Opowiastki o dziwnych przedmiotach, rzeczach i innych cudach

Dowolne tematy, "luźne" pogadanki i trochę relaksu.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Opowiastki o dziwnych przedmiotach, rzeczach i innych cudach

Post autor: tadek »

Na półkach w mieszkaniu, piwnicy, na strychu i w wielu innych miejscach zalegają przedmioty niekiedy o znikomej wartości ale za to posiadające niepowtarzalne kształty, budzą nasze wspomnienia, przez które nie potrafimy ich wyrzucić. Niekiedy też znajdujemy nie wiadomo skąd, zakopane w ziemi na naszych ogródkach dziwne przedmioty...
Właśnie o tych wszystkich rzeczach ma opowiadać niniejszy temat.

Pierwszym przedmiotem rozpoczynający powyższy temat będzie kamień, a możne i skamielina.
Jak widać na załączonych zdjęciach, ten kamień przypomina kość.
Znalazłem go parę lat temu w hałdzie piasku przywiezionego na budowę. Od tego czasu nie jestem pewien czy ten kamień nie jest skamieniałą kością; dodatkowo w czasie szykowania go do serii zdjęć, ujawniły się kolejne fakty.

Aby ładnie wyglądał, postanowiłem wyszorować go pod bieżącą, ciepłą, wodą a następnie wytarłem w szmatkę. Wtedy to wyszły wspomniane nie oczekiwane fakty! Po wymyciu okazało się że ten kamień charakterystycznie pachnie. :przestraszony: Jego zapach przypominał mi farbę kredową jaką kiedyś malowano ściany w domach...
Problem czy to jest skamieniała kość czy jakiś wapień, rozwiązało by na pewno przecięcie tego kamienia.
Ale wtedy odkryta została by jego skrywana tajemnica...
A co Wy myślicie o tym kamieniu?
P1050046.JPG
O jego chłonności świadczą też ślady po czerwonym pisaku
O jego chłonności świadczą też ślady po czerwonym pisaku
P1050052.JPG
P1050053.JPG
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Agat

Post autor: tadek »

Kolejnym przedmiotem jaki Wam pokażę będzie plaster minerału "agat". Stoi on na półce w towarzystwie wyżej opisanego kamienia, oraz kamienia X o którym nic nie wiem poza tym że ma ciekawy, podziurawiony kształt. Ten kamień również (jako trzeci) zaprezentowalem na poniższym zdjęciu.
Wracając do tematu. Agat jest półszlachetnym minerałem który powstaje w geodzie, czyli pustej przestrzeni skalnej wypełnionej minerałem... Wiedzę o tym kamieniu zaczerpnąłem z Internetowej Encyklopedii Wikipedia Agat. Zatem aby nie powtarzać tematu, zapraszam do przejścia na stronę gdzie fachowo jest opisany wspomniany minerał. Zainteresowanych zapraszam również do tematu Geoda w Wikipedii.
Na pierwszym planie po lewej kamień wcześniej opisany, po prawej kamień x a w oddali minerał agat.
Na pierwszym planie po lewej kamień wcześniej opisany, po prawej kamień x a w oddali minerał agat.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Kamień X z kamieniem

Post autor: tadek »

Jego wymiary:
Szerokość (w najszerszym miejscu) 6 cm.
Wysokość (w najwyższym miejscu) 5 cm.
Grubość podstawy 2.5 cm.
Przedstawiony przeze mnie kamień X ma ciekawy wygląd. Jego powierzchnia jest nie równomierna, posiada liczne dziurki i dziury oraz zagłębienia.
Przedstawiony przeze mnie kamień X ma ciekawy wygląd. Jego powierzchnia jest nie równomierna, posiada liczne dziurki i dziury oraz zagłębienia.
W jednym z jego zagłębień zakleszczony jest innego gatunku kamień.
W jednym z jego zagłębień zakleszczony jest innego gatunku kamień.
Jak myślicie, w jaki sposób został uwięziony widoczny na zdjeciu mniejszy kamień?<br />Czy pod wpływem wysokiej temperatury mogło dojść do przetopu jakiegoś kruszcu aby mógł powstać posiadany prze zemnie kamień?
Jak myślicie, w jaki sposób został uwięziony widoczny na zdjeciu mniejszy kamień?
Czy pod wpływem wysokiej temperatury mogło dojść do przetopu jakiegoś kruszcu aby mógł powstać posiadany prze zemnie kamień?
P1050411.JPG
P1050400.JPG
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
użytkownik usunięty

