Żywotnik zachodni wilgotność gleby

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Scarman20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-05-10, 14:34

Żywotnik zachodni wilgotność gleby

Post autor: Scarman20 »

Witam serdecznie. Potrzebuję porady w zakresie, jaka powinna być procentowa wilgotność gleby dla tuj? Mam zainstalowany automatyczny system nawadniający, który ma nastawy na 25%; 45% oraz 65%. Ziemia, na której rosną jest dość gliniasta, miejsce dobrze nasłonecznione. Jaką wartość Waszym zdaniem powinienem ustawić? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Żywotnik zachodni wilgotność gleby

Post autor: rafaloku »

Wilgotność gleby może się różnić w miejscu gdzie jest czujka oraz tam gdzie są rośliny. Bo jak rozumiem system mierzy w jakimś jednym miejscu? Proponował bym ustawić na środek, czyli 45% i obserwować jaki będzie efekt. Niestety nie znam % wartości dla tui, wiem tylko że niektóre warzywa mogą wymagać od 60 do nawet 80%.
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Żywotnik zachodni wilgotność gleby

Post autor: Petrus »

Ja też bym ustawił na 45% jak sugeruje Rafał. Wszystko zależy jak często ci system podlewa, jak duże są tuje. W pierwszym roku po posadzeniu tuje mają zwiększoną wrażliwość na suszę i brak wody w glebie. Po 2 latach dobrze zakorzenione tuje nie wymagają częstego podlewania, jedynie w czasie długotrwałych suszy. Zmniejszone nawadnianie robimy też gdy mamy agrotkanine i korę. Im głębiej tym temperatura gleby również spada. Przykładowo na głębokości 10 cm gleba ma 15 stopni a na głębokości 20 cm 10 stopni i parowanie jest mniejsze. Jeżeli tuje sa już duże np 2m to głęboko w glebie jest wilgoć którą pobierają regularnie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Scarman20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-05-10, 14:34

Re: Żywotnik zachodni wilgotność gleby

Post autor: Scarman20 »

Dziękuję za odpowiedzi. A jeśli chodzi o sprecyzowanie warunków to tak system mierzy w jednym miejscu, tuje są posadzone na długości ok 150 metrów ale ziemia wszędzie jest w miarę jednakowa. Ustawiam kropelkowanie od 22 do 6 rano przy czym czujnik wilgotności będzie wyłączał nawadnianie jeśli ziemia osiągnie nastawioną wilgotność. Tuje są bardzo młode, część z nich jest 2 letnia a druga część 3 letnia. Ich wysokość to od 20 do 70cm. Nie posiadam agrowłókniny, była w tamtym roku ale zdjalem bo miałem wrażenie że są zduszone, teraz jest sama kora. Spróbuję w takim razie na nastawie 45%. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Żywotnik zachodni wilgotność gleby

Post autor: Petrus »

To tuje młodziaki, że tak powiem. To podczas długotrwałych upałów np 7 dni i powyżej 30 stopni, zwiększ do 65%. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Scarman20
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-05-10, 14:34

Re: Żywotnik zachodni wilgotność gleby

Post autor: Scarman20 »

Bardzo dziękuję za wskazówki. Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