Co posadzić w tym miejscu

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
czerstwy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-05-28, 15:13

Co posadzić w tym miejscu

Post autor: czerstwy »

Witam. Prosiłbym o Waszą pomoc. Postanowiłem odświeżyć trochę moje małe "rondko". Myślałem, żeby na środku posadzić jakieś kolorowe drzewko (najlepiej rozłożyste, ale nie za wysokie - do 7-8 m jak dorośnie), może dookoła zrobić jakiś niski żywopłot, żeby odgrodzić roślinki od psa, który lubi przesadzać drzewka wg jego koncepcji :). Oprócz tego nie mam żadnego pomysłu. Czy moglibyście doradzić mi co tutaj posadzić:
Obrazek
Rondko ma około 4-5 m średnicy, wcześniej na całej szerokości rósł jakiś kilkunastoletni iglak (chyba tuja, mogę ew. gdzieś poszukać zdjęcie jak to wyglądało), ale zaczął usychać. Na głębokości około 50 - 70 cm zaczyna się gliniaste podłoże. Jeżeli to ma jakieś znaczenie, to z lewej i prawej strony rondko nie jest osłonięte żadnymi drzewami, ani budynkami (w jedną i drugą stronę ok. 50 m do płotu), więc w tym miejscu czasami mocno wieje. Mama twierdzi, że jak zimą wieje mroźny wiatr to często marzną jej rośliny znajdujące się w tym "korytarzu".
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Co posadzić w tym miejscu

Post autor: rafaloku »

Żeby pies nie biegał wśród roślinek i ich nie niszczył, możesz też zrobić rabatę wzniesioną. Podstawę może stanowić murek z kamienia lub cegieł albo drewniane palisady. Zaciekawienie w okolicy wzbudzisz, jak zbudujesz rabatę spiralną. Akurat o czymś takim pisałem na blogu: ogród spiralny z ziołami, oczywiście można obsadzić też innymi roślinami, urządzając np. skalniak.
Załączniki
Autorem fotografii jest Marcus Busby, źródło: Wikimedia Commons.
Autorem fotografii jest Marcus Busby, źródło: Wikimedia Commons.
Rafał
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Co posadzić w tym miejscu

Post autor: tadek »

Jako zaporę przeciwko pieskowi mógł byś posadzić róże. Latem ładnie będą Tobie kwitły.
A żeby było widać kwiatuszki na środku ronda (za różami), to mógł byś usypać na jego środku górkę, która tez mogła by byś skalniakiem.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
kasia88
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2013-05-31, 16:17

Re: Co posadzić w tym miejscu

Post autor: kasia88 »

Hej :-)
na takie miejsce mnóstwo jest pomysłów :-D Ja bym na środeczku zrobiła ślimaczka jw lub posadziła mnóstwo kwiatków od najwiękrzego do najmniejszego.Lub skalniak pełen kamieni i roślinek skalniakowych :hyhy:
spec111
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-06-04, 13:30

Re: Co posadzić w tym miejscu

Post autor: spec111 »

Witajcie, ja osobiście bym nie sadził drzewka, ale tak jak piszą poprzednicy zdecydowałbym się na kwiaty bądź jakiś skalniak. Póki co nie mam ogrodu bo czekam na zakup działki. Wpadłem też kiedyś na ciekawy pomysł ułożenia czegoś w rodzaju labiryntu lub ślimaka z niskiego drewnianego płotku, w którym będą kwiatki, kamyczki i różne jakieś elementy ozdobne. Może nawet coś orientalnego, zawsze podobały mi się tego typu elementy w ogrodach.
ODPOWIEDZ