Szkodnik na gruszy (miodówka gruszowa)

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
anahita
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-03, 17:45

Szkodnik na gruszy (miodówka gruszowa)

Post autor: anahita »

Witam serdecznie, na mojej młodej gruszy zadomowiły się szkodniki. Występuje tylko na gałązkach ale widać, że całe drzewko powoli marnieje. Proszę o pomoc w identyfikacji oraz porady jak zwalczyć to paskudztwo. Załączam zdjęcia.
Załączniki
Obraz 004.jpg
Obraz 002.jpg
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Moim zdaniem to miodówka gruszowa. Faktycznie drzewko może powoli zamierać. Walka z tym robactwem nie jest taka łatwa - powinno się to robić tuż przed kwitnieniem grusz, po zakończonym kwitnieniu, a następnie w drugiej lub trzeciej dekadzie czerwca. Pojawił się podobno dobry nowy środek: acaramic 018EC, który tak właśnie należy używać. Jest kilka preparatów zwalczających tego szkodnika - musisz poczytać, który byłby odpowiedni. Uwaga na środki toksyczne dla pszczół. Podobno teraz w czerwcu można użyć Mospilan. Sama z tym szkodnikiem nie miałam do czynienia. Może inni, bardziej doświadczeni forumowicze coś polecą.
kasia:P
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-06-03, 19:39

hej

Post autor: kasia:P »

Nie chce się wpychać, ale jak już jest temat o gruszy i chorobach to się zapytam co to może być - pod liśćmi jest pełno czarnych robaków i nie są to na pewno mszyce i co tu teraz zrobić? :cry:
Hejka wszystkim :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A może jakieś zdjęcie tych robaczków? Tak trudno wyrokować.
kasia:P
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2011-06-03, 19:39

heh

Post autor: kasia:P »

Postaram się dodać.
Hejka wszystkim :)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Szkodnik na gruszy (miodówka gruszowa)

Post autor: rafaloku »

Podaję link do wątku, gdzie jest zdjęcie wcześniejszego stadium miodówki gruszowej - uszkodzone młode liście gruszy i złożone na nich jaja http://forum.poradnikogrodniczy.pl/chor ... ml#p149688

Tam też opisałem jak zwalczać ;-)
Rafał
ODPOWIEDZ