Re: Przedmioty skrywane w naszych domach

Post autor: użytkownik usunięty »

Możliwe, że biały kamień jest pochodzenia osadowego i twardsze kamyki zostały w nim uwięzione. Kulisty kształt wgłębień sugeruje, że było tych kamyków więcej.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Przedmioty skrywane w naszych domach

Post autor: tadek »

Piotrek, na kamieniach się nie znam ale może być tak jak mówisz.
Mam drugi kamień z tego samego materiału jak kamień wcześniej przeze mnie zaprezentowany, tylko że z dziurami na wylot.
(Zdjęcie powyżej jak i poniżej)- Po prawej kamień wcześniej przeze mnie zaprezentowany. Po lewej kamień z dziurami na wylot.
(Zdjęcie powyżej jak i poniżej)- Po prawej kamień wcześniej przeze mnie zaprezentowany. Po lewej kamień z dziurami na wylot.
4-P1050604.JPG
Oba kamienie mają gładką powierzchnię, widać po nich ze są twarde.
1-P1050591.JPG
Nie wiem czy się nie mylę, ale mam wrażenie jakby moje kamienie powstały w wysokiej temperaturze.
Nie wiem czy się nie mylę, ale mam wrażenie jakby moje kamienie powstały w wysokiej temperaturze.
3-P1050593.JPG
Może są to krzemienie?
Czy jest na forum geolog albo miłośnik geologi który rozpoznał by moje kamienie? :zdziwko:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
użytkownik usunięty

Re: Przedmioty skrywane w naszych domach

Post autor: użytkownik usunięty »

Ten ostatni kamień mógłby być krzemieniem, gdyby tworzył kształt buły, konkrecji z wyraźną otaczającą wytwór korą (bardziej miękką i kruchą). Bryła jest nieregularna i choć ma strukturę niejawnokrystaliczną, to wg mnie krzemieniem nie jest, no chyba że to czert. Jednak za mało ich widziałam, żeby jednoznacznie powiedzieć.

Pierwszy kamień poprzednio pokazany może być dolomitem lub mieszanką wapienia i dolomitu. Dolomit wtórny (metasomatyczny) to skała pochodzenia chemicznego, która w określonych warunkach przeobrażania osadu wapiennego w dolomit pociąga za sobą zmniejszenie objętości, z tego powodu są one porowate i jamiste. Podobnie jak Twój okaz. To skały dość pospolite na terenie Polski.
Czy to dolomit mógłbyś sprawdzić 10% HCl ze sproszkowaną próbką skały, która pod wpływem kwasu "burzy" się.

:)
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Przedmioty skrywane w naszych domach

Post autor: tadek »

Wzór HCl czyli kwas chlorowodorowy rozpuszczony w wodzie stworzy kwas solny. Danielo czy o to chodzi?
Poczułem się jak w szkole ;) . Nie byłem za dobry z chemii, ale całe szczęście mogłem podpowiedź znaleźć w Internecie. :hyhy:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
użytkownik usunięty

Re: Przedmioty skrywane w naszych domach

Post autor: użytkownik usunięty »

Tak, masz rację.
Zdecydowanie w pośpiechu połknęłam słowo "roztworem". Cieszę się, że znalazłeś podpowiedź.
Choć w drugiej części zdania o kwasie było. :)

"Czy to dolomit mógłbyś sprawdzić 10% HCl ze sproszkowaną próbką skały, która pod wpływem kwasu "burzy" się."

