Czy to „robota” opuchlaka?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 799
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Czy to „robota” opuchlaka?

Post autor: Alexa »

U niewielkiej wisienki zauważyłam pogryzione liście, podobnie jak to robi opuchlak. Czy może to inny chrząszcz pozostawiający taki efekt żerowania, czy to jednak robota opuchlaka?
Załączniki
IMG_9852.jpeg
IMG_9851.jpeg
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Czy to „robota” opuchlaka?

Post autor: rafaloku »

Z brzegu liści - mógł to wygryźć opuchlak. Ale plamki i dziurki w środku blaszki liściowej to choroba grzybowa - dziurkowatość liści drzew pestkowych lub drobna plamistość liści. Jeśli zbiory już zakończone, można opryskać Syllit 65 WP i potem ten sam oprysk na wiosnę po pod koniec kwitnienia. W tym roku jeszcze jesienią wykonać oprysk 5% roztworem mocznika (pod koniec okresu opadania liści z drzew) lub wygrabić spod drzewa wszystkie opadłe liście.
Rafał
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 799
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Czy to „robota” opuchlaka?

Post autor: Alexa »

To fatalna informacja☹️
Walczę od kilku lat z opuchlakiem w części ozdobnej ogrodu. W tym roku zauważyłam wyraźny efekt i opuchlak przestał spędzać mi sen z oczu.
Najwyraźniej przeniósł się do sadu i wybrał wiśnię i odległą krzewuszkę. Syzyfowa praca z tym szkodnikiem.

Dziękuję za poradę odnośnie plamistości liści. Twoje rady z mocznikiem stosuję w sadzie od kilku lat, gdy zaczęła rdza atakować gruszę. Dopilnowałam terminów i częstotliwości oprysków i po raz pierwszy od paru lat Konferencja jest bez skazy.
Duża ilość opadów i wysoka temperatura spowodowała, że plamistość pojawiła się na wiśni, jabłoni i rózach. Trzeba będzie działać.
Bardzo cenię sobie Twoje porady na stronie Poradnika Ogrodniczego
Dziękuję i pozdrawiam😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
ODPOWIEDZ