Altanka - co istotne?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
hulec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-04-19, 14:13

Altanka - co istotne?

Post autor: hulec »

Co ma znaczenie podczas wybierania altany ogrodowej?
Czy altanka może stać na dowolnym gruncie? Nawet nie utwardzonym?
Jeśli to zły dział to proszę o przeniesienie tematu.
hulec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-04-19, 14:13

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: hulec »

Dzięki za odnośniki ;-)
Poczytam i zostawię ewentualne pytania - pewnie jakieś się pojawią ;-)
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: edyta_mi »

Hulcu, altanka może stać na dowolnym gruncie. Pytanie tylko, czy jest to praktyczne :-/ . Jeśli postawisz ją na trawniku, to po jakimś czasie zrobi Ci się klepisko, a w mokre dni błotko, itd. Trzeba pamiętać także, że jeśli ma stać a nie latać (u nas jedna zaliczyła tą sztukę ;-) ), to należy ją jakoś przytwierdzić do podłoża.
Aktualnie jesteśmy z M z trakcie budowy altany. Jeśli mogę w czymś pomóc to zapraszam - w podpisie jest link do mojego ogrodu :-D .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: tadek »

Hulcu, jak weźmiesz się do roboty przy altance, to w miarę możliwości pokaż nam na fotkach efekt swojej inwestycji, albo całe przedsięwzięcie, od wbicia łopaty w ziemię po klucz.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
hulec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-04-19, 14:13

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: hulec »

Ale jedyne co sam zrobię to grunt.
Altana będzie zamówiona - w moim wykonaniu efekt nie byłby fajny.
Zresztą - chyba nawet już mam upatrzoną konkretną altanę ;-)
Awatar użytkownika
DZIAŁKOWICZ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-11, 10:49

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: DZIAŁKOWICZ »

Pod altany drewniane , możemy wylać płytę betonową według prawideł budownictwa czyli zazbrojoną aczkolwiek można rzucić parę gotowych siatek, wylana płyta będzie później spełniać rolę podłogi którą można np. wyłożyć kafelkami, lub po prostu położyć wykładzinę PCV.
Altany murowane potrzebują fundamentów po to by ściany które potem wymurujemy stały stabilnie na podłożu.
Fundament nie musi być bardzo duży , pod altanę wystarczy szerokość zwiększyć o 10cm od materiałów które będziemy używali np.gazobeton tak zwany suporex szer.24 , wiec nasz fundament będzie maił szerokość 34 cm, głębokość 25cm , taki fundament w zupełności wystarczy by zapewnić stabilność na gruncie:)
użytkownik usunięty

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: użytkownik usunięty »

DZIAŁKOWICZ pisze:Pod altany drewniane , możemy wylać płytę betonową (...) wylana płyta będzie później spełniać rolę podłogi którą można np. (...) położyć wykładzinę PCV.
)
Takiego pomysłu bym nie radził. Bez odpowiedniej izolacji podłogi betonowej od gruntu (podłoża) pod wykładziną może pojawić się wilgoć. Aby taka płyta mogła służyć jako podłoga musi być odpowiednio przygotowany grunt jak i płyta. Taką płytę można wylać na dobrze zdrenowanym i suchym gruncie inaczej będzie ciągle wilgoć. Ja mam tak w swojej altanie. Podłoga wylana jako płyta wylana został bezpośrednio na gruncie bez drenaży czy izolacji. Jak tylko położy się coś przylegającego do podłogi to po kilku dniach, po podniesieniu na podłodze pojawia się plama.
hulec
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-04-19, 14:13

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: hulec »

No i dokładnie tak ma być - wylana płyta będzie zwyczajnie podłogą.
W sumie to optymalnie. Byłem u znajomych, którzy mają altanę ustawioną bezpośrednio na trawie.
Pomysł był fatalny. Z tej trawy pozostał kurz - bardzo mało komfortowo.
Lilkaa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-04-25, 19:28

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: Lilkaa »

Ja również witam. Jaką altankę możecie polecić? Konkretnie, jakieś zdjęcie z opisem materiału?
Również chcemy jakąś zamówić. Czytałam wasze posty, a jako że jestem w tym temacie całkowicie lewa to prosiłaby o konkretne przykłady.
użytkownik usunięty

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: użytkownik usunięty »

Lilu nie bardzo wiem czego od nas oczekujesz... Chcesz żebyśmy z góry narzucili Ci jakąś altankę nie znając ani stylu Twojego ogrodu, ani Twoich upodobań. :zdziwko: Dziwne życzenie... Może najpierw coś napiszesz o swoim ogrodzie i o oczekiwaniach względem altany...
Awatar użytkownika
DZIAŁKOWICZ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-11, 10:49