Fajnie przypomnieć sobie szkolne czasy, jak to mówią - całe życie się człowiek uczy.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Pralka automatyczna i prawdziwy skarb

Post autor: tadek »

W minioną sobotę nie wiem co mnie naszło, postanowiłem wyczyścić filtr pralki automatycznej. :zdziwko:
Ostatnie czyszczenie przeprowadziłem bardzo dawno temu, i jak pamiętam mimo zaleceń fachowców o regularnych czyszczeniach, żadnych paprochów nie znalazłem.
Z tego powodu czyszczenie wydawało mi się zbędne.
Zdjęcie pralki
Zdjęcie pralki
Tym razem było inaczej...
Najpierw (jak zwykle) po odkręceniu filtra zalał mnie strumień zalegającej wody,
która zawsze pozostaje w pralce, która nie jest nigdy do końca wypompowana.
Potem za wyciąganym filtrem wyleciały skarby. :hyhy:
2-P1050999.JPG
W filtrze znalazłem:
- Guzik
- Kilka niewiadomego pochodzenia paprochów (na zdjeciu widoczny jeden)
- Haczyk od zasłony
Oraz 70 groszy ! które straciły swój dawny blask.
I teraz mam problem: Po wyczyszczeniu ich na co wydam te pieniądze? :oczami:
- Macie jakieś propozycje?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: Przedmioty skrywane w naszych domach

Post autor: Lol@ »

Grosiki zachowaj na kupno nowych drobnych cebulek jesiennych ;).
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Suszarka Aka Komet

Post autor: tadek »

Suszarka Aka Komet wykonana z białego ebonitu. Jaki to był dla mnie skarb!
Była to najstarsza suszarka u mnie w domu. Co prawda silnik już nie domagał, ale była.
Przez wyobrażenie sobie o jej dużej wartości kolekcjonerskiej, miałem schowaną ją głęboko w szafie zamykanej na klucz - do czasu...
Pewnego dnia z ciekawości zajrzałem na znany portal ogłoszeniowy, aby zobaczyć czy są w ofercie takie same suszarki.
I były! :zdziwko:
Oferowane suszarki były oferowane w sprzedaży za tanie pieniądze. Ceny wahały się w przedziale 20 zł. do 50 zł., ze sprawnym silnikiem (nie jak moja) jak również z instrukcją obsługi i oryginalnym kartonem!
To odkrycie powaliło w gruzy wyobrażenie o moim skarbie.
Kilka dni później w rozpaczy zawinąłem ją w worek foliowy i oddałem do punktu utylizacji zużytego sprzętu AGD i RTV. pozostawiając ją tylko na zdjęciach.
Na zdjęciach - suszarka Aka Komet z lat 70 - tych
Na zdjęciach - suszarka Aka Komet z lat 70 - tych
2-100_3682.JPG
3-100_3683.JPG
4-100_3685.JPG
Poniżej wstawiłem link do AGD MUZEUM
Gdzie możecie obejrzeć sobie stare
SUSZARKI
DO WŁOSÓW


:zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Wyjedzone pestki drzew owocowych

Post autor: tadek »

Ile trzeba mieć sprytu i mocy w zębach, aby dobrać się do twardych pestek drzew owocowych... :zdziwko:
Wyjedzone pestki od czereśni i śliwy widzę pierwszy raz.
Znalazłem je podczas wybierania drewna na rozpałkę, gdzie prawdopodobnie była ukryta spiżarnia jakiegoś gryzonia.
Drewno na rozpałkę trzymam pod daszkiem chroniącym drewno przed deszczem.
Drewno na rozpałkę trzymam pod daszkiem chroniącym drewno przed deszczem.
Podczas wybierania drewna, znalazłem opisane wyżej wyjedzone łupiny nasion drzew owocowych. <br />Pozostawione były w większych szparach leżących tam kawałków drewna.
Podczas wybierania drewna, znalazłem opisane wyżej wyjedzone łupiny nasion drzew owocowych.
Pozostawione były w większych szparach leżących tam kawałków drewna.
Po krótkiej zadumie nad znaleziskiem, wybrałem kilka nasion, aby pokazać domownikom oraz po zrobieniu zdjęć, przedstawić na Forum Ogrodniczym.<br />Na zdjęciu pestki czereśni (mniejsze) oraz pestki śliwy.
Po krótkiej zadumie nad znaleziskiem, wybrałem kilka nasion, aby pokazać domownikom oraz po zrobieniu zdjęć, przedstawić na Forum Ogrodniczym.
Na zdjęciu pestki czereśni (mniejsze) oraz pestki śliwy.
Luty w ogrodzie. Poradnik
Uszkodzenia mrozowe drzew. Poradnik

:zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Gazeta z 1938 r

Post autor: tadek »

.
U moich sąsiadów zaczął się dzisiaj remont łazienki - gruntownie nieremontowanej od 70 lat. :przestraszony:

A jak się zaczął, to mnie tam - jako obserwatora, nie mogło zabraknąć.
Byłem ciekawy wszystkiego: Fachowców, ogromu demolki, stanu technicznego tak wiekowej łazienki. Co ukrywa się pod purchawką tynku, luźnymi płytkami. Czy dobre jeszcze na co dzień detale dekoracji po ruszeniu posypią się. Co z nich się urwie lub zostanie podczas rozbiórki zniszczone. ;)

Dom ten wybudowany został w 1938 i...
Podczas rozbiórki fachowcy wyciągnęli ze ściany gazetę właśnie z tego roku.
Gazeta ta w czasie budowy została zwinięta w pomiętolony rulon, i służyła jako element ,,zatkaj dziurę''. :rotfl:
Budowlańcy w ogóle nie zainteresowali się tą gazetą. Jest, to niech sobie będzie... W każdym razie została zrzucona na kupę gruzu i pozostawiona.
Ja również na nią nie spojrzałem.
Dopiero wieczorem mnie olśniło, i udałem się po nią do moich sąsiadów.
Po powrocie do domu, i delikatnym rozwinięciu, zobaczyłem co właściwie siedziało w ścianie.
1-IMG_0889.JPG
2-IMG_0890.JPG
Gazeta siedziała w pokazanej na powyższym zdjęciu bruździe... Pomiędzy powtykanymi kawałkami cegieł. Całość przykrywał tynk.<br />Zadaniem tej bruzdy było prawdopodobnie częściowe skrywanie rury kanalizacyjnej...
Gazeta siedziała w pokazanej na powyższym zdjęciu bruździe... Pomiędzy powtykanymi kawałkami cegieł. Całość przykrywał tynk.
Zadaniem tej bruzdy było prawdopodobnie częściowe skrywanie rury kanalizacyjnej...
Teraz do konkretów:

Porobiłem zdjęcia wspomnianej gazety i...
Na ich podstawie postanowiłem przytoczyć cytaty artykułów z przed 78 lat.
Szczątki gazety Kurier Poznański z 3 maja 1938 r.
Szczątki gazety Kurier Poznański z 3 maja 1938 r.
Uchowany fragment głównej, tytułowej strony PORANNEGO Kuriera Poznańskiego z 3 maja 1938 r. Gazeta ta, drukowana była przez Polską Spółkę akcyjną, na ul. św. Marcin 70.
Uchowany fragment głównej, tytułowej strony PORANNEGO Kuriera Poznańskiego z 3 maja 1938 r. Gazeta ta, drukowana była przez Polską Spółkę akcyjną, na ul. św. Marcin 70.
Poniżej - ul. św. Marcin w Poznaniu.
Na tej ulicy przed II wojną znajdowała się drukarnia...

Źródło zdjęcia - Mapy Google...
1-Przechwytywanie 2016-06-22 210911.bmp.jpg
6-P1220899.JPG
7-P1220897.JPG
  • C. D. N. :hyhy:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Opowiastki o dziwnych przedmiotach, rzeczach i innych cu

Post autor: Sylwia,Gosia »

Tadziu,uratowałeś kawałeczek historii.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Opowiastki o dziwnych przedmiotach, rzeczach i innych cu

Post autor: Sylwia,Gosia »

WP_20160622_005.jpg
WP_20160622_001.jpg
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