Fiskus Benjamin

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
magda33
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2023-02-10, 09:53

Fiskus Benjamin

Post autor: magda33 »

Hej. Mam problem ze swoim fiskusem Benjaminem. Kupiłam go w markecie i od samego początku wygląda marnie. Na początku postawiłam go niedaleko okna z rozproszonym światłem ,ale chyba miał jednak za ciemno . Przestawiłam go na okno północne, troszkę zgubił liście ,ale też mu nie pasowało. Przestawiłam go na okno południowo wschodnie. Przestał gubić liście nawet wypuścił nowe listki ,ale dalej stoi w miejscu. Znowu gubi liście mimo podlewania i nawożenia nawozem do roślin kwitnących. Nie wiem czy przeczekać czy nic z niego nie będzie. Dodam,że okno jest uchylane,ale nie stoi na bezpośrednim przeciągu oraz nie przesadziłam go do nowej ziemi (czekam do wiosny). Będę wdzięczna za pomoc. Miłego dnia.
Załączniki
IMG_20230225_115747.jpg
IMG_20230225_115725.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Fiskus Benjamin

Post autor: Krysia »

On się aż prosi o nowe podłoże i większą doniczkę. Teraz jest dobry czas na przesadzanie roślin. Gdy kupuję nową roślinę, to staram się przesadzić do dobrej ziemi. To podstawa. Wszystko, co było dobre w tamtym podłożu, zostało już "zjedzone". Pozdrawiam :-D
Załączniki
to mój beniamin, ma 30 lat
to mój beniamin, ma 30 lat
magda33
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2023-02-10, 09:53

Re: Fiskus Benjamin

Post autor: magda33 »

Widziałam w podobnym wątku ,że Pani fiskus jest na prawdę imponujący ;-) . Ok to przesadzę go. Pewnie zgubi wszystkie liście ,ale może odbije??? :niepewny: . Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Fiskus Benjamin

Post autor: Krysia »

Nie zgubi. Zostaw tą ziemię , w której jest, nie otrzepuj, by nie uszkodzić korzeni. Na spód większej doniczki keramzyt i musi być otwór, by nadmiar wody wypływał. Warstwa dobrego podłoża, później całość ze starej doniczki i ziemia wokół i troszkę na górę. Mój rośnie w głębi bardzo słonecznego, południowego pokoju. Serdeczności :-D
magda33
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2023-02-10, 09:53

Re: Fiskus Benjamin

Post autor: magda33 »

No i niestety mój fiskus w dalszym ciągu marnieje. Przesadziłam go do większej doniczki, podlewam regularnie raz ,czasem dwa razy w tygodniu w zależności czy ma sucho czy nie, nawożony jest co dwa -trzy tygodnie nawozem uniwersalnym do kwiatków ,zmieniłam miejsce na bardziej świetlne i oprócz tego ,że dalej gubi liście, nowe jak wypuści to tez usychają zaraz i żółkną liście nic się dobrego nie zadziało. Mam wrażenie ,że chyba pójdzie na śmieci :looka:
Załączniki
IMG_20230410_091402.jpg
IMG_20230410_091407.jpg
IMG_20230410_091417.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fiskus Benjamin

Post autor: Petrus »

Cześć. Doniczkę ma za dużą. Podlewasz za często bo widać, że gleba jest zbita mokra i już wychodzi biała pleśń. Korzenie przez to nie oddychają i dlatego fikus traci liście. Fikusa podlewa się jak co najmniej połowa doniczki jest sucha od góry. Lepiej dla niego by miał za sucho niż za mokro. Z podlewaniem poczekaj aż ziemia mocniej przeschnie, wtedy podlewasz tak aż woda przecieknie przez donicę i potem znowu czekasz aż ziemia będzie suchsza i dopiero podlewasz. Z fikusami trzeba dojść do wprawy z podlewaniem...i dostosowywać do warunków jakie mamy.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6086
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Fiskus Benjamin

Post autor: Krysia »

Piotruś ma rację. Doniczka jest trochę za duża, a podłoże za mokre. Może jeszcze raz dałabyś beniaminowi szansę. Każdej rośliny trzeba się nauczyć ,a to przychodzi z czasem.
Jeśli masz ochotę, to jeszcze raz zmiana. Na spód duża warstwa keramzytu, później dobre podłoże, ja używam Substral, w tym przypadku do roślin zielonych. Powodzenia :).
magda33
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2023-02-10, 09:53

Re: Fiskus Benjamin

Post autor: magda33 »

Dziękuję. Ok czyli przesadzę go do mniejszej doniczki :wstyd: i będę podlewała według zaleceń. Przyznaję,że nie mam wprawy w uprawie kwiatków i nie wiem co mnie podkusiło żeby na początek kupić sobie tak psotnego kwiatka :niepewny: ,ale faktycznie może się go nauczę :zawstydzony: . Dziękuję. Pozdrawiam ;)
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2408
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Fiskus Benjamin

Post autor: Bettiw »

Widzę że ma pełno młodych listków które lada moment rozwiną się, czyli chce rosnąć. Sprawdź jeszcze czy nie ma pajęczynek między liśćmi, świadczyłoby to że został zaatakowany przez przędziorka. Beniaminek nie bardzo lubi żeby go przestawiać i nie lubi przeciągów.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Fiskus Benjamin

Post autor: Petrus »

Ja swoje nawożę biohumusem i rosną jak na drożdżach. Raz dwa razy w roku przycinam by się zagęszczały ;) Podłoże dla nich bardzo przepuszczalne i porowate, dodaje też sporo keramzytu. Najlepiej sadzić je w ziemi dla roślin zielonych dobrej marki. W samym torfie źle rosną i łatwo je przelać bo stary torf magazynuje wodę i korzenie nie oddychają...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
magda33
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2023-02-10, 09:53

Re: Fiskus Benjamin

Post autor: magda33 »

Sprawdzałam liście, nic na nich nie ma. Przecieram je też od czasu do czasu z kurzu. Dobrze w takim razie mniejsza doniczka, podłoże i odpowiednia ziemia!! Kurcze strasznie dziękuję za porady i za cierpliwość :wstyd: :zawstydzony: mam nadzieję,że to wszystko co Państwo napisaliście pomoże i Benjaminek odżyje . Dziękuję i pozdrawiam :-D
ODPOWIEDZ