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: DZIAŁKOWICZ »

Altana może stać nawet na gruncie nie utwardzonym, wystarczy że płyta będzie zwarta i dość gruba, kolega Piotrek proszę o nie pisanie głupot jeśli się nie znamy lub nie jesteśmy w temacie cytuję gościa
piotrek_ns pisze: Takiego pomysłu bym nie radził. Bez odpowiedniej izolacji podłogi betonowej od gruntu (podłoża) pod wykładziną może pojawić się wilgoć. Aby taka płyta mogła służyć jako podłoga musi być odpowiednio przygotowany grunt jak i płyta. Taką płytę można wylać na dobrze zdrenowanym i suchym gruncie inaczej będzie ciągle wilgoć. Ja mam tak w swojej altanie. Podłoga wylana jako płyta wylana został bezpośrednio na gruncie bez drenaży czy izolacji. Jak tylko położy się coś przylegającego do podłogi to po kilku dniach, po podniesieniu na podłodze pojawia się plama.
Nie no proszę cię, nie pisz ludziom takich banałów, to że nie zrobiłeś izolacji poziomej, twoja sprawa i twój problem, po drugie napisałem tylko na czym można stawiać Altanę, a co do sztuki budowlanej nie wypowiadam się z powodu, iż ktoś kto będzie to budował zakładam, że się na sztuce budowania zna i nie miałem zamiaru nikogo pouczać.
Następnym razem proszę wysłać zapytanie, chętnie na nie odpowiem, a nie z góry zakładać że ktoś się nie zna, no chyba że się chce zabłysnąć :hyhy:
Jeśli "HULEC" chce dokładnego opisu postawienia Altany, to służę pomocą i na pewno nie będzie wilgoci. ;-)
Ostatnio zmieniony 2012-04-27, 10:50 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawienie interpunkcji, cytowania i kolorowych zaznaczeń tekstu.
użytkownik usunięty

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: użytkownik usunięty »

A kolega zakłada, że każdy do wszystkiego fachowca zatrudni i nie będzie nic sam chciał zrobić i nie koniecznie musi się na tym znać.

I czytać uważnie też by się przydało, bo nie napisałem, że sobie taką podłogę zrobiłem tylko, że taką posiadam. A co do zarzucenia mi, że banały piszę to może dla ciebie, bo wnioskuję z wpisu, że na budowlance się znasz. A dla jednego to co napisałem będzie banałem a dla drugiego cenną uwagą.
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: edyta_mi »

Znając Piotra nie sądzę, żeby miał on potrzebę zabłysnąć. Chyba raczej chodzi tu o złe zrozumienie Twojej wypowiedzi DZIAŁKOWICZU. Ja również czytając Twój opis myślałam, że chodzi o płytę wylaną bezpośrednio na grunt, bez żadnych izolacji czy odwodnień. Ludzie bardzo często tak robią. Mało jeszcze znamy Ciebie i Twoje podejście do prac budowlanych. Może idziemy przez to po skrótach myślowych...
Cieszę się, że jednak, że Twoje podejście jest inne i liczę na to, że następne wątpliwości uda się wyjaśnić z mniejszym natężeniem emocji ;-) :-D .
Pozdrawiam Edyta
Awatar użytkownika
DZIAŁKOWICZ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2012-04-11, 10:49

Re: Altanka - co istotne?

Post autor: DZIAŁKOWICZ »

Nie miałem nic złego na myśli, a już na pewno nikogo urażać, oki mój błąd jak pisze Hulec, że na pewno się w temacie budownictwa znam, i z tego założenia też wyszedłem że skoro ja wiem inni tez pewnie wiedzą, niestety Panie Piotrze pytanie brzmiało
Postautor: hulec » 2012-04-19, 14:15
hulec pisze:Co ma znaczenie podczas wybierania altany ogrodowej?
Czy altanka może stać na dowolnym gruncie? Nawet nie utwardzonym?
Jeśli to zły dział to proszę o przeniesienie tematu.
Więc nie mam tu problemów czytania ze zrozumieniem i takową odpowiedź udzieliłem "płytę betonową według prawideł budownictwa", jeśli nie była ona zbyt wyczerpująca, no cóż następnym razem proszę bardziej formułować zapytania, a ja jeśli będę umiał pomóc, to takiej odpowiedzi udzielę. Emocje :padam:, nie no bez emocji Edyto :zawstydzony: troszkę poirytowany, bo kolega Hulec dopiero potem dopisał, że ktoś może sam będzie stawiał Altanę. :hyhy:
Ostatnio zmieniony 2012-04-27, 10:45 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawienie interpunkcji, cytowania i kolorowych zaznaczeń tekstu.
ODPOWIEDZ