierw były takie zielonkawe plamki przy szypułce, potem rozchodziły się na cały owoc, domyślam się zatem, że to był parch.

Co zrobić z tym rakiem?
tnader
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-21, 16:50

Post autor: tnader »

Ja też nabyłem działke z kilkoma zaniedbanymi drzewami lecz najbardziej niepokoi mnie stan brzoskwini na której rosną jakieś grzybki. Pytanie czy da sie je zwalczyć czy trzeba wyrwać całe drzewko :-( ?
Załączniki
Zdjęcie00666.jpg
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Widać, że grzybki rosną na kikucie. Zbyt długo obcięta gałąź prawdopodobnie zaczęła gnić i próchnieć, dlatego pojawiły się na niej grzybki. Trzeba by teraz pewnie obciąć jak najniżej tego kikuta i sprawdzić czy nie zaczęła też gnić główna gałąź. Jeśli nie została jeszcze uszkodzona to wystarczy miejsce cięcia posmarować maścią ogrodniczą. Lecz gdy główna gałąź też jest już podpróchniała, a niestety widać że tak, to trzeba stopniowo obcinać poniżej, aż gałąź będzie już zdrowa. Na zdjęciu jeszcze widać że brzoskwinia zarażona jest prawdopodobnie rakiem bakteryjnym i niestety trzeba usunąć tą gałąź poniżej zmian chorobowych i posmarować maścią ogrodniczą lub pomalować farbą emulsyjną z zaprawą grzybobójczą.
tnader
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-21, 16:50

Post autor: tnader »

Bardzo dziękuje za odpowiedż ale w takim razie chyba trzeba będzie usunąć całe drzewo bo w spękanej korze pnia też są skupiska (mniejsze) grzybów.
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Niekształtne owoce

Post autor: witeks1968 »

Co jest przyczyną takich zniekształceń. Zdjęcie zrobiłem telefonem ze słabym aparatem.
Załączniki
Zdjęcie-0036.jpg
Zdjęcie-0035.jpg
ODPOWIEDZ