Grzyby na trawniku

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
Bożena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2009-02-04, 13:58

Re: Grzyby na trawniku

Post autor: Bożena »

WP_20161026_10_01_26_Pro.jpg
Zgadza się, czarci krąg jest (jeden) w odległości 2m od róż, pod którymi jest mikoryza. W pozostałych miejscach na trawniku są pojedyncze , różne grzybki. Nie przeszkadzałyby mi takie pojedyncze, nawet ładnie wyglądają, gdyby nie obawa, że zdominują mi trawnik. Trawnik mam na glebie ubogiej, piaszczystej ale w miarę możliwości dbamy o niego (koszenie, wertykulacja, aeracja, nawożenie, wapnowanie ). Wiosną tego roku polany był wprawdzie siarczanem żelaza w celu zlikwidowania mchu ( w pobliżu jest las a w nim grzyby :hyhy: ), ale jesienią ubiegłego roku wapnowany. Myślę, że pielęgnacja właściwa.
Czyżby więc grzyby z lasu zawiązały z mikoryzą spółkę :zdegustowany: ?
Załączniki
WP_20161026_09_59_04_Pro.jpg
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Grzyby na trawniku

Post autor: tadek »

.
Na Twoje pytanie nie odpowiem...
Ale niemniej grzybki u Ciebie na trawniku fajnie wyglądają. Posadź na środku tego kręgu jakiś iglaczek. Będziesz miała już kolejną, ciekawą, ogrodową kompozycję. ;) :rotfl:

Jak masz możliwość, to zmierz pH gleby pod trawnikiem, czy mimo wapnowania nie jest jeszcze za kwaśna.

Pozwolę sobie przytoczyć cytat o wapnowaniu trawnika, zaczerpnięty z Naszego Poradnika:
Wapnowanie trawnika wykonuje się przede wszystkim w celu podwyższenia pH gleby. Sens wykonywania tego zabiegu jest jedynie w przypadku gdy ziemia pod trawnikiem jest zbyt kwaśna. W przeciwnym razie, gdy zwapnujemy trawnik, który nie wymagał tego zabiegu, wapnowanie trawnika może przynieść więcej szkód niż korzyści.

Trawniki najlepiej rosną na glebach lekko kwaśnych, czyli o pH od 6,0 do 7,0. Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, darń traci swe walory estetyczne, oraz pojawiają się chwasty i mech na trawniku. Trawniki na kwaśnych glebach bardzo często porasta np. skrzyp polny. W przypadku takich problemów warto przeprowadzić pomiar pH gleby pod trawnikiem. Wskazaniem do wapnowania trawnika jest pH gleby poniżej 6,0...


Cały artykuł oraz poradę jak zmierzyć pH gleby pod trawnikiem, i o terminach wapnowania przeczytacie w artykule zatytułowanym:


Wapnowanie trawnika. Jak i kiedy wapnować trawnik? :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Bożena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2009-02-04, 13:58

Re: Grzyby na trawniku

Post autor: Bożena »

Serdecznie dziękuję za poradę :padam: Będę tworzyć nowe rabaty tam , gdzie grzyby utworzą kolejny krąg :rotfl: Ciekawe, jak to będzie wyglądać? :]
Na poważnie, to zmierzę jeszcze PH gleby pod trawnikiem przed ponownym wapnowaniem. A co do grzybów to mój mąż dziś je po prostu skosił razem z trawą. :hyhy: I po kłopocie :lol: Do przyszłego roku :D
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Grzyby na trawniku

Post autor: tadek »

.
Przed koszeniem trawy mogliście czarci krąg wygrabić...
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Bożena
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 44
Rejestracja: 2009-02-04, 13:58

Re: Grzyby na trawniku

Post autor: Bożena »

Tak właśnie zrobiliśmy :-)
Dziękuje Tadku za dotychczasowe porady i pozdrawiam :padam:
green70
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 53
Rejestracja: 2016-12-02, 15:24

Re: Grzyby na trawniku

Post autor: green70 »

Przed wygrabieniem (wertykulacją) należy potraktować grzybnie preparatem grzybobójczym, w przeciwnym razie grzybnię i zarodniki "rozsiejemy" na większą powierzchnię.
Jednym ze skuteczniejszych fungicydów stosowanych na trawnikach jest Amistar.
"... Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, prężysz się jak do słońca kot ..."
ODPOWIEDZ