Liściozwój pomidorów

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
gomariam601
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-05-26, 14:49

Liściozwój pomidorów

Post autor: gomariam601 »

Witam. Może ktoś spotkał się z problemem zwijających się brzegów liści pomidorów. Nasiona były wysiane pod koniec lutego. Podłoże kupiłem w sklepie ogrodniczym jako typowe do tego celu. Po drugim pikowaniu zaobserwowałem, że brzegi liści zwijają się do środka a następnie usychają. Nadmieniam, że do pikowania też użyłem ziemi do tego typu zabiegów. Roślinki były systematycznie podlewane i stały na parapecie okna (południowy-wschód). Nie zauważyłem na pomidorach żadnych szkodników. Liście nie są nadgryzione i nie mają dziurek.
Załączniki
20150430_121112.jpg
20150427_185708.jpg
20150430_120854.jpg
20150430_121026.jpg
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Liściozwój pomidorów

Post autor: tadek »

  • Obrazek
Odpowiedź na postawione pytanie, na temat zwijających się liści, znajdziesz w naszym Poradniku ogrodniczym.
Cytuję fragment:
Zwijanie się liści pomidorów jest często spotykanym problemem w uprawie tych popularnych warzyw, zarówno w gruncie jak i pod osłonami. Przyczyny zwijania się liści pomidora mogą być związane z bardzo groźną chorobą, jaką jest rak bakteryjny, częściej jednak wynikają z niewłaściwej pielęgnacji roślin i błędów w nawożeniu. Jakie są najczęstsze przyczyny zwijania się liści pomidora i co robić gdy liście pomidorów są pozwijane dowiesz się z artykułu:

Zwijanie się liści pomidora - przyczyny, zapobieganie, zwalczanie :arrow:
:zawstydzony: Napisz koniecznie, za jakiś czas czy poradziłaś sobie z tym problemem,
oraz pochwal się osiągnięciami w zbiorach.
Życzę Tobie klęski urodzaju ! :hyhy:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
gomariam601
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2014-05-26, 14:49

Re: Liściozwój pomidorów

Post autor: gomariam601 »

Dzięki. Biorę się za lekturę.
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Liściozwój pomidorów

Post autor: Jan Twardowski »

U mnie takie zwijanie liści ostatnio się zdarzało ale nigdy tym się nie przejmowałem bo pomidory rosły bardzo ładnie tyle ,że liście nie usychały były ładne zielone. Myślę ,że u mnie powodem chyba był obornik kurzy czyli za dużo azotu chociaż w zeszłym roku miałem obornik krowi ale trochę chyba za dużo dałem. Choć liście się kręciły to i tak rośliny pomidorów były ładne i miały grube mocne łodygi. Przyznam szczerze ,że szybko wysiałeś nasiona pomidorów ja wysiewam w połowie marca w tym roku 13 w piątek i od tygodnia są we folii bo już były za duże aby trzymać w domu no i niestety trzeba je przykrywać bo są przymrozki.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Liściozwój pomidorów

Post autor: malina »

Janie , to posadź tak jak radził Jędrek , głęboki dół ukośnie położone sadzonki , a ponad linią ziemi wystawało ok 15-20 cm krzaka . Ponoć mocniej się ukorzeniają bo wytwarzają korzenie przybyszowe . Poszukaj w jego wątku , może Ty też to wiesz , a ja tak dla przypomnienia :]
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: Liściozwój pomidorów

Post autor: Jan Twardowski »

Halinko jak pisałem już pomidory mam we folii ale tak jak radziłaś ja już od kilku lat tak sadzę właśnie z jednej strony aby lepiej ukorzeniły a z drugiej ,żeby nie były za wysokie bo wiadomo ,że po posadzeniu do folii łodygi pomidorów nie są za mocne. Jak obecnie są przymrozki to na noc przykrywam plastikowymi 20 litrowymi wiaderkami rośliny więc na razie nie mogę przywiązywać.
ODPOWIEDZ