Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: Bettiw »

Wiem Iguś, że poradniki każą podlewać, kiedyś zapowiadało się na deszcz i rozsypałam granulat po trawniku, ale nie padało i już tak zostawiłam, przez następne 7 lat nie podlewałam, nie mam siły podlewać trawnika, ale rozumiem, że wokół domu to jest inaczej, prestiż. Zresztą jak pisałam zawsze rozsypywałam w mniejszej dawce niż zalecana.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
jablonix
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2015-03-26, 19:06

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: jablonix »

Dzisiaj nawiozlem reszte trawy i podlalem. Mniej wiecej po jakim czasie widac ze zaczyna sie cos zmieniac?
jablonix
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2015-03-26, 19:06

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: jablonix »

Dzisiaj zrobiłem zdjęcia. Mam mieszane uczucia czy coś z tej trawy będzie. Jak narazie może minimialnie zmienił się kolor ale bez rewelacji :(

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: Iga51 »

Wojtku, nie bądź niecierpliwy. Poczekaj, dopiero minęło kilka dni (4, o ile pamiętam). Potrzeba około 3 tygodni, żeby trawa odżyła. Sprawdzimy stan za minimum dwa tygodnie. Dbaj o to, żeby była podlewana co kilka dni, jeżeli nie będzie padać.
Nie spisuj swojej trawy na straty. Przyjrzałam się zdjęciom. Widać, że korzenie są. Murawa nie wygląda w tej chwili najlepiej, ale jestem pewna, że ją uratujesz. Poczekajmy te 2 tygodnie. Potem zaradzimy znowu.
Zrobiłabym jeszcze dosiewkę w większych plackach wypalonych przez zwierzątka.
I naprawdę wykaż się cierpliwością. Jeszcze będziesz zadowolony ze swojego trawnika.
Pozdrawiam serdecznie.
jablonix
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2015-03-26, 19:06

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: jablonix »

OK ;-)
jablonix
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2015-03-26, 19:06

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: jablonix »

Cześć. Mój trawnik z dnia na dzień jest coraz ładniejszy. Martwi mnie natomiast ten plac który nie chcę się rozrastać. Te czarne pola zrobiłem dosiewke trawy. Nie wiem co mam poczynić z tym placem ?? Mam tam jeszcze nawieźć saletry ?

Ktoś mi powiedział o nawozie yara hydra complex czy coś takiego

Przesadziłem jeszcze rododendron bo po wcześniejszym właścicielu był opłakany, ale zrobiłem chyba źle bo podsypałem go ziemią do kwiatów. Czy kupić do nie go jakiś nawóz regenerujący ?

Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: Iga51 »

Witaj. Mam wrażenie, że jak siałeś nawóz, to tam jakbyś nie dosiał. Wyraźne pasy widać. Nie masz wyboru, posyp tam saletrę i zobaczymy, czy pomogło. Tylko dobrze ją potem podlej, żebyś nie spalił trawy.
Mogło być również i tak, że w tych miejscach dałeś za dużo nawozu, no i się lekko 'przypaliła'. Bo jeżeli tak, to tylko podlewaj, ona się zregeneruje
Zobaczymy, czy dosiewka w tych kółeczkach coś da. Jeżeli to ślady po pieskach, czy kotkach, to może trzeba by jednak trochę ziemi wybrać i dać nową. No, ale poczekajmy, zobaczymy, czy dosiewka wzeszła.

Jeżeli chodzi o rododendrona, to on musi mieć kwaśną ziemię. Teraz to już tylko specjalny nawóz do rododendronów (jest ich pełno w sklepach - niewielkie opakowanie od 7 do 12 zł), no i koniecznie podsypałabym kwaśnym torfem. Ja swoje zdobyczne też próbuję odratować. Mam nadzieje, że się uda.
jablonix
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2015-03-26, 19:06

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: jablonix »

ok dziękuję bardzo
jablonix
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2015-03-26, 19:06

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: jablonix »

cześć

trawnik wygląda już OK tylko nie nadążam z koszeniem :D hehehe

powiedz mi teraz co mam robić ?

kiedy znowu go nawozić i jakim nawozem, ponoć yara hydra complex ludzie zachwalają
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: Iga51 »

Witaj Wojtku. Cieszę się, że trawnik wygląda już dobrze.
Jeżeli bardzo szybko rośnie, to znaczy, że azotu ma dosyć. Nawoziłeś 5 kwietnia, więc w ciągu najbliższego miesiąca możesz znowu nawozić.
Nawóz 'Yara mila complex' (hydrocomplex), bo chyba ten miałeś na myśli, to jest to nawóz uniwersalny do wszystkiego - warzyw, kwiatów, upraw sadowniczych i do trawników. W swoim składzie ma 12% azotu, fosforu 11%, potasu 18%, ma też śladowe ilości magnezu, siarki, boru oraz mikroelementy.
Nawóz ten nie jest tani, osobiście go nie stosowałam, ale ma wszystko co potrzebne. Z pewnością jest dobry.

Gdyby trawa zbyt szybko nie rosła, poleciłabym powtórnie nawóz azotowy. W Twoim jednak przypadku możesz zastosować 'yarę'. Jednak nie dawaj zalecanej dawki, tylko połowę tej dawki.

Wojtku, ja stosuję raczej typowe, specjalne nawozy do trawników. Obojętnie zresztą jaki nawóz wybierzesz, to koniecznie daj połowę zalecanej dawki. Pamiętaj, że to jest drugie nawożenie. Nie można przedobrzyć.
No i zasady nawożenia znasz. Nawozimy na suche źdźbła, obficie podlewamy i najlepiej na drugi dzień znowu podlewamy, żeby nawóz dobrze się rozłożył i wsiąkł w glebę. No i nie nawozimy tego samego dnia co kosimy. Najprędzej na następny dzień po koszeniu.
Pozdrawiam
jablonix
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2015-03-26, 19:06

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: jablonix »

Ok dzieki bardzo ☺
jablonix
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2015-03-26, 19:06

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: jablonix »

Cześć wszystko było ładnie pięknie po za tamtymi placami o których wspominałem wcześniej. Miałem jeszcze azofoske i nawiozłem jakieś 2 tyg temu ale bardzo mała ilość. Mój trawnik tak jakbt schnął miejscami jest taki zielono brązowo złoty.

Pomocy :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: Iga51 »

Wojtku, a jak jest z podlewaniem? Jeżeli nie przedobrzyłeś z nawozem, to może ma za sucho? Czy po nawożeniu dobrze go podlałeś przynajmniej 2 dni z rzędu?
Jeżeli ma dość wilgoci, a dalej nie będzie efektu, to musisz za dwa, trzy tygodnie powtórzyć nawożenie azotem. Ona już Ci tak pięknie rosła..... Musimy koniecznie znaleźć przyczynę takiego spadku kondycji.
jablonix
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2015-03-26, 19:06

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: jablonix »

Wydaje mi się że za krótko ją obcinałem. Miałem na maxa obniżoną kosiarkę przez to że ząbki do regulacji są połamane. Teraz przerobiłem i zrobiłem wyżej zobaczę przy następnym koszeniu. Po ostatnim koszeniu trawa miejscami zamieniała się w słomę. :przestraszony:
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Mój trawnik wygląda fatalnie pomocy

Post autor: Iga51 »

Wojtku, uprzedzałam, żebyś za krótko jej nie obcinał. Wygrab ją teraz lekko (grabiami wachlarzowymi do trawy), podlej i poczekaj. Jest nawieziona, powinna dojść do siebie. I naprawdę postaraj się nie ścinać jej zbyt krótko. Takie krótkie koszenie można zrobić raz, najwyżej dwa razy w sezonie.
ODPOWIEDZ