Żywopłot z ligustru - sadzenie, sztobry, ukorzenianie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Żywopłot z ligustru - sadzenie, sztobry, ukorzenianie

Post autor: pinia01 »

Zastanawiam się nad żywopłotem z irgi błyszczącej choć ostatecznej decyzji co do wyboru rośliny jeszcze nie podjęłam (może słynny ligustr, na pewno liściasty ;-) ). Żywopłot miałby jakieś 20m. Sadzonki sa jednak troszkę drogie - zauważyłam, że taniej można zakupić tzw. sztobry. Czy ktoś może podzielić się doświadczeniem w sadzeniu sztobrów - jak to poprawnie zrobić? No i jak to wygląda w czasie, tzn. jak długo sie ukorzeniają?
Proszę o odp.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Sztobry powinny mieć co najmniej 3 oczka. Dolne cięcie sztobra winno być wykonane prostopadle i tuż pod pąkiem. Dla lepszego ukorzenienia końce sztobrów wkładamy do ukorzeniacza (nadmiar proszku strząsamy). Najlepszym momentem na wsadzanie jest bardzo wczesna wiosna (marzec) lub przełom września i października. Posadzone wiosną gałązki wytworzą korzenie i małą ilość liści. W pełni zaczną rosnąć dopiero w następnym roku na wiosnę. Natomiast posadzone jesienią (niektóre mogą przemarznąć) na wiosnę powinny dobrze zacząć wzrost. Kiedy zauważymy wzrost sztobrów przycinamy je na wysokość 20 cm aby się mocno rozkrzewiły. Sam tak sadziłem żywopłot i po 2 latach piękny żywopłot z ligustru. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Dziękuję za odpowiedź Petrus. Zdecydowałam się na popularny ligustr. Piszesz, że najlepszy termin to marzec - trochę się spóźniłam :-(
Ale będę podlewać i pielęgnować to może wszystko się uda. Właśnie za oknem deszcz więc wspaniale przygotuje glebę. Sztobry już zakupione. Otrzymałam wraz z nimi małą instrukcję postępowania. W skrócie (dla wiadomości innych) podam kilka ważnych informacji.
- termin sadzenia opisał już Petrus, głębokość to 2/3 patyczka do ziemi (powinny wystawać dwa oczka), wkłądamy je do zrobionych dziurek a nie wciskamy w ziemię,
- gleba żyzna, odchwaszczona, najlepiej dodać torf lub kompost/obornik
- na 1m potrzeba jakieś 10 sztobrów, najlepiej sadzić w 2 rzędach (dla ligustru)
cięcie: I po roku na 10cm nad ziemią, II ok. czerwca na wys. 15-20cm, III w sierpniu, wys. do 30cm. a w kolejnych latach ok. 2 cięcia rocznie powyżej przyrostów
- najlepiej by ziemia była cały czas wilgotna
- ważne jest ściółkowanie korą, trocinami czy torfem
- nawożenie zależne jest od rodzaju gleby, można stosować obornik lub kompost co 3 lata (3 kg na m²)
- nawozy mineralne: wieloskładnikowe, do lipca azotowe, jesienią potasowe
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Więc życzę Ci powodzenia. Jesteś znakomicie przygotowana teoretycznie, teraz pozostaje tylko wsadzanie. Najlepiej sadź na krzyż :-D Teraz jak wsadzisz nic się nie stanie, będziesz musiała tylko pamiętać o podlewaniu w czasie suszy.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Zrobię tak jak piszesz - na krzyż. Nic tylko do pracy!
Jeszcze tylko napiszę, że zdecydowałam się na ligustr, bo jest już sprawdzony a gdzies wyczytałam, że irgi nie sadzi się w pobliżu drzew owocowych ze względu na rozwój chorób grzybowych (a u mnie i sąsiada owocowych dostatek). No i choć irga błyszcząca wygląda wspaniale to też sztobry droższe. Tyle drogą wyjaśnienia :-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Poza tym ligustr jest bardzo wytrzymałym i ładnym krzewem. Bardzo dobrze znosi cięcie. Bardziej się nadaje na żywopłoty niż irga :-D Jak wsadzisz wklej fotkę jak wyglądają sztobry :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Oj ale się napracowałam. Miałam za dużo sztobrów ale postanowiłam posadzić wszystkie. Najwyżej będzie gęstszy żywopłot (a przecież o to chodzi). W razie gdyby się coś nie przyjęło to mam nadmiar, no i zawsze mogę też wyeliminować parę patyczków :-D Jeszcze tylko agrowłóknina i ściółkowanie
Obrazek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Bardzo ładnie wyglądają sztobry. Ja bym jeszcze posadził jeden rządek w środku (pomiędzy jednym rzędem a drugim) to byłoby jeszcze lepiej :-D Mówisz, że masz nadmiar to akurat możesz spróbować. Oczywiście doradzam, decyzję pozostawiam Tobie :-D Pozdrawiam gorąco.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Właśnie, ze zdjęcia wygląda, że dość sporo od siebie są posadzone te sztorby. jaka jest odległość tych rzędów??
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

odległość pomiędzy rzędami wynosi 20 cm a pomiędzy sztobrami jakieś 5-7cm, po prostu zdjęcie jest zrobione w zbliżeniu. ten nadmiar sztobrów jest właśnie posadzony co dało małą odległość od siebie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

To teraz czekamy aż ładnie się zazielenią :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

No zobaczymy co z tego będzie ;-) .
Dzięki za wszystkie porady
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Nie ma sprawy. :-D Pamiętaj o podlewaniu w czasie suszy a wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
wolarz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-05-11, 05:47

Post autor: wolarz »

Mam do Państwa pytanie. Czy sztobry ligustru można jeszcze sadzić. Jest 11 maja. Facet który sprzedaje to na allegro napisał mi, że tak. Biorę jednak pewną poprawkę o zastanawiam się czy nie chce mi wcisnąć czegoś czego już nie sprzeda
krystynac50
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-01-27, 20:50

Post autor: krystynac50 »

Wybierz na sadzenie dzień tuż przed nowiem, nów lub dzień po nowiu a będzie większa szansa na ukorzenianie sadzonek. Ja podczas majowego nowiu ścięłam ligustr i wsadziłam do ziemi, prawie wszystkie patyczki są zielone mimo upałów.
ODPOWIEDZ