Nawóz zielony

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
andab3
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1543
Rejestracja: 2015-01-15, 12:48

Re: Nawóz zielony

Post autor: andab3 »

Siejmy poplony. Zagony na warzywniaku powinny być praktycznie cały czas obsiane. Po zbiorze warzyw siejmy w poplonach rośliny, które będziemy mogli zebrać lub przekopać pozna jesienią jako nawóz zielony.
Pamiętać jednak należy również o zmianowaniu roślin w poplonie i w miarę możliwości nie siejmy np gorczycy, rzepiku czy rzepaku po kapuscie czy kalarepie, lubinow czy pieluszki po grochu, bobie czy fasoli. Unikniemy w ten sposób nasilenia rozwoju chorób czy szkodników, którym niechcący moglibyśmy zapewnić pokarm i przetrwanie:-)
Jędrek-pleciuga znad jeziorka:-)
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: Nawóz zielony

Post autor: Sola13pl »

A do kiedy można wysiać poplony? Jeśli na grządce mam zarówno rzodkiewki, pomidory jak i kapustę, to wiadomo że będę wysiewał np. pieluszkę na raty po każdych zbiorach, ale czy wysianie jej w październiku faktycznie ma jeszcze jakiś sens jeśli w listopadzie będę chciał zastosować kompost czy obornik? :oczami:
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Nawóz zielony

Post autor: Bettiw »

Mi wydaje się, że to też zależy kiedy pozbieramy plony, np jak zbierzemy ogórki w lipcu - sierpniu to nie ma sensu do października trzymać pustej grządki, można posiać poplon, ja wtedy wysiewam groszek cukrowy i jeszcze przed przymrozkami zbieram strączki. Czasem robię wsiewki łubinu między pomidory, chociaż jak planujemy rozłożyć/przekopać obornik na jesieni szczególnie wczesnej, to poplon nie zdąży urosnąć. Trzeba dostosować się do sytuacji, w ogrodzie warunki pogodowe decydują o wszystkim. Ja kompostu nie mam na tyle dużo, żeby na jesieni rozkładać, wysypuję na grządki wiosną i to bacząc aby na ścieżki się nie wysypał.
Sola13pl
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 75
Rejestracja: 2013-07-21, 20:05

Re: Nawóz zielony

Post autor: Sola13pl »

Rozumiem, a jeśli tak jak mówisz pozbierasz ogórki koło sierpnia, to trzymasz pusty ugór, czy przykrywasz go jakąś włókniną, czy słomą?
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Nawóz zielony

Post autor: Bettiw »

Nie trzymam pustych grządek, uważam że czarny ugór jest szkodliwy dla gleby, jeżeli nic nie zdąży urosnąć jadalnego to wysiewam poplon, lub wysypuję skoszoną trawę i rozprowadzam równą warstwą po grządce, pięknie rozwija się mikroflora, a ziemia jest pulchna, nie ulega degradacji.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Wiesia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2016-10-17, 17:34

Re: Nawóz zielony

Post autor: Wiesia »

Witam. Ja mam takie pytanie: jeżeli ubiegłej jesieni zasiałam łubin to czy jeszcze czymś nawozić ziemię tej wiosny?
ODPOWIEDZ